Naučná stezka Neleníme v zeleni

Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 10)
Komentáře:
5
Naučná stezka Neleníme v zeleni

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Tělocvična v přírodě spojená s naučnou stezkou prochází lesoparkem Kamýk v Praze-Kamýku, skutečným lesem mezi pražskými sídlišti, s výbornou dopravní dostupností. Krátká a velice příjemná okružní stezka lesoparkem nabízí několikeré sportovní vyžití na sedmi různých cvičebních prvcích rozmístěných po trase, s informačními panely s popisem doporučených cviků, doplněným obrázky zástupců fauny a flóry lesoparku.

Lesoparkem jsou rovněž vyznačeny tři různě dlouhé běžecké okruhy, cvičební prvky jsou rozmístěné na trase nejkratšího z nich značeného zeleným pruhem. Stezka je vedena po lesních cestách a pěšinách. Je bez výraznějšího převýšení, k odpočinku slouží lavičky. Začíná a končí na dětském hřišti u hájovny.

Osobně považujeme tuto stezku za jednu z nejlepších, jaké jsme kdy navštívili.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začíná a končí:
PRAHA-KAMÝK, lesopark Kamýk, u hájovny (dětské hřiště poblíž křižovatky ulic Šatrova a K Lesu)
Délka:
cca 1,4 km
Zastávek:
úvodní + 7
Značení trasy:
všechny informační panely a cvičební prvky se nacházejí na trase nejkratšího běžeckého okruhu značeného zeleným pruhem
Vznikla:
říjen 2005
Tvůrce stezky:
01/71 ZO ČSOP Koniklec, Městská část Praha 12, Nestlé Česko, MŽP ČR, Nadace VIA, Hlavní město Praha, Ekocentrum Podhoubí, FTVS UK Praha
Naše návštěva:
duben 2007
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
všechny cvičební prvky v pořádku, jedna informační tabule počmáraná

Seznam zastávek

 • úvodní
 1. Překážková dráha
 2. Hrazda
 3. Bradla
 4. Horizontální žebříky
 5. Žebřiny
 6. Posilovadlo
 7. Kladina

Informační náplň

Úvodní informační panel

 • start a cíl tří běžeckých okruhů
Vyobrazení:
plán lesoparku s vyznačením jednotlivých zastávek

Zastávka 1: Překážková dráha

 • cviky na překážkové dráze (posilování, protažení)
 • hajní byliny
Vyobrazení:
cviky (posilování, protažení); sasanka hajní, netýkavka malokvětá, kuklík městský, ostružiník křovitý

Zastávka 2: Hrazda

 • cviky na hrazdě (posilování, protažení)
 • lesní ptáci
Vyobrazení:
cviky na hrazdě (posilování, protažení); brhlík lesní, strakapoud velký, sýkora koňadra, pěnice černohlavá

Zastávka 3: Bradla

 • cviky na bradlech (posilování, protažení)
 • stromy
Vyobrazení:
cviky na bradlech (posilování, protažení); dub lesní, bez černý, jasan ztepilý, javor mléč

Zastávka 4: Horizontální žebříky

 • cviky na horizontálních žebřících (posilování, protažení)
 • bezobratlí živočichové žijící ve dřevě a mechu
Vyobrazení:
cviky na horizontálních žebřících (posilování, protažení); mnohonožka zemní, stonožka škvorová, stinka obecná, střevlík hajní

Zastávka 5: Žebřiny

 • cviky na žebřinách (posilování, protažení)
 • živočichové retenční nádrže
Vyobrazení:
cviky na žebřinách (posilování, protažení); ropucha obecná, vážka ploská, užovka obojková, bruslařka obecná

Zastávka 6: Posilovadlo

 • cviky na posilovadle (posilování, protažení)
 • savci
Vyobrazení:
cviky na posilovadle (posilování, protažení); ježek evropský, myšice křovinná, veverka obecná, rejsek obecný

Zastávka 7: Kladina

 • cviky na kladině (posilování, protažení)
 • bezobratlí keřového patra
Vyobrazení:
cviky na kladině (posilování, protažení); plzák lesní, křižák obecný, hálka žlabatky listové, klíště obecné, páskovka hajní

Popis trasy

Lesopark Kamýk (hájovna) → okruh lesoparkem → výchozí místo

Naučnou stezku zahájíme u hájovny v jihovýchodní části lesoparku Kamýk, kam se dostaneme parkovou lesní cestou od křižovatky ulic Šatrova a K Lesu.

U oplocení hájovny se nachází velké dětské hřiště s lavičkami. Hned při příchodu k němu potkáváme vedle sebe úvodní informační panel stezky s plánkem lesoparku, a také její 1. zastávku (překážková dráha).

Od ní projdeme napříč dětským hřištěm, a na jeho opačné straně nacházíme 2. zastávku a několik různě vysokých hrazd. Odtud pak pokračujeme cestou směrem vlevo, okrajem lesa, po levé straně máme oplocení areálu základní školy. Po asi 150 metrech narazíme na lesní asfaltovou cestu, po níž odbočujeme vpravo a začneme mírně stoupat. Po dalších asi 100 metrech přijdeme k 3. zastávce a bradlům.

Dále stezka mírně klesá. Při příchodu na výraznou křižovatku, kde modrý a zelený okruh odbočují vpravo na lesní cestu a červený vede po asfaltce rovně, uděláme asi 100metrovou zacházku po červené trase dolů k retenční nádrži (o níž bude řeč na panelu 5. zastávky). Od ní se pak vrátíme zpět po asfaltce na horní křižovatku a pokračujeme po trase zeleného a modrého okruhu.

Nedaleko za odbočkou se nachází 4. zastávka (horizontální žebříky). U ní pozor, stezka dál nepokračuje rovně v původním směru, ale odbočuje vlevo zpočátku nevýraznou cestou. Ta vede dál prakticky stále rovně, po asi 50 metrech překříží další cestu. Po dalších asi 200 metrech sklesneme na křižovatku ve tvaru trojúhelníku, kde zatáčíme vpravo. Krátce poté potkáváme 5. zastávku (žebřiny).

Pokračujeme stejnou cestou, po asi 50 metrech nacházíme 6. zastávku (posilovadlo). Po dalších pár desítkách metrů přijdeme k 7. zastávce (kladina). Za ní se napojíme na pevnější cestu a mírně stoupáme až k oplocení hájovny, a posléze k výchozímu místu na dětském hřišti.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 20. 05. 2007 v rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 5)

 • geri

  Publikováno hod.

  Stezka super, ale značení je hodně nevýrazné. Panel 3 je ulomen a opřen o strom, posilovadlo u zastávky 6 je uzamčeno řetězí.

  Odpovědět
  • Tom

   Publikováno hod.

   Děkujeme za aktuální informace. Ono to značení bylo poměrně nevýrazné už v době naší návštěvy. Na druhou stranu jde spíše o značení těch běžeckých okruhů, nikoliv naučné stezky (což ale jeho neúdržbu neomlouvá). S tím zamčeným posilovadlem je to hodně špatná zpráva – jde to zcela proti smyslu této naučné stezky, tedy volně přístupného „areálu zdraví“ 🙁

   Odpovědět
   • Hynek Jebavý, Ekocentrum Koniklec

    Publikováno hod.

    Dobrý den, celý areál jsme po vytvoření předali do správy městské části Praha 12. Pokud má veřejnost nějaké připomínky, bylo by dobré o tom informovat městskou část. Myslím, že zpětná vazba od občanů je nejlepší podnět. Panely průběžně opravujeme za financování právě městskou částí. Bohužel v Praze je vandalství extrémně rozšířené a každoročně je třeba oprav či nahrazování tabulí. Posilovadlo je uzamčeno z bezp. důvodů, protože bylo poničeno návštěvníky parku a při revizi prvků bylo zjištěno, že by muselo dojít nejspíše k výměně celého prvku.

    Odpovědět
 • Zdenka

  Publikováno hod.

  stezka dost zničená, prvky chybí

  Odpovědět
 • Lucie

  Publikováno hod.

  Bude se stezka a cvič.prvky obnovovat???? Je to veliká škoda

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář