vzpomínáme

Naučná stezka Povodím Botiče (nejstarší, původní verze)

Hodnocení naučné stezky:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný
meandr Pitkovického potoka

původní verze naučné stezky, nahrazena novou verzí

Naučná stezka vznikla na jihovýchodním okraji Prahy, spojovala městské části a obce Hostivař, Petrovice, Křeslice a Jižní Město. Seznamovala s fragmenty relativně zachovalé přírody a chráněnými územími v povodí Botiče a Pitkovického potoka (přírodní památka Meandry Botiče a přírodní památka Pitkovická stráň). Dále seznamovala s pravěkým hradištěm Šance, Hostivařskou přehradou, a v závěru s lesním komplexem Milíčovského lesa a přilehlou rybniční soustavou Milíčovské rybníky.

Naučná stezka byla otevřena 25. září 1980. Brožura vyšla o rok později ke dnům ochrany přírody. Citujeme z ní o smyslu vybudování naučné stezky Povodím Botiče:

Praha 20. století, rozpínající se na všechny strany, kypícím pracovním tempem, provázaným do taktu nepříjemným hlukem a mračny smogu – to je naše město, jak je důvěrně známe. A právě v této spěchající Praze, přesněji v jejím desátém obvodu, stále ještě existují místa klidu a ticha. V nich stále ještě zpívají ptáci, voní květy a vody potoka neběží uvězněny v betonové přímce, ale zcela svobodně opisují křivky a smyčky zákrutů. Protože takových míst člověk „pražský“, věčně uspěchaný, ba dokonce uštvaný, nalezne opravdu poskrovnu, nabízíme mu procházku naší zelenou oázou.

Dále zde najdeme stručný popis trasy naučné stezky:

Značky naučné stezky (…) jsou vedeny z náměstí J. Marata v Hostivaři (zde je umístěn úvodní panel s orientační mapkou) starou hostivařskou zástavbou k Botiči a dále k hrázi přehradního jezera. Odtud procházejí značky podél vodní nádrže po pohodlné asfaltové cestě až do Petrovic. Další část trasy je vedena po neudržovaných cestách a pěšinách, které mohou být za nepříznivého počasí místy i obtížněji schůdné. Od Milíčovského lesa až k závěru stezky v Jižním Městě je cesta zase již většinou asfaltovaná. Značná část trasy je shodná s červenou turistickou značkou.

Na stezce čeká na návštěvníky 9 zastávek označených tabulemi s vysvětlujícím textem a dvě odbočky s dalšími třemi zastávkami pro náročnější zájemce.

Zajímavé informace (nejen) k naučné stezce poskytuje taktéž článek od Jaromíra Pavláska v časopisu Nika 2/1981:

Je první naučnou stezkou vedoucí výlučně na území Prahy. (…) Naučný charakter stezky je kombinován se stezkou zdraví, na které mohou zájemci zkusit svoji zdatnost. Poslouží jim k tomu nářadí, které je za tímto účelem na některých místech stezky vybudováno. Bližší informace spolu s výkonnostními testy poskytne speciální vložka, která je součástí průvodcovské brožury. (…) Podél střelnice Svazarmu, která by měla zanedlouho zaniknout (na jejím místě má být retenční nádrž) dojdeme k zastávce nazvané Dobrá voda. (…) Poblíž soutoku Botiče a Pitkovického potoka se uvažuje o vybudování lávky přes Botič, čímž by se návratová cesta (pozn. – od Pitkovické stráně) na hlavní prohlídkovou trasu zkrátila. (…) Přání budovatelů naučné stezky: Naučná stezka byla vybudována pro milovníky a přátele přírody k jejich potěše i poučení. Pomozte i vy udržet naši společnou stezku stále pěknou a nepřipusťte její poškozování vandaly všeho druhu.

Naučná stezka Povodím Botiče se stala trvalou součástí území, kudy vede, a je dodnes (i po více než třiceti letech od otevření!) stále obnovována a vylepšována.

Skok na: Seznam zastávek

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 10
Začínala:
PRAHA-HOSTIVAŘ, náměstí J. (Josefa) Marata (již neexistuje, jednalo se o dnes bezejmenné prostranství kolem křižovatky ulic Švehlova, Hostivařská, Průmyslová a Hornoměcholupská)
Končila:
PRAHA-JIŽNÍ MĚSTO, konečná stanice metra linky C „Kosmonautů“ (dnes „Háje“)
Délka:
cca 11 km
Zastávek:
úvodní (na dvou místech – na začátku a konci) + 9 základních + 3 na odbočkách
Značení trasy:
zelenobílé značky naučných stezek
Vznikla:
25. 9. 1980
Tvůrce stezky:
členové aktivu státní ochrany přírody a Český svaz ochránců přírody v Praze 10
Naše návštěva:
Stav naučné stezky:
stezka nahrazena novou verzí

Seznam zastávek

 • úvodní
 1. Meandry Botiče
 2. Šance
 3. Hostivařská přehrada
 4. Pod Kozincem
 5. Petrovice
 6. Nový most
 7. Dobrá Voda
 8. Soutok
 9. Údolí Pitkovického potoka
 10. Pitkovická stráň
 11. Milíčovský les
 12. Milíčovské rybníky
Publikováno dne 16. 12. 2010 v rubrikách Naučné stezky v Praze.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář