Naučná stezka Neleníme v zeleni

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
1

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Tělocvična v přírodě pojatá jako naučná stezka se nachází v lesoparku Kamýk v Praze-Kamýku. Nabízí několikeré sportovní vyžití na sedmi různých cvičebních prvcích rozmístěných po trase, s informačními panely s popisem doporučených cviků. Oproti původní verzi má už pouze sportovní tematiku a neobsahuje přírodovědnou část.

Aktuální podoba naučné stezky je už spíše jen stínem původní verze. Cvičební prvky jsou sice většinou v dobrém stavu, ale trasa postrádá jakékoli orientační prvky – původně byly lesoparkem vyznačeny tři různě dlouhé běžecké okruhy a cvičební prvky byly rozmístěné na trase nejkratšího z nich značeného zeleným pruhem, nicméně toto značení je dnes už zcela nevýrazné a nepoužitelné. I s plánkem vyfoceným na úvodním panelu jsme měli problém trasu projít a nezabloudit. Nadpoloviční část panelů je počmáraná nebo zničená.

Skok na: Seznam zastávek | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začíná a končí:
PRAHA-KAMÝK, lesopark Kamýk, u zookoutku (dětské hřiště poblíž křižovatky ulic Šatrova a K Lesu)
Délka:
cca 1,4 km
Zastávek:
úvodní + 7
Značení trasy:
neznatelné a nepoužitelné
Vznikla:
říjen 2005 (původní verze), tato verze ???
Tvůrce stezky:
původní verze: 01/71 ZO ČSOP Koniklec, Městská část Praha 12, Nestlé Česko, MŽP ČR, Nadace VIA, Hlavní město Praha, Ekocentrum Podhoubí, FTVS UK Praha
Naše návštěva:
listopad 2023
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
všechny cvičební prvky v pořádku, dvě tabule počmárané, dvě tabule zničené

Seznam zastávek

 • úvodní
 1. Hup – hop
 2. Trojhrazda
 3. Bradla
 4. Šikulkova kladina
 5. Žebřiny
 6. ??? (zničená)
 7. ??? (zničená)

Popis trasy

Lesopark Kamýk (hájovna) → okruh lesoparkem → výchozí místo

Naučnou stezku zahájíme u zookoutku v jihovýchodní části lesoparku Kamýk, kam se dostaneme parkovou lesní cestou od křižovatky ulic Šatrova a K Lesu.

U oplocení zookoutku se nachází velké dětské hřiště s lavičkami. Hned při příchodu k němu potkáváme vedle sebe úvodní informační panel stezky s plánkem lesoparku, a také 1. zastávku (Hup – hop).

Od ní obejdeme zprava dětské hřiště a za ním odbočíme vlevo – na jeho opačné straně nacházíme 2. zastávku (Trojhrazda) a několik různě vysokých hrazd. Odtud pak pokračujeme rovně okrajem lesa, po levé straně máme oplocení areálu školy. Po asi 150 metrech narazíme na lesní asfaltovou cestu, po níž odbočujeme vpravo a začneme mírně stoupat. Po dalších asi 100 metrech přijdeme k 3. zastávce (Bradla) a bradlům.

Dále stezka mírně klesá. Zakrátko odbočíme šikmo vpravo a dorazíme ke 4. zastávce (Šikulkova kladina). U ní pozor, stezka dál nepokračuje značenou cestou, ale odbočuje vlevo zpočátku nevýraznou cestou. Ta vede dál prakticky stále rovně, po asi 50 metrech překříží další cestu. Po dalších asi 200 metrech sklesneme na křižovatku ve tvaru trojúhelníku, kde zatáčíme vpravo. Krátce poté potkáváme 5. zastávku (Žebřiny).

Pokračujeme stejnou cestou, po asi 50 metrech nacházíme 6. zastávku (??? – zničená). Po dalších pár desítkách metrů přijdeme k 7. zastávce (??? – zničená). Za ní se napojíme na pevnější cestu a mírně stoupáme vpravo vzhůru až k oplocení zookoutku a výchozímu místu.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 23. 11. 2023 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 1)

 • Petr Uher hod.

  Po roce (20.5.2024) jsem prošel naučnou stezku Neleníme v zeleni a určitě se zde nic k lepšímu nezměnilo a přinejmenším informační tabule jsou ponechány svému osudu, viditelně nikdo žádnou úpravu neudělal.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář