Naučná stezka Polepy

Hodnocení:
(počet hlasů: 7)
Komentáře:
3
Naučná stezka Polepy

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka spojuje jihovýchodní okraj města Kolín s nedalekými obcemi Polepy a Pašinka. Vznikla jako součást projektu, v jehož rámci byla upravena a zpevněna cesta vedoucí údolím potoka Polepky, tak, aby mohla sloužit pěším i cyklistům. Naučná stezka seznamuje s flórou, faunou, a geologickými a přírodními poměry území.

Naučná stezka je nenáročná, téměř bez převýšení. Vede převážně po kvalitní zpevněné cestě, místy asfaltové. Není bezbariérová, ale je bez větších problémů sjízdná s kočárkem. Nemá svoje vlastní značení, vede po modré turistické značce (ale nikde na to není upozorněno). Na prvním panelu je plánek s vyznačením všech zastávek. V době naší návštěvy byla naučná stezka velmi poničena, dvě ze tří zastávek chyběly.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
KOLÍN, jihovýchodní okraj města, rozcestí Na Polepském potoce („Východní rozcestí“) žluté a modré turistické značky, mezi ulicemi Plynárenská a Nebovidská
Končí:
POLEPY, jihozápadní okraj obce
Délka:
cca 1,5 km
Zastávek:
3
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede po modré turistické značce
Vznikla:
2008
Tvůrce stezky:
Polabské ekocentrum ČSOP; obec Polepy
Naše návštěva:
listopad 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
dvě ze tří tabulí zničeny

Seznam zastávek

 1. Údolí Polepky
 2. ???
 3. Krajové odrůdy

Informační náplň

Zastávka 1: Údolí Polepky

 • charakteristika údolí Polepky
 • geologie
 • flóra
 • fauna
 • pískovcová skála
 • údolní niva Polepky
Vyobrazení:
geologický profil; usazeniny v terénním profilu; geologická mapa okolí Polep; blatouch bahenní; dvouzobec černoplodý; vrbovka chlupatá; krabilice hlíznatá; netýkavka žláznatá; orobinec; žluva hajní; červenka obecná; puštík obecný; jantarka obecná; ondatra; pískovcová skála; schránka ústřice rodu Exogyra; ilustrační obrázek; plánek naučné stezky

Zastávka 2: ???

 • zničená

Zastávka 3: Krajové odrůdy

 • zničená

Popis trasy

Kolín → Polepy

Naučnou stezku zahájíme na jihovýchodním okraji Kolína, na turistické orientaci „Kolín – rozcestí na Polepském potoce“. Z centra Kolína se sem dostaneme buď po modré značce (z náměstí, 2,5 km) nebo po žluté (od hlavního nádraží, 1,5 km).

Od tohoto rozcestí vyrážíme po modré značce (směr Polepy, Pašinka, Ratboř) asfaltkou kolem menšího pole a pak podél chatové osady. Na konci osady skončí asfaltka a dále pokračuje širší zpevněná štěrková cesta, lemovaná zleva pískovcovou skálou a zprava zahloubeným potokem Polepkou. Obejdeme závoru a kousek za ní u skály nacházíme 1. zastávku (Údolí Polepky).

Dál pokračujeme stále cestou podél Polepky, podejdeme nový silniční most, a po asi půl kilometru dorazíme k menšímu vodopádu a lávce pod ním. Zde by měla být 2. zastávka, ale v době naší návštěvy byla zničená (zůstaly po ní jen železné patky v zemi, panel nikde). Přejdeme lávku a vystoupáme kamenitou cestou na okraj Polep. Pak jdeme vedlejší ulicí obce stále podél Polepky, mineme fotbalové hřiště, a po dalším půl kilometru dorazíme k hlavní silnici, kde zahneme vpravo. Na následující křižovatce odbočíme vlevo a mírně stoupáme ven z obce. Na okraji zástavby, v místě výhledu do údolí s chatami, by měla být poslední, 3. zastávka (Krajové odrůdy), která byla v době naší návštěvy taktéž zničená.

Tím naučná stezka v podstatě končí, a my se můžeme vrátit zpět do Polep, případně pokračovat dál asfaltovou cestou po modré značce do obce Pašinka.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 02. 12. 2012 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kolín, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 3)

 • Jirka Muller hod.

  dnes 27.12. jsme byli na prochazce po teto naucne stezce a opravdu, 2 ze 3 ceduli neexistuji, polovina cesty vede pres vesnici. Celkove nic moc, nebyt toho vodopadu, tak to nebude vlastne nic. Je to zklamani. Odkazat pouze na vodopad by bylo bohate stacilo. Udelat stezku odnikud nikam, jen proto, ze jsem na to sehnal penize, je trochu k nicemu.

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Souhlas, ta stezka stojí za houby. I když věřím tomu, že někdy v létě za hezkého počasí je v údolí Polepky příjemně, je to opravdu spíš na rychlé projetí na kole než na pěší výlet.

   Odpovědět
   • Zbyněk Fořt hod.

    Tu stezku jsem dělal z Ratboře až do Kolína a nic moc, často zmatečné značení, někde chybí a nic moc k vidění a vodopád poměrně páchnul…..

    Tchusss Zbyněk

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář