Stezka českých animátorů

Hodnocení:
(počet hlasů: 7)
Komentáře:
4
památník Medvědů u Kolína

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka spojuje město Kolín s Novou Vsí u Kolína trasou podél Labe a poté mezi poli. Začíná/končí na okraji lesoparku Borky, kde je umístěn památník Medvědům u Kolína ze známého animovaného seriálu pro děti Pojďte, pane, budeme si hrát od autora Břetislava Pojara. Tato upomínka předznamenává tematickou náplň naučné stezky – stručný přehled nejvýznamnějších českých výtvarníků a animátorů (Vladimír Jiránek, Zdeněk Miler, Jiří Trnka a další). Stezka je dílem studentů primy kolínského gymnázia.

Trasa naučné stezky je nenáročná, vede převážně po rovině po cestách různého typu – zpočátku okrajovými kolínskými ulicemi, poté pěšinami nebo vozovými cestami. Není bezbariérová, a není ani příliš vhodná pro kočárek (hlavně kvůli hůře sjízdným zarostlým úsekům podél Labe). Naučná stezka není značená.

Zajímavý námět naučné stezky bohužel sráží řada nedostatků. Informační tabule jsou velmi malé a v terénu špatně viditelné (zvláště úvodní tabule v Kolíně, umístěná z opačné strany reklamní cedule zhotovitele dětského hřiště, takže není vidět z cesty). Na tabulích chybí údaje o naučné stezce – délka, počet zastávek, nějaký plánek s jejich rozmístěním, popis trasy k další zastávce. Panely jsou číslovány podivným způsobem (1-K, 3-I, 5-G apod.), který zřejmě k něčemu odkazuje, ale nevíme k čemu. Texty jsou doslovně zkopírované z Wikipedie a nepřinášejí tedy nic nového či objevného, svědčí spíše o lenosti tvůrců. Žádného ze studentů ani půl roku od otevření stezky nenapadlo udělat projektu webové stránky se všemi potřebnými informacemi, a návštěvník je tak před návštěvou stezky odkázán pouze na článek z Kolínského deníku s nulovou informační hodnotou. Textové listy na informačních tabulích nesoucí logo Hewlett-Packard a sdělující, že byla stezka vytvořena na technice tohoto výrobce, jsou nekvalitně vytisknuté na levné tiskárně s docházejícím inkoustem. A hlavně – mladí tvůrci nám jaksi zapomněli sdělit, proč nás vůbec táhnou nudnou trasou do Nové Vsi, jaký to má smysl, když by stezce animátorů mohl dobře posloužit např. Kmochův ostrov, lesopark Borky nebo kolínské ulice.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
KOLÍN-Zálabí, park u křižovatky ulic Křičkova a Okružní, památník Medvědům u Kolína
Končí:
Nová Ves I, Václavské náměstí
Délka:
cca 7 km
Zastávek:
9 (?)
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2013
Tvůrce stezky:
studenti primy kolínského gymnázia
Naše návštěva:
prosinec 2013
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
nenašli jsme zastávky 2 a 8

Seznam zastávek

  1. Břetislav Pojar
  2. ???
  3. Zdeněk Miler
  4. Jiří Šalamoun
  5. Vladimír Jiránek
  6. Jan Pinkava
  7. Zdeněk Smetana
  8. ???
  9. Jiří Trnka

Informační náplň

Zastávka 1: Břetislav Pojar

  • život a dílo
Vyobrazení:
Břetislav Pojar; ukázky z tvorby

Zastávka 2: ???

  • nenašli jsme

Zastávka 3: Zdeněk Miler

  • život a dílo
Vyobrazení:
Zdeněk Miler; ukázky z tvorby

Zastávka 4: Jiří Šalamoun

  • život a dílo
Vyobrazení:
Jiří Šalamoun; ukázky z tvorby

Zastávka 5: Vladimír Jiránek

  • život a dílo
Vyobrazení:
Vladimír Jiránek; ukázky z tvorby

Zastávka 6: Jan Pinkava

  • život a dílo
Vyobrazení:
Jan Pinkava; ukázky z tvorby

Zastávka 7: Zdeněk Smetana

  • život a dílo
Vyobrazení:
Zdeněk Smetana; ukázky z tvorby

Zastávka 8: ???

  • nenašli jsme

Zastávka 9: Jiří Trnka

  • život a dílo
Vyobrazení:
Jiří Trnka; ukázky z tvorby

Popis trasy

Kolín (Památník Medvědům u Kolína) → železniční zastávka Kolín-zastávka → po zelené značce podél Labe → rozcestí Klavary → po žluté značce do Nové Vsi

Naučná stezka začíná v Kolíně-Zálabí v parčíku u křižovatky ulic Křičkova a Okružní, na okraji lesoparku Borky. Zde se uprostřed volné travnaté plochy nachází nenápadný památník Medvědům u Kolína. 1. zastávku naučné stezky (Břetislav Pojar) nalezneme u dětského hřiště, které se nachází směrem vlevo, pokud se k památníku postavíme zády. Informační tabule je umístěna z druhé strany reklamní cedule zhotovitele dětského hřiště. Informační tabule stezky je tedy z cesty alejí do lesoparku neviditelná.

Od úvodní zastávky jdeme alejí směrem k městu. Na konci aleje přejdeme ulici a pokračujeme rovně na lávku přes Labe. Přejdeme řeku a Kmochův ostrov k železniční zastávce, kde se dáme vlevo po pěší šroubovici nahoru na nadchod, přejdeme trať a sestoupíme do Sokolské ulice, kde se dáme vpravo do ulice Nad Zastávkou (směrem k žluté budově Domova důchodců), zároveň po zelené turistické značce. Na Kollárově náměstí, kam dorazíme posléze, pokračujeme vpravo ulicí Na Pustině, podél podpěrné zdi parkoviště OBI a poté podél tratě. Po asi 350 metrech dorazíme k železničnímu přejezdu, který přejdeme, zamíříme k řece a dáme se vlevo podél břehu. Po asi 400 metrech dorazíme k jakési budově, před níž je na stromě umístěna 3. zastávka (Zdeněk Miler). Druhou jsme tedy někde cestou minuli.

Jdeme stále pěšinou podél Labe, po zelené turistické značce. Po asi 700 metrech dorazíme k lávce v místě, kde se do Labe vlévá Pekelský potok. Před lávkou je na stromě umístěna 4. zastávka (Jiří Šalamoun).

Po dalším asi půl kilometru potkáváme 5. zastávku (Vladimír Jiránek), umístěnou z druhé strany na jakési ceduli zřejmě říční navigace.

Pokračujeme pěšinou podél řeky a po asi půl kilometru sejdeme na vozovou cestu. Zde v tomto místě se nachází 6. zastávka (Jan Pinkava), upevněná z boku na velkém panelu Vandrování Podlipanskem.

Jdeme dál vozovou cestou v původním směru až ke shluku několika budov, kde hned na začátku oplocení najdeme 7. zastávku (Zdeněk Smetana).

Projdeme kolem budov a pak po asi 100 metrech dorazíme k rozcestí zelené a žluté turistické značky, odkud jdeme krátce společně po zelené a žluté, ale na následujícím rozcestí zelenou značku opustíme a pokračujeme již jen po žluté. Po necelém kilometru polní cesty dorazíme k rybářské základně, kde je na stromě umístěna 9. zastávka (Jiří Trnka). Osmou jsme opět někde minuli.

Po asi 400 metrech dorazíme na křižovatku polních cest, kde se dáme vlevo k Nové Vsi, posléze přejdeme železniční trať a pokračujeme půl kilometru do středu obce, kde naučná stezka končí.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 01. 01. 2014 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kolín, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 4)

  • Petr hod.

    Prozradim Vam odpovedi na nektere dotazy:
    1. Autory byli/ jsou studenti primy – tzn. deti 10-11 let a je to jejich prvni pokus. Sbirame zkusenosti. Jsou to veci sesbirane z netu (tedy nikoli pouze z Wikipedie), ale to soucasna mlada generace bere za vlastni. Prispevek deti jsou vlastni postoje, shrnuti a otazky.
    2. Stezka je nesponzorovana, proto jsou tabule male – a tak to i zustane. S ohledem na namitky odboru zivotniho prostredi jsme se do vetdsich nepousteli. Pocitali jsme s tim, ze se budou nicit, zajimalo nas tempo. Atualizace/ oprava je pocitana na Duben-Kveten 2015
    3. To nepochopitelne kodovani/ cislovani slouzi k tomu, aby bylo z obou stran mozne pocitat poradi zastavek (kdyz clovek neco mine). Z jedne strany je rada ciselna, z druhe strany temuz ucelu slouzi pismenka. Tak se i resi délka, počet zastávek, nějaký plánek s jejich rozmístěním, popis trasy k další zastávce. Vsimnete si, prosim, spodni casti panelu. I ty barvy i ta pomistni jmena maji svuj smysl.
    4. Jde „nudnym terenem“ – ma slouzit jenom jako puldenni vychazka skolkam a prvnimu stupni skol.
    5. Pro dosavadni (primansky) rozsah stezky jsme proste nepovazovali za nutne nutit pesiho turistu hledet pulku cesty do tabletu/ telefonu. Ale – Stranky budou – pracuje se na nich; tri urovne hry i s vyuzitim Geocachingu a sifer.
    6. Diky i za dalsi pripominky, uvidme, co si z nich budeme schopni prebrat

    Odpovědět
  • Vojta hod.

    Plně souhlasím s Petrem.
    Jako autor jsem nevyužil „jen“ wikipedii ale i naučnou literaturu.
    I přesto že se považuji za aktivního turistu neznám žádnou bezbariérovou stezku.

    Odpovědět
  • Petr hod.

    Tak do toho pratele, vsechny poznamky bereme a zkusime je zakomponovat. Prosim o pripominkovani na strankach http://stezkagkolin.cz/
    Dik!
    P.

    Odpovědět
  • Karel hod.

    Moc díky za tip https://www.stezky.info

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář