Naučná stezka Cestou za trilobity

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka v obci Radim spojuje areál místního zámku s nedalekým územím přírodní památky Lom u Radimi, která je paleontologickým nalezištěm.

Předně je nutné uvést na pravou míru název naučné stezky, který je poněkud „zavádějící“. V lomu u Radimi se žádní trilobiti nenašli, jde pouze o odkaz na název dotačního projektu spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, v rámci něhož byl lom u Radimi vyčištěn, zkultivován a zpřístupněn veřejnosti.

Paleontologický význam lomu u Radimi je spíše vědecký než turistický. Palentologické nálezy zde byly zachyceny pouze v kapsách náhodně objevených při lomových pracech. Rozhodně se tedy nejedná o naleziště, kde se dá reálně něco najít. Lom se nicméně nachází v klidném přírodním prostředí v údolí Výrovky a v těsné blízkosti romantické lokální železniční trati a je zde příjemné posezení.

Naučnou stezku tvoří pouze dva téměř shodné panely umístěné na začátku a na konci stezky. „Naučná stezka“ je tak pouze ne moc dobře značenou trasou od zámku k lomu.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
RADIM, v zámecké zahradě poblíž hlavního vstupu do zámeckého areálu
Končí:
RADIM, přírodní památka Lom u Radimi
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
2
Značení trasy:
ukazatele
Vznikla:
2013
Tvůrce stezky:
obec Radim
Naše návštěva:
květen 2024
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
infopanel v lomu mírně počmáraný, ale bez problémů čitelný

Seznam zastávek

  1. Cestou za trilobity 1
  2. Cestou za trilobity 2

Informační náplň

Zastávka 1

  • lom u Radimi
  • přírodní památka
Vyobrazení:
lom u Radimi, ilustrační obrázek, plánek naučné stezky

Zastávka 2

  • lom u Radimi
Vyobrazení:
lom u Radimi, ilustrační obrázek, plánek naučné stezky

Popis trasy

zámek Radim → lom u Radimi

Naučnou stezku zahájíme v zahradě zámku Radim, za hlavní vstupní bránou do areálu, kde se na plotě po levé straně nachází úvodní infopanel.

Dále vyjdeme z areálu na ulici a pokračujeme vlevo, přejdeme most přes potok, mineme fotbalové hřiště a dorazíme k železniční trati. Tu přejdeme a hned za ní odbočíme vlevo po chodníku podél koleje.

Na konci chodníku přejdeme trať a pokračujeme nějakou chvíli po její druhé straně, pak opět přejdeme trať a jdeme pak již mezi ní po levé straně a svahem po pravé stále rovně asi 300 metrů k altánu v lomu u Radimi, kde nalezneme 2. infopanel (téměř se shodným textem, jako je na úvodním).

Tím naučná stezka končí, a my se můžeme vydat stejnou cestou zpět.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 19. 05. 2024 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kolín, Naučné stezky ve středních Čechách.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář