Naučná stezka Klepec

Hodnocení:
(počet hlasů: 19)
Komentáře:
2
Naučná stezka Klepec

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Krátká naučná stezka, nebo spíše dva samostatné informační panely se značkou naučné stezky, seznamují s přírodní památkou Klepec mezi obcemi Přišimasy a Limuzy u Českého Brodu. Na vrcholu Klepce se zvětrávacími procesy odkryly bizarní žulové skalní útvary vyčnívající na povrch. Podle svých tvarů dostaly různá lidová jména (Slouha, Fůra sena). Předmětem ochrany jsou rovněž dva zatopené žulové lůmky se vzácnou flórou a faunou.

Přírodní památka Klepec se rozkládá na temeni vrchu Klepec (358 m n. m.) ležícího mezi městy Úvaly a Český Brod. Chráněné území se dělí na dvě části – Klepec I (blíž k Přišimasům) a Klepec II, které spojuje polní cesta. Na Klepci I naleznete vysoký bizarní balvan Slouha s pamětní deskou obětem 1. světové války. Odtud míří cesta ke Klepci II, kde je poblíž druhého infopanelu skalní útvar Fůra sena (Stoh slámy) s pamětní deskou připomínající tábor lidu na Klepci v roce 1844, a další balvany (Šplíchalův kočár, Obří záda). Dalším sestupem od panelu dorazíme ke dvěma zatopeným žulovým lůmkům, kde se těžil stavební kámen na obnovu vyhořelého Národního divadla v Praze a které pak sloužily i ke koupání. Tůně a okolní mokřady hostí např. chráněnou rostlinu bublinatku jižní.

Stezka nemá speciální značení ani pevně určený začátek a konec, vede po žluté turistické značce. Na informačním panelu na Klepci I je orientační plánek obou částí přírodní památky.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
PŘIŠIMASY-SKŘIVANY, Klepec I.
Končí:
Klepec II. (Limuzy)
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
2
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede po žluté turistické značce
Vznikla:
2007
Tvůrce stezky:
obecní úřad Tismice, texty kronikář obce Hradešín Jan Psota ml.
Naše návštěva:
červenec 2009
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 • Přírodní památka Klepec I
 • Přírodní památka Klepec II

Informační náplň

Zastávka: Přírodní památka Klepec I

 • vrch Klepec – původ názvu, výměra, vyhlášení chráněného území, důvod ochrany
 • zmínka o Klepci v románu Před úsvitem, autor Čeněk Tonder
 • památník mistra Jana Husa v Českém Brodě – balvan z Klepce
 • balvan Slouha – původ názvu, rozměry, rýhy pro odtok dešťové vody (pseudoškrapy)
 • pověst o zkamenělém slouhovi
 • zmizelá skupina balvanů zvaná Stádo ovcí
 • pamětní deska občanům padlým v 1. světové válce
 • fauna Klepce
Vyobrazení:
mapka přírodní památky Klepec s vyznačením informačních panelů; 1. vojenské mapování 1764–1768; Limuzy – převoz Husova kamene (1920); odhalení Husova kamene v Českém Brodě (1921); dopisnice (Klepec, 1902); II. vojenské mapování (1851); deska Památníku svobody; balvan Slouha; pseudoškrapy na Slouhovi

Zastávka: Přírodní památka Klepec II

 • skalní útvar Fůra sena (Stoh slámy) – rozměry, hmotnost
 • skalní mísy na povrchu
 • největší skalní škrap na území Čech
 • původ názvu kamene
 • pamětní deska táboru lidu v roce 1844
 • další skalní útvary – Obří záda a Šplíchalův kočár
 • kámen se stopami mořské hladiny
 • zatopené lůmky
 • těžba říčanské žuly na obnovu vyhořelého Národního divadla v Praze
 • tradiční turistické srazy oddílů Sokola
 • chráněná flóra a fauna okolí lůmků – bublinatka jižní, lejsek šedý, užovka obojková
Vyobrazení:
skalní mísy na Fůře sena; detail rýhy na Fůře sena; pamětní deska táboru lidu; Klepec v roce 1933; detail Šplíchalova kočáru; kámen se stopami mořské hladiny; převrácený Šplíchalův kočár; jezírko; koupaliště (1942); Obří záda a Šplíchalův kočár; táboření (1967)

Popis trasy

Přišimasy-Skřivany → Klepec I → Klepec II → Limuzy

Putování zahájíme na východním okraji obce Přišimasy – místní části Skřivany. Sem se dostaneme po žluté turistické značce pěšky z Přišimas, kde je autobusová zastávka.

Stále po žluté značce vyjdeme z obce směrem na východ asfaltovou cestou podél nových rodinných domů po pravé straně a pole na levé. Po asi 300 metrech dorazíme na konec asfaltky a k závoře, kterou obejdeme a pokračujeme rovně navazující travnatou vozovou cestou. Po dalších asi 100 metrech odbočíme vlevo do malého hájku. Hned na jeho okraji nacházíme zastávku Přírodní památka Klepec I a za ní vysoký monumentální balvan Slouha.

Projdeme po žluté značce hájkem a pak míříme polní cestou k dalšímu lesu. Vstoupíme do něj a po asi 100 metrech dorazíme k zastávce Přírodní památka Klepec II. Zde u panelu odbočíme vpravo k nedalekému skalnímu útvaru Fůra sena, od něhož jdeme poté za něj a pěšinou šikmo vpravo, kde po asi 50 metrech nalezneme skalní útvary Šplíchalův kočár a Obří záda.

Vrátíme se k panelu a pokračujeme opět po žluté značce vpravo dolů. Posléze sklesneme ke dvěma zatopeným lůmkům. Odtud se pak můžeme buď vrátit stejnou cestou do Přišimas, nebo pokračovat dál po žluté značce lesem a pak mezi poli do obce Limuzy. Zde můžeme využít autobus, nebo jít po silnici až do Rostoklat na vlak.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 29. 07. 2009 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kolín, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 2)

 • Jan Psota ml. hod.

  Dobrý den

  Rád bych doplnil několik drobností.

  Naučné panely byly instalovány 21. dubna 2007 při příležitosti konání regionální kulturní akce „Den Země na Klepci“.

  Jedná se o dva informační panely
  Klepec I – nechal zřídit Oú Přišimasy
  Klepec II – nechal zřídit Oú Tismice

  Souběžně s otevřením této naučné stezky byla vydána s infotabulemi totožná brožura „Přírodní Památka Klepec“, která naplnila ideu autora a návštěvníci vrchu si mohli „kousek“ infotabule odnést domů.

  Odpovědět
 • Jan Bouda hod.

  V obci Limuzy byla 28. září 2009, při příležitosti výročí 140 let od výstavby kapličky a 80 let od jejího zasvěcení svatému Václavu, instalována informační cedule o obci Limuzy. Tabule se nachází na návsi vedle kapličky.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář