vzpomínáme

Naučná stezka Neleníme v zeleni (původní verze)

Hodnocení:
(počet hlasů: 10)
Komentáře:
6
Naučná stezka Neleníme v zeleni

původní podoba naučné stezky, nahrazena novou verzí

Tělocvična v přírodě spojená s přírodovědnou naučnou stezkou se nacházela v lesoparku Kamýk v Praze-Kamýku. Krátká a velice příjemná okružní stezka lesoparkem nabízela několikeré sportovní vyžití na sedmi různých cvičebních prvcích rozmístěných po trase, s informačními panely s popisem doporučených cviků, doplněným obrázky zástupců fauny a flóry lesoparku.

Lesoparkem byly rovněž vyznačeny tři různě dlouhé běžecké okruhy, cvičební prvky byly rozmístěné na trase nejkratšího z nich značeného zeleným pruhem. Stezka byla vedena po lesních cestách a pěšinách. Byla bez výraznějšího převýšení, k odpočinku sloužily lavičky. Začínala a končila na dětském hřišti u hájovny.

V této podobě byla pro nás osobně jednou z nejlepších naučných stezek, jaké jsme kdy navštívili.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začínala a končila:
PRAHA-KAMÝK, lesopark Kamýk, u hájovny (dětské hřiště poblíž křižovatky ulic Šatrova a K Lesu)
Délka:
cca 1,4 km
Zastávek:
úvodní + 7
Značení trasy:
všechny informační panely a cvičební prvky se nacházely na trase nejkratšího běžeckého okruhu značeného zeleným pruhem
Vznikla:
říjen 2005
Tvůrce stezky:
01/71 ZO ČSOP Koniklec, Městská část Praha 12, Nestlé Česko, MŽP ČR, Nadace VIA, Hlavní město Praha, Ekocentrum Podhoubí, FTVS UK Praha
Naše návštěva:
duben 2007, listopad 2023
Stav naučné stezky:
v této podobě zrušena, nahrazena novou verzí

Seznam zastávek

 • úvodní
 1. Překážková dráha
 2. Hrazda
 3. Bradla
 4. Horizontální žebříky
 5. Žebřiny
 6. Posilovadlo
 7. Kladina

Informační náplň

Úvodní informační panel

 • start a cíl tří běžeckých okruhů
Vyobrazení:
plán lesoparku s vyznačením jednotlivých zastávek

Zastávka 1: Překážková dráha

 • cviky na překážkové dráze (posilování, protažení)
 • hajní byliny
Vyobrazení:
cviky (posilování, protažení); sasanka hajní, netýkavka malokvětá, kuklík městský, ostružiník křovitý

Zastávka 2: Hrazda

 • cviky na hrazdě (posilování, protažení)
 • lesní ptáci
Vyobrazení:
cviky na hrazdě (posilování, protažení); brhlík lesní, strakapoud velký, sýkora koňadra, pěnice černohlavá

Zastávka 3: Bradla

 • cviky na bradlech (posilování, protažení)
 • stromy
Vyobrazení:
cviky na bradlech (posilování, protažení); dub lesní, bez černý, jasan ztepilý, javor mléč

Zastávka 4: Horizontální žebříky

 • cviky na horizontálních žebřících (posilování, protažení)
 • bezobratlí živočichové žijící ve dřevě a mechu
Vyobrazení:
cviky na horizontálních žebřících (posilování, protažení); mnohonožka zemní, stonožka škvorová, stinka obecná, střevlík hajní

Zastávka 5: Žebřiny

 • cviky na žebřinách (posilování, protažení)
 • živočichové retenční nádrže
Vyobrazení:
cviky na žebřinách (posilování, protažení); ropucha obecná, vážka ploská, užovka obojková, bruslařka obecná

Zastávka 6: Posilovadlo

 • cviky na posilovadle (posilování, protažení)
 • savci
Vyobrazení:
cviky na posilovadle (posilování, protažení); ježek evropský, myšice křovinná, veverka obecná, rejsek obecný

Zastávka 7: Kladina

 • cviky na kladině (posilování, protažení)
 • bezobratlí keřového patra
Vyobrazení:
cviky na kladině (posilování, protažení); plzák lesní, křižák obecný, hálka žlabatky listové, klíště obecné, páskovka hajní

Popis trasy

Lesopark Kamýk (hájovna) → okruh lesoparkem → výchozí místo

Naučnou stezku jsme zahájili u hájovny v jihovýchodní části lesoparku Kamýk, kam jsme se dostali parkovou lesní cestou od křižovatky ulic Šatrova a K Lesu.

U oplocení hájovny se nacházelo velké dětské hřiště s lavičkami. Hned při příchodu k němu jsme potkali vedle sebe úvodní informační panel stezky s plánkem lesoparku, a také její 1. zastávku (překážková dráha).

Od ní jsme prošli napříč dětským hřištěm, a na jeho opačné straně jsme nalezli 2. zastávku a několik různě vysokých hrazd. Odtud jsme pokračovali cestou směrem vlevo, okrajem lesa, po levé straně jsme měli oplocení areálu základní školy. Po asi 150 metrech jsme narazili na lesní asfaltovou cestu, po níž jsme odbočili vpravo a začali mírně stoupat. Po dalších asi 100 metrech jsme přišli k 3. zastávce a bradlům.

Dále stezka mírně klesala. Při příchodu na výraznou křižovatku, kde modrý a zelený okruh odbočovaly vpravo na lesní cestu a červený vedl po asfaltce rovně, jsme udělali asi 100metrovou zacházku po červené trase dolů k retenční nádrži (o níž byla řeč na panelu 5. zastávky). Od ní jsme se pak vrátili zpět po asfaltce na horní křižovatku a pokračovali po trase zeleného a modrého okruhu.

Nedaleko za odbočkou se nacházela 4. zastávka (horizontální žebříky). Dále stezka odbočovala vlevo zpočátku nevýraznou cestou. Ta vedla prakticky stále rovně, po asi 50 metrech překřížila další cestu. Po dalších asi 200 metrech jsme sklesli na křižovatku ve tvaru trojúhelníku, kde jsme zatočili vpravo. Krátce poté jsme potkali 5. zastávku (žebřiny).

Pokračovali jsme stejnou cestou, po asi 50 metrech jsme nalezli 6. zastávku (posilovadlo). Po dalších pár desítkách metrů jsme přišli k 7. zastávce (kladina). Za ní jsme se napojili na pevnější cestu a mírně stoupali až k oplocení hájovny, a posléze k výchozímu místu na dětském hřišti.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 20. 05. 2007 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 6)

 • geri hod.

  Stezka super, ale značení je hodně nevýrazné. Panel 3 je ulomen a opřen o strom, posilovadlo u zastávky 6 je uzamčeno řetězí.

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Děkujeme za aktuální informace. Ono to značení bylo poměrně nevýrazné už v době naší návštěvy. Na druhou stranu jde spíše o značení těch běžeckých okruhů, nikoliv naučné stezky (což ale jeho neúdržbu neomlouvá). S tím zamčeným posilovadlem je to hodně špatná zpráva – jde to zcela proti smyslu této naučné stezky, tedy volně přístupného „areálu zdraví“ 🙁

   Odpovědět
   • Hynek Jebavý, Ekocentrum Koniklec hod.

    Dobrý den, celý areál jsme po vytvoření předali do správy městské části Praha 12. Pokud má veřejnost nějaké připomínky, bylo by dobré o tom informovat městskou část. Myslím, že zpětná vazba od občanů je nejlepší podnět. Panely průběžně opravujeme za financování právě městskou částí. Bohužel v Praze je vandalství extrémně rozšířené a každoročně je třeba oprav či nahrazování tabulí. Posilovadlo je uzamčeno z bezp. důvodů, protože bylo poničeno návštěvníky parku a při revizi prvků bylo zjištěno, že by muselo dojít nejspíše k výměně celého prvku.

    Odpovědět
 • Zdenka hod.

  stezka dost zničená, prvky chybí

  Odpovědět
 • Lucie hod.

  Bude se stezka a cvič.prvky obnovovat???? Je to veliká škoda

  Odpovědět
 • Petr Uher hod.

  Stav 19.5.2023, jsou zde zjednodušené panely pouze s popisem cvičení, je prohozené nářadí mezi čtvrtým a sedmým zastavením, na startu je i plánek, změnily se názvy, kromě úvodní tabulky je 1. Hup-hop, 2. Trojhrazda, 3. Bradla, 4. Šikulova kladina, 5. Žebřiny, 6. Benčíkova lavice, 7. Horizontální žebříky, ve stejném místě je i zookoutek, oblast je docela dost využívaná.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář