Naučná stezka seznamuje s evropsky významným archeologickým nalezištěm, nejbohatším germánským pohřebištěm v Čechách ze starší doby římské (období 0-180 našeho letopočtu) – Pičhora u Dobřichova. Zde bylo díky náhodě objeveno a následně podrobně prozkoumáno 160 žárových hrobů, patřících pravděpodobně členům družiny a bojovníkům markomanského krále Marobuda, který tehdy ovládal české území. Archeologický průzkum vedený na přelomu 19. a 20. století Josefem Ladislavem Píčem zde odkryl mnoho cenných a unikátních nálezů vojenské výbavy, zbraní, šperků, keramiky apod.
Trasa naučné stezky je doplněna různými praktickými rekonstrukcemi z té doby – kamennou pohřební hranicí, ukázkou žárového hrobu nebo markomanským obydlím.
Trasa je nenáročná, jen zpočátku krátce ostře stoupá. Vede většinou po kvalitních cestách. Není bezbariérová, s kočárkem je třeba některá místa přenést nebo objet jinudy (schodiště ke kostelu). Stezka je netradičně značena kameny-patníky s reliéfem obličeje, které se nacházejí při zemi na křižovatkách a jsou upřímně řečeno snadno přehlédnutelné. Dvě zastávky (č. 1 a 7) jsou vybaveny zvukovou nahrávkou v několika jazycích (česky, anglicky, francouzsky, rusky, německy), kterou je možné pustit.
Skok na: Informační náplň | Popis trasy
Základní údaje
- Okres:
- Kolín
- Začíná i končí:
- DOBŘICHOV, Horní náves
- Délka:
- cca 1,5 km
- Zastávek:
- 8
- Značení trasy:
- kameny s reliéfem
- Vznikla:
- 2014
- Tvůrce stezky:
- obec Dobřichov
- Naše návštěva:
- srpen 2014, duben 2017
- Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
- 100 %
Informační náplň
Zastávka 1
- uvítání na naučné stezce
- komiks
- Vyobrazení:
- plánek naučné stezky
Zastávka 2
- Čechy v pravěku
- archeologické nálezy v Dobřichově
- komiks
- Vyobrazení:
- dva kostrové hroby z konce neolitu (Pečky); ortofotomapa s vyznačením pravěkých sídlišť a hrobů
Zastávka 3
- historie obce Dobřichov
- kostel Nejsvětější Trojice
- povodeň 2013 v Dobřichově
- komiks
- Vyobrazení:
- dobřichovští vojáci během 1. světové války; půdorys kostela Nejsvětější Trojice; fotografie z povodní v roce 2013; výřez z 1. vojenského mapování (1764-1768) – maximální rozsah rybniční sítě
Zastávka 4
- geologická minulost okolí
- přírodní památka Sládkova stráň
- flóra a fauna v okolí Dobřichova
- komiks
- Vyobrazení:
- křídové pobřeží u Plaňan; otakárek fenyklový; vstavač kukačka; prvosenka jarní; rorýs obecný, cvrček polní
Zastávka 5
- význam pohřebišť pro poznání posmrtných představ
- další doklady náboženských představ – menší rituály
- obětiště a svatyně – kultovní místa Germánů
- komiks
- Vyobrazení:
- představa o pohřbu Germánů doby římské; terénní plán příkopového ohrazení na pohřebišti doby římské v Třebusicích; tzv. Tollundský muž oběšený a poté vhozený do bažiny (Dánsko); bohyně z Obedorly; rekonstrukce svatyně v Obedorle (Durynsko); uložení psích dvojčat na sídlišti v Dobroměřicích u Loun
Zastávka 6
- germánská pohřebiště doby římské
- cenné římské importy a jejich význam
- čím je pozoruhodné pohřebiště na Pičhoře
- komiks
- Vyobrazení:
- žárové hroby z pohřebiště v Mikulově; žárový hrob na Pičhoře; držadlo stříbrného poháru ve tvaru hlavy boha Pana (Sbírka Národního muzea); stříbrná spona s pozlaceným drátkem a výzdobou vyražených rozetek (Sbírka Národního muzea); bronzové vědro s ataší v podobě menády použité jako urna (Sbírka Národního muzea); mapa – tři hlavní směry, odkud do Čech proudily cenné výrobky v době Marobudovy říše
Zastávka 7
- počátek výzkumu a jeho průběh
- komiks
- Josef Ladislav Píč
- Jan Waněk
- Vyobrazení:
- fotografie Dobřichova z roku 1914; tabulka z Píčovy první publikace nálezů z Pičhory v Památkách archeologických; Josef Ladislav Píč; Jan Waněk
Zastávka 8
- výzkum sídliště pod Pičhorou a sídliště v okolí
- vzhled moderně zkoumaných sídlišť
- zemědělství a chov domácích zvířat
- komiks
- Vyobrazení:
- vyobrazení nálezů ze sídliště Pod Pičhorou, které objevil Jan Waněk; rekonstrukce germánského dvorce ze sídliště v Turnově-Maškových zahradách (kresba M. Ernée); kostěný hřeben ze starší doby římské; srovnání velikosti koně a skotu v dnešní době a v době římské
Popis trasy
Dobřichov (Horní náves) → kostel Nejsvětější Trojice → vyhlídka z Pičhory → markomanské obydlí → Dobřichov (Horní náves)
Stezka začíná v Dobřichově na Horní návsi, kde v parčíku nalezneme 1. zastávku. Odtud vyrážíme nejdříve ulicí Pod Kostelem, z níž krátce nato odbočíme vzhůru na dlouhé kamenné schodiště vedoucí ke kostelu. Kousek pod kostelem nacházíme 2. zastávku. Pokračujeme vzhůru zprava kolem kostela a navazující uličkou za ním. Za kostelem se nachází 3. zastávka.
Jdeme dále uličkou rovně podél plotů, až se stočí vpravo dolů a dorazí na křižovatku podobných okrajových ulic, kde je umístěna 4. zastávka a panel Poznej stromy.
Pokračujeme dál uličkou rovně (na západ), po okraji zástavby ven z obce. Po asi 250 metrech dorazíme k odbočce, kde zahneme vpravo směrem k již viditelnému altánku. U dřevěného ohrazení kolem rekonstrukce pohřební hranice nalezneme 5. zastávku.
Pak dojdeme rovně k altánu a vyhlídce. V tomto prostoru se nachází 6. a 7. zastávka.
Od vyhlídky se vrátíme zpět stejnou cestou kolem pohřební hranice na křižovatku a jdeme dále hlavní cestou vpravo dolů. Úvozem klesneme až k rekonstrukci markomanského obydlí, u něhož je 8. zastávka.
Od stavby sestoupíme dolů na křižovatku a zahneme vpravo. Tato ulička nás po asi 600 metrech dovede k výchozímu místu na Horní návsi v Dobřichově.