vzpomínáme

Naučná přírodopisná stezka Chloumek

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný
Naučná přírodopisná stezka Chloumek

zrušená stezka, nahrazená naučnou stezkou Mělník-Chloumek

Dnes již zničená naučná stezka procházela příměstským lesem na severním okraji Mělníka, místní části Chloumek. Seznamovala komplexně s životem v lese, flórou a faunou. Končila v lomu pod vrchem Chloumeček s poutní kaplí sv. Jana Nepomuckého. Stezka byla nenáročná, téměř bez převýšení, vedena převážně po lesních cestách a pěšinách.

Trasa byla značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek. Úvodní panel obsahoval plánek stezky s vyznačením trasy i umístěním jednotlivých zastávek. Zajímavostí je, že stezka částečně používala tytéž informační panely jako naučná stezka Loučeň. V první části trasy vedla souběžně s Pionýrskou naučnou stezkou.

V době naší návštěvy byla stezka již bohužel zničena, panely bez textů ležely povalené nebo dokonce podřezané a rozštípané podél cesty.

V dubnu 2007 byla nahrazena naučnou stezkou Mělník-Chloumek.

Skok na: Seznam zastávek | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Mělník
Začínala:
MĚLNÍK-Chloumek, Lesní ul., naproti kostelu Nejsvětější Trojice
Končila:
MĚLNÍK-Chloumek, vrch Chloumeček, lom pod kaplí sv. Jana Nepomuckého
Délka:
2–3 km
Zastávek:
úvodní + 11
Značení trasy:
zelenobílé značky naučných stezek
Vznikla:
???, tištěný průvodce vydán v roce 1986
Tvůrce stezky:
???
Naše návštěva:
duben 2004
Stav naučné stezky:
zničená

Seznam zastávek

 • Úvodní
 1. Naše lesy
 2. Hlavní jehličnaté stromy našich lesů
 3. Hlavní listnaté stromy našich lesů
 4. Život v houštinách; Naši datlovití ptáci a drobní hlodavci
 5. Dravci a šelmy
 6. Myslivost
 7. Smíšené lesy
 8. Lesní zpěvní ptáci
 9. Brouci a motýli
 10. Okraje lesa
 11. Geologický vývoj a pravěké osídlení

Popis trasy

Trasa stezky byla jednoduchá, uvádíme pouze její stručný popis.

Stezka začínala u kostela Nejsvětější Trojice. Odtud vedla kolmo od silnice k lesu po červené turistické značce. Na kraji lesa se v době naší návštěvy ještě nacházel úvodní panel s plánem stezky. Trasa pokračovala dál po červené, až na křižovatku, kde červená odbočuje vpravo – zde ji stezka opouštěla a odbočovala vlevo. Následující přímou cestou vedla stezka prakticky dvě třetiny trasy (cca 1,5 km), až na kraj lesa. V tomto úseku byly zastávky 1–7.

Na kraji lesa odbočovala vlevo, podél okraje, ale hned jen asi o 50 metrů dál odbočovala vlevo vozovou cestou opět do lesa. Po necelém kilometru trasy, kde byly zastávky 8–10, se postupně přiblížila k silnici. V blíže nespecifikovaném místě odbočila vpravo k ní a mířila pak k nápadnému vršku Cloumeček s kaplí sv. Jana Nepomuckého. Vystoupala do lomu v úbočí pod kaplí. Zde někde se zřejmě nacházela závěrečná 11. zastávka a stezka zde končila.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 10. 02. 2010 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Mělník, Naučné stezky ve středních Čechách.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář