Naučná stezka Paraplíčko

Hodnocení:
(počet hlasů: 7)
Komentáře:
1
Naučná stezka Paraplíčko

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Nachází se v obci Křivoklát, asi 40 km západně od Prahy. Spojuje parkoviště nad hradem Křivoklát s vyhlídkou Paraplíčko ve svahu nad řekou Berounkou. Jedná se o velmi příjemnou kratší procházku lesem, doplňující návštěvu Křivoklátu o další poznatky o hradu, obci a okolní přírodě (CHKO Křivoklátsko).

Stezka vede většinou po rovině, zpevněnou cestou v lesnatém svahu nad Rakovnickým potokem.

Primárně je určena pro rodiče s dětmi, čemuž odpovídá i specifická podoba panelů – jsou umístěny níže, než je obvyklé, aby děti neměly problém s jejich čtením. Rozsahem a stylem textu podávaných informací je ale spíše pro starší děti a dospělé. Značena je žlutou turistickou značkou.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Rakovník
Začíná:
obec KŘIVOKLÁT, parkoviště nad hradem Křivoklát
Končí:
vyhlídka Paraplíčko nad ústím Rakovnického potoka do řeky Berounky
Délka:
1,5 km
Zastávek:
úvodní + 4
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede po trase žluté turistické značky
Vznikla:
2003
Tvůrce stezky:
žáci 9. ročníku ZŠ Křivoklát ve spolupráci se Správou CHKO Křivoklátsko v rámci projektového vyučování v roce 2003. Realizaci zajistila obec Křivoklát z prostředků Programu péče o krajinu MŽP ČR.
Naše návštěva:
červen 2004
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
stezka je kompletní, neponičená

Seznam zastávek

 • Základní informace
 1. Pomník Karla Egona II. z Fürstenberka
 2. Fauna
 3. Flóra
 4. U Paraplíčka

Informační náplň

Úvodní panel: Základní informace

 • základní informace o naučné stezce
 • stručný popis trasy
 • seznam zastávek
Vyobrazení:
letecký pohled s vyznačením trasy stezky a rozmístěním informačních panelů

Zastávka 1: Pomník Karla Egona II. z Fürstenberka

 • vznik a popis pomníku
 • hrad Křivoklát
Vyobrazení:
hrobka, hrad Křivoklát s popisem

Zastávka 2: Fauna

 • plazi
 • plšík lískový a myšice křovinná, mlok skvrnitý
 • roháč obecný
 • ptáci
 • bezobratlí
Vyobrazení:
brhlík lesní, datel černý, drozd zpěvný, kukačka obecná; plšík lískový; roháč obecný, mravkolev obecný, saranče modrokřídlá; ještěrka zelená; užovka obojková

Zastávka 3: Flóra

 • typické a cizokrajné rostliny
 • původní lesy na Křivoklátsku
Vyobrazení:
jaterník podléška, kapraď samec, kokořík vonný, mařinka vonná, netýkavka malokvětá, zvonek broskvolistý; borovice lesní, dub letní, lípa srdčitá, trnovník akát

Zastávka 4: U Paraplíčka

 • vyhlídka Paraplíčko nad soutokem řeky Berounky s Rakovnickým potokem
 • obec Roztoky a její rozvoj a současnost
 • Vodácká naučná stezka, Školní naučná stezka
 • přírodní rezervace Červený kříž
 • další zajímavá místa v okolí

Popis trasy

obec Křivoklát (parkoviště nad hradem) → pomník Karla Egona II. z Fürstenberka → vyhlídka Paraplíčko

Naučná stezka začíná na parkovišti osobních automobilů nad hradem Křivoklát, kde je při vzdálené hraně plochy rovnoběžné se silnicí umístěn úvodní panel se základními informacemi a plánkem stezky.

Z parkoviště poté sestoupíme na silnici a míříme vlevo dolů, jakoby k hradu. Jdeme jen ale pár metrů, do místa, kde vlevo ostře (téměř v úhlu 180°) odbočuje chodník značený žlutou turistickou značkou. Vstoupíme po něm do lesa u silnice, po pár metrech se ostře stočíme vpravo a dál už jdeme prakticky po rovině cestou zaříznutou ve svahu, nejdříve k vyhlídce na hrad Křivoklát u pomníku Karla Egona II. z Fürstenberka, a dále pak toutéž cestou stále vpřed, převážně lesem. Posléze vyjdeme až na ostroh nad řekou Berounkou s dřevěnou stříškou – altánkem („Paraplíčko“), kde naučná stezka končí.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 25. 07. 2004 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Rakovník, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 1)

 • Marie hod.

  Stezku jsme navštívili s našimi 3 malými dětmi (1 v kočárku). Příroda a okolí jsou moc krásné, úžasná je vyhlídka na hrad, i vyhlídka na řeku. Stezka je pro malé děti velmi vhodná – žádné velké kopce či klesání, vyhlídka není daleko.
  Ale máme i výtky ;-)jako rodičové malých dětí… Cesta na začátku trasy pod parkovištěm byla značně poničená od nějakého přívalového deště, takže jsem měla co dělat to projet kočárem. Jinak zbytek trasy se s kočárem dalo jet, ale nechtěla bych být v kůži dítěte, které sedí v golfkách bez dušových kol 😀
  No a celou cestu na vyhlídku k řece a zase zpátky jsem musela mít oči jako ostříž, protože celá trasa má na jedné straně hluboký sráz,na což moje děti (2,5 a 4 roky) ještě neumí dávat pozor.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář