Naučná stezka Centrální park Pankrác

Hodnocení:
(počet hlasů: 7)
Komentáře:
3
Naučná stezka Centrální park Pankrác

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná dendrologická stezka pochází Centrálním parkem Pankrác, bývalým parkem Družby, který se rozkládá v prostoru mezi obchodním centrem Arkády Pankrác a rozlehlým areálem sídla České televize na Kavčích horách. Zastávky naučné stezky seznamují s jednotlivými běžnými i neobvyklými druhy dřevin, které zde buď již rostly, nebo zde byly k tomuto účelu vysazeny.

Naučná stezka je vedena po asfaltových parkových cestách. Nemá určenu žádnou konkrétní (značenou) trasu, ale zastávky jsou rozmístěny tak, že je lze víceméně procházet vzestupně od jedničky do konce – s výjimkou dodatečně instalovaných zastávek od č. 36 výš, které jsou umístěny bez ohledu na číselnou posloupnost, ani nebyly v době naší návštěvy zakresleny na plánku na úvodním panelu. Ten se nachází na několika místech, krom níže zmíněného výchozího místa i u jiných vstupů do parku. Každá zastávka, tvořená přízemní kovovou tabulí, představuje jeden strom, u něhož je umístěna. Většina zastávek je instalována v těsné blízkosti cest, jen výjimečně dál od nich na travnaté ploše.

Třebaže samotný park jako celek není z estetického hlediska nic moc, naučná stezka je velmi povedená. Na jejím vzniku se podílel známý botanik Václav Větvička.

Skok na: Seznam zastávek | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začíná:
PRAHA 4, Centrální park Pankrác, křižovatka ulic Pujmanové a Hvězdovy
Končí:
PRAHA 4, Centrální park Pankrác, křižovatka ulic Pujmanové a Milevské
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
původně 35, v době naší návštěvy 38, plánuje se 42
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2010
Tvůrce stezky:
Městská část Praha 4
Naše návštěva:
červenec 2011
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 1. hlošina úzkolistá
 2. rakytník řešetlákový
 3. habr obecný
 4. hloh jednosemenný
 5. javor stříbrný
 6. vrba bílá
 7. borovice lesní
 8. borovice těžká
 9. borovice drobnokvětá
 10. borovice rumelská
 11. javor klen
 12. třešeň ptačí
 13. jírovec maďal
 14. jabloň nachová
 15. bříza bělokorá
 16. pavlovnie plstnatá
 17. douglaska tisolistá
 18. modřín opadavý
 19. jeřáb muk
 20. javor mléč
 21. muchovník hladký
 22. javor babyka
 23. douglaska sivá
 24. trnovník bílý
 25. pajasan žláznatý
 26. dub pýřitý
 27. dub uherský
 28. dub červený
 29. dub letní
 30. dub zimní
 31. dub cer
 32. lípa srdčitá
 33. borovice černá
 34. javor tatarský
 35. třešeň Maackova
 36. javor klen
 37. modřín japonský
 38. dub bílý

Popis trasy

okruh Centrálním parkem Pankrác

Naučná stezka se nachází v Centrálním parku Pankrác v Praze 4, ohraničeném ulicemi Pujmanové, Milevskou a K Sídlišti. Začíná na křižovatce ulic Pujmanové a Hvězdovy, na okraji parku, kde je úvodní panel s plánkem parku a zakreslením většiny zastávek, doplněným seznamem dřevin.

Naučná stezka pokrývá téměř celou plochu parku, zastávky jsou rozmístěny tak, že je většinou lze procházet vzestupně od jedničky do konce, ale není to nutné. Proto zde místo obvyklého textového popisu uvádíme pouze odkaz na plánek parku s vyznačením zastávek (naleznete ho pouze na úvodním informačním panelu). Pro poctivé projití celé stezky ho doporučujeme vytisknout a vzít s sebou, ale orientace i bez něj není složitá.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 08. 07. 2012 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 3)

 • Honza B hod.

  V době mé návštěvy (srpen 2012) byla část tabulek odtržená. Park je docela malý na procházku, tak snad možná na posezení či kočárek, naučná „stezka“ ničím nepřekvapí = vyhozená investice.

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Dobrý den, děkujeme za aktuální informace. Vyhozená investice to samozřejmě je. Samotná dendrologická stezka (infopanely) je pěkná, ovšem jejím hlavním problémem je zdejší umístění. Centrální park je při vší dobré vůli nudný a nezajímavý, letištní plocha mezi paneláky bez jakékoliv estetické hodnoty. Těch pár roztroušených neobvyklých dřevin, vysazených navíc po obvodu a v kdejakém zapadlém koutě, to nevytrhne. Možná kdyby jich zde vysadili několik set a změnili celou tuto plochu na lesopark…

   Odpovědět
 • Petr Uher hod.

  Ze 38 tabulek jsem nenašel pouze číslo 28, na místě jsou i tři panely s mapou, dvě z toho jsou vybledlé, navíc občas nesouhlasí čísla s umístěním.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář