Naučná stezka Tetínské vyhlídky

Hodnocení:
(počet hlasů: 4)
Komentáře:
1
Naučná stezka Tetínské vyhlídky

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka Tetínské vyhlídky podrobně seznamuje s historií a zajímavostmi obce Tetín (nedaleko Berouna), kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tetky, dále pak doložené přemyslovské hradiště, kde byla zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila, a také zde stával raně středověký přemyslovský hrad, jehož pozůstatky se nad údolím řeky Berounky zachovaly dodnes.

Naučná stezka vede převážně ulicemi obce, přístup k pozůstatkům hradu je pak po úzké pěšině. Z hradní plošiny je úchvatný výhled do údolí řeky Berounky. Trasa naučné stezky není značená a orientace občas pokulhává, naštěstí je na každém panelu plánek obce s vyznačením trasy i zastávek, který doporučujeme si zapamatovat. Trasa není bezbariérová, ale s kočárkem se projet dá.

Naučná stezka je součástí projektu Karlštejnské šachy, v rámci něhož bylo po obcích na území Karlštejnska/Českého krasu pro podporu turistického ruchu a zájmu návštěvníků i o méně známá místa regionu rozmístěno několik desítek různých šachových figur (v každé obci jedna). Na návsi v Tetíně naleznete bílou věž.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Beroun
Začíná:
TETÍN, náměstí 9. května
Končí:
TETÍN, kostel sv. Jana Nepomuckého (nedaleko náměstí)
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
5
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2010
Tvůrce stezky:
Svazek obcí Region Dolní Berounka
Naše návštěva:
září 2011
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 1. Souhrnná
 2. Tetínská náves, Tetínské muzeum
 3. Kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny, Tetínská fara
 4. Tetínské hrady
 5. Kostel sv. Jana Nepomuckého

Informační náplň

Zastávka 1: Souhrnná

 • hlavní zajímavosti Tetína
 • zavraždění kněžny Ludmily
 • tři kostely na území obce
Vyobrazení:
podrobný plánek obce s vyznačením trasy naučné stezky; celkový pohled na Tetín; zámek na návsi; zbytky hradu; kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny; kostel sv. Jana Nepomuckého

Zastávka 2: Tetínská náves, Tetínské muzeum

 • tetínská náves – bývalá kašna, zámek, zámecký park
 • tetínské muzeum – informační náplň
Vyobrazení:
podrobný plánek obce s vyznačením trasy naučné stezky; zámek; muzeum; expozice muzea

Zastávka 3: Kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny, Tetínská fara

 • historie a popis interiéru kostela sv. Ludmily
 • historie a popis interiéru kostela sv. Kateřiny
 • zajímavosti tetínské fary
Vyobrazení:
podrobný plánek obce s vyznačením trasy naučné stezky; dvě fotografie z interiéru kostelů

Zastávka 4: Tetínské hrady

 • sídlo pohanské kněžny Tetky
 • přemyslovské hradiště
 • středověký přemyslovský hrad
Vyobrazení:
podrobný plánek obce s vyznačením trasy naučné stezky; 3 fotografie – pohledy do údolí Berounky v různých ročních obdobích; zbytky hradu

Zastávka 5: Kostel sv. Jana Nepomuckého

 • umístění kostela v rámci původního hradiště
 • vražda kněžny Ludmily
 • historie kostela a jeho současná podoba
Vyobrazení:
podrobný plánek obce s vyznačením trasy naučné stezky; 5 fotografií (kostel sv. Jana Nepomuckého v různých ročních obdobích, okolní hřbitov, interiér kostela)

Popis trasy

Tetín-náměstí → hrad → kostel sv. Jana Nepomuckého → náměstí

Naučná stezka začíná v Tetíně na náměstí u nepřehlédnutelné bílé šachové figury věže přímo u hlavní ulice. Zde nalezneme dva panely, jedním z nich je 1. zastávka (Souhrnná). Je na ní podrobný plánek obce s vyznačením trasy, který doporučujeme si zapamatovat, protože samotná trasa není nijak značena a neznalí lidé mohou mít pak problém se na trase zorientovat (třebaže orientace v obci složitá není).

Odtud zamíříme kolem šachové figury k nenápadnému místnímu muzeu (naproti zámku), na němž je umístěna 2. zastávka (Tetínská náves, Tetínské muzeum).

Odtud pak jdeme vpravo, obejdeme po směru hodinových ručiček náměstí a zahneme do Hradní ulice. Brzy přijdeme k vodní nádrži (po levé straně) a po pravé straně, před oběma kostely, je 3. zastávka (Kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny, Tetínská fara).

Dále pokračujeme rovně ulicí; téměř na konci zástavby se ulice vidlicově rozděluje – jedna ulička se pak stáčí doleva, zatímco druhá klesá šikmo vpravo. My zde jdeme právě vpravo dolů – za posledním domem pak ulička končí a navazuje na ni úzká pěšina. Ta nás zakrátko dovede ke 4. zastávce (Tetínské hrady), a dále pak do prostoru pozůstatků hradu s úchvatným výhledem do údolí řeky Berounky.

Odtud se pak vrátíme stejnou cestou na vidlicovitou křižovatku, kde tentokrát odbočujeme tou horní uličkou. Ta se postupně stáčí vlevo a namíří si to zpět do středu Tetína. Nás však ještě cestou čeká 5. zastávka (Kostel sv. Jana Nepomuckého), nacházející se u vstupních vrat hřbitova kolem kostelíku. Odtud pak pokračujeme k náměstí, kde naučná stezka končí.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 10. 08. 2013 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Beroun, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 1)

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář