Co je naučná stezka

Komentáře:
18
naučná stezka Pod stromy

Naučná stezka je předem určená turistická trasa, vedoucí např. chráněnými územími, lesy, lesoparky, okolími měst, městy, městskými parky, zámeckými parky, zemědělskou krajinou apod., která si klade za cíl vzdělat, resp. přinést informace lidem, kteří ji procházejí. Využívá k tomuto účelu buď informační panely, nebo tištěné průvodce, nebo jinou (originálnější) formu.

Zastávky naučné stezky

informační panel naučné stezky Kolem Votic za poznáním

informační panel naučné stezky Kolem Votic za poznáním

Informační panely (zastávky naučné stezky) bývají většinou rovnoměrně rozmístěné po celé délce trasy, obvykle vzestupně číslované od výchozího ke konečnému místu.

Každá zastávka se obvykle zabývá jedním tématem, tématickým okruhem nebo jevem, který je na trase (ideálně přímo na konkrétním místě, kde zastávka stojí) možné pozorovat či demonstrovat. Na informačním panelu konkrétní zastávky tedy naleznete vysvětlující text k danému jevu, a často i související obrázky, schémata apod. (Příklad: zastávka u mokřadu informuje o funkci mokřadů v krajině, fauně a flóře mokřadů atd.)

K některým stezkám jsou k dispozici informační panely i tištěný průvodce – na panelech je tématika popsána jen stručně, a v průvodci podrobněji. S tištěnými průvodci ale bývá často problém v jejich sehnání – ne každé město má infocentrum, a ne každé ho má otevřené o víkendu. Je tedy lépe si je opatřit předem. Naštěstí někteří tvůrci stezek začínají objevovat internet, a nabízejí tyto materiály ke stažení v elektronické podobě.

Značení trasy naučné stezky

různorodé značení turistických tras

různorodé značení turistických tras

Naučné stezky se značí obvykle bílým čtvercem velikosti 10×10 cm s úhlopříčným zeleným pruhem vedeným z levého horního do pravého dolního rohu (tzv. smluvenou značkou pro naučné stezky). Některé stezky mohou být ale značeny jinak – např. tzv. místním psaníčkem, svým specifickým značením (třeba značkou s logem), ukazateli, nebo mohou vést po stávající turisticky značené trase. Velkým nešvarem poslední doby je buď zcela chybějící značení, nebo naprosto nedostatečné.

(Na obrázku jsou shora: červená a žlutá klasická turistická značka, červenobílé místní značení (tzv. psaníčko) a zelenobílé značení naučné stezky.)

Nejčastější tématika naučných stezek

lesnické
– stezka vede většinou příměstským lesem či lesoparkem, a seznamuje souhrnně s faunou a flórou lesa, lesnickým hospodářstvím, těžbou dřeva apod. (příklady stezek s lesnickou tématikou)
hornické
– vedou regionem, který v minulosti proslul jako význačné naleziště nerostných surovin, drahých kovů apod., které se zde těžily. Stezka navštěvuje místa se zachovanými pozůstatky historické těžby, odvaly, zabezpečené vstupy do štol apod. (příklady hornických stezek)
geologické
– seznamují s významnými geologickými lokalitami, skalními odkryvy, starými lomy, nalezišti minerálů, nalezišti zkamenělin (příklady stezek geologicky pozoruhodnými lokalitamipaleontologickými nalezišti)
vlastivědné
– stezky, které souhrnně seznamují s krajinou, kterou procházejí, a zajímavostmi na trase (Zásmuky–Kouřim, Dubeč–Uhříněves, Kolem Votic za poznáním, Novostrašecko, Přírodou a historií Nového Strašecí a Pecínova atd.)
přírodně ochranářské
– zpravidla takové, které komplexně seznamují s jedním určitým chráněným územím, tedy jeho faunou, flórou apod., s tím, že každému tématu je většinou věnován jeden panel (Medník, Karlštejn, Housle atd.)
městské
– vedou obvykle historickým centrem města nebo obce a jeho bezprostředním okolím, seznamují se stavebními a jinými památkami (kostely, původní městská zástavba, pomníky, technické památky), zajímavou architekturou, městským opevněním (hradby, brány) apod. (Středověké opevnění města Kouřimi, Dolní Počernice, Praha 14, Dobřichovická naučná stezka atd.)
sportovní
– objevují se většinou v příměstských lesích nebo lesoparcích. Sestávají z několika sportovišť a informačních panelů s doporučenými cviky (Neleníme v zeleni)

Životnost naučné stezky

zničená naučná stezka Chloumek

zničená naučná stezka Chloumek

O naučnou stezku se obvykle někdo stará, udržuje její trasu, vysekává kopřivy, opravuje chodníky, obnovuje značení, nahrazuje zničené panely. Neplatí to ale vždy. Problém naučných stezek je v jejich trvanlivosti. Kromě nepříznivého počasí a nedostatku údržby se na nich ve velké míře podepisují vandalové. Stezka tak bohužel může být velmi poničena už krátce po svém otevření.

(článek s drobnými úpravami publikován i na webu Naučnou stezkou.cz)

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 31. 05. 2009 v  rubrice Obecně o stezkách.

Komentáře (celkem: 18)

  • Hanka hod.

    Měla bych otázku, je možné mít sebou na procházku naučnou stezkou psa?

    Odpovědět
    • Tom hod.

      [Hanka]: Dobrý den, samozřejmě, naučná stezka je běžnou veřejnou cestou, která se od jiných značených cest liší jen tím, že jsou na ní (většinou) instalované informační panely. Výjimkou může být jen, pokud naučná stezka prochází např. zámeckým parkem apod., kam mohou mít psi výslovně vstup zakázán.

      Odpovědět
  • koumák naučných stezek hod.

    Máte pravdu s tím, že většina naučných stezek má někde start a někde konec, ale některé naučné stezky mají panely různě zpřeházené a vůbec na nich není jasné, kde se má začít a kudy se má jít(viz Kunratický les).
    Také máte pravdu, že poměrně hodně naučných stezek má různé zajímavé a prapodivné značení. Např. v německém NP Bavorský Les jsou všechny stezky(naučné i obyčejné) značeny obrázky rostlin a zvířat.
    A ještě něco. Podle mě by na každém panelu všech naučných stezek měla být mapka kudy k další zastávce(viz Prokopské Údolí), protože to je přehlednější.

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Můžu jenom souhlasit. Jak tak po sobě ten článek čtu (psal jsem ho už hooodně dávno), máte pravdu, že se tam moc nezmiňuju o těch chaotických naučných „stezkách“, které v poslední době tak často vznikají (Kunraťák). Úplně nejnovějším příkladem může být nová „naučná stezka“ v Kamýku nad Vltavou. Na internetu (ale ne na stránkách Kamýku) je zpráva, že v obci byla vybudována naučná stezka. Ve skutečnosti jde o šest panelů nepropojených žádnou trasou, rozmístěných v obci i mimo ni. Na každém panelu je plánek s ostatními panely, které jsou na něm číslované (1-6), ale samotné panely v terénu žádné číslo nemají, ani nejsou označeny jako „naučná stezka“, pouze jako „Kamýk nad Vltavou“. Je to naučná stezka nebo není? 🙂

      Odpovědět
  • Pepa hod.

    A kde se jako dozvim, na jakejch strankach, kde najdu ty, jaky to vyrabej??? 🙁

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Nevím, jestli jsem váš dotaz pochopil správně, ale pokud sháníte kontakt na výrobce/realizátory naučných stezek, u každé konkrétní stezky uvádíme jejího tvůrce – není pak nic snadnějšího než použít Google a najít si na něj kontakt sám.

      Odpovědět
  • Jan Škoda hod.

    Údajně byla otevřená nová NS Mydlovarský luh poblíž Lysé nad Labem o délce 3 km. Nikde ale nemohu najít podrobnější turistické informace, zejména kde začíná a končí.

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Dobrý den, je to pravda, stezky byla otevřena někdy v září, ale stejně jako vám se nám bližší údaje objevit nepodařilo. Podle mého soudu začíná a končí někde na trase modré značky vedoucí ze Stratova do Kostomlat, pravděpodobně za obcí Ostrá u Labe (za jezerem), a končí u ústí Vlkavy do Labe – tato vzdálenost zhruba odpovídá těm zmiňovaným třem kilometrům.

      Odpovědět
      • Jan Škoda hod.

        Dnes jsem si NS Mydlovarský luh prošel, je vedena po modré značce od východního konce chatové kolonie u Ostré stále po břehu Labe proti proudu až po soutok s Vlkavou. Délka 2,7 km, celkem 7 zastávek (Úvod, Fauna, Flóra, Lužní lesy, Ochrana přírody, Historie hradu Mydlovar, Hydrologie + na závěr opět Úvod). Velké panely s poměrně stručným textem (přečetl jsem ho i bez brýlí), ovšem u toho hradu Mydlovar neuvěřitelné množství chyb (a návštěvník se přitom ani nedozví, že to jediný středověký cihlový hrad u nás).

        Odpovědět
  • Dana hod.

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká naučná stezka v Moravskoslezském kraji, v okolí obce Řeka. Moc děkuji.

    Odpovědět
  • Jan Škoda hod.

    Na katastrech obcí Babice, Březí, Dobročovice, Křenice, Květnice, Stupice, Sibřina, Sluštice, Škvorec, Třebohostice a Zlatá (okres Praha-východ) vznikla jakási naučná megastezka (či spíše komplex dílčích stezek) „Cesty, které nás spojují“ s 42 tabulemi nejrůznějšího obsahu a zaměření (rozlišeno podle průvodců – např. voják, kronikář, farář, statkář…), u nichž je místy nainstalováno i rekreační, sportovní nebo pro děti herní zařízení.
    Viz: http://www.cestyspoluprace.eu

    Odpovědět
  • Hanáková Hana hod.

    Reaguji na vaši prosbu ohledně staršího průvodce a cestách v okolí Okoře. Mám Kamenického toulky pražským okolím z roku 1946, kde vámi udaná cesta je částečně zmiňována. Máte-li zájem o kopii článku, dejte mi prosím vědět. Hanáková

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Dobrý den, vážím si Vašeho zájmu o naše stránky, ale bohužel, tento materiál není vzhledem ke svému stáří to, co sháníme. Týká se zřejmě obecně cest v okolí Okoře, nikoliv naučné stezky, která vznikla dle našeho odhadu až někdy v 80. letech 20. století.

      Odpovědět
  • Radka hod.

    Ahoj chci se zeptat, zda jste informace, které tu jsou na webu čerpali z nějaké literatury?? Píšu ted do školy o NS a nemužu sehnat moc podkladů (na netu jich je hodne ale potrebuju knížky) Děkuji 😉

    Odpovědět
    • Tom hod.

      Dobrý den, toto jsou víceméně vlastní myšlenky, vycházející z našich nyní již desetiletých zkušeností s návštěvami naučných stezek. Jedním z nejlepších knižních zdrojů (i když do jisté míry zastaralým) je kniha „Stezky k přírodě“ autorů Jana Čeřovského a Aleše Záveského. Možná se vám ji podaří sehnat v knihovně nebo antikvariátu, vyšla již poměrně dávno, tuším v roce 1982.

      Odpovědět
  • Alice T. hod.

    Dobrý den,
    píšu bakalářskou práci o naučných stezkách a měla bych na vás dotaz. Potřebuji odcitovat váš článek https://www.stezky.info/obecne-o-stezkach/co-je-naucna-stezka.htm a potřebovala bych vědět celé jméno autora textu.
    Moc děkuji za odpověď. Hezký den. Tomášková Alice

    Odpovědět
  • Tereza hod.

    Dobrý den, chtela jsem se jen zeptat, pomalu nic moc nevim o tom, kdyz by clovek chtel zalozit naucnou stezku, jak to vubec funguje a celkove jak by mel treba zacit a hlavne kde zacit? Jsem z male vesnice a objevila jsem byvalou cestu ( temer uz zarostlou) bylo by to hezke misto na prochazky atd. A temer by se dalo propojit jednu vesnici s druhou aniz by se muselo jit po silnici.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář