Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Kolín > Stezka českých animátorů


Stezka českých animátorů

památník Medvědů u Kolína
Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 7)
Naše návštěva:
prosinec 2013
Komentáře:
3

Naučná stezka spojuje město Kolín s Novou Vsí u Kolína trasou podél Labe a poté mezi poli. Začíná/končí na okraji lesoparku Borky, kde je umístěn památník Medvědům u Kolína ze známého animovaného seriálu pro děti Pojďte, pane, budeme si hrát od autora Břetislava Pojara. Tato upomínka předznamenává tematickou náplň naučné stezky – stručný přehled nejvýznamnějších českých výtvarníků a animátorů (Vladimír Jiránek, Zdeněk Miler, Jiří Trnka a další). Stezka je dílem studentů primy kolínského gymnázia.

Trasa naučné stezky je nenáročná, vede převážně po rovině po cestách různého typu – zpočátku okrajovými kolínskými ulicemi, poté pěšinami nebo vozovými cestami. Není bezbariérová, a není ani příliš vhodná pro kočárek (hlavně kvůli hůře sjízdným zarostlým úsekům podél Labe). Naučná stezka není značená.

Zajímavý námět naučné stezky bohužel sráží řada nedostatků. Informační tabule jsou velmi malé a v terénu špatně viditelné (zvláště úvodní tabule v Kolíně, umístěná z opačné strany reklamní cedule zhotovitele dětského hřiště, takže není vidět z cesty). Na tabulích chybí údaje o naučné stezce – délka, počet zastávek, nějaký plánek s jejich rozmístěním, popis trasy k další zastávce. Panely jsou číslovány podivným způsobem (1-K, 3-I, 5-G apod.), který zřejmě k něčemu odkazuje, ale nevíme k čemu. Texty jsou doslovně zkopírované z Wikipedie a nepřinášejí tedy nic nového či objevného, svědčí spíše o lenosti tvůrců. Žádného ze studentů ani půl roku od otevření stezky nenapadlo udělat projektu webové stránky se všemi potřebnými informacemi, a návštěvník je tak před návštěvou stezky odkázán pouze na článek z Kolínského deníku s nulovou informační hodnotou. Textové listy na informačních tabulích nesoucí logo Hewlett-Packard a sdělující, že byla stezka vytvořena na technice tohoto výrobce, jsou nekvalitně vytisknuté na levné tiskárně s docházejícím inkoustem. A hlavně – mladí tvůrci nám jaksi zapomněli sdělit, proč nás vůbec táhnou nudnou trasou do Nové Vsi, jaký to má smysl, když by stezce animátorů mohl dobře posloužit např. Kmochův ostrov, lesopark Borky nebo kolínské ulice.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
KOLÍN-Zálabí, park u křižovatky ulic Křičkova a Okružní, památník Medvědům u Kolína
Končí:
Nová Ves I, Václavské náměstí
Délka:
cca 7 km
Zastávek:
9 (?)
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2013
Tvůrce stezky:
studenti primy kolínského gymnázia
Naše návštěva:
prosinec 2013
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
nenašli jsme zastávky 2 a 8

Seznam zastávek

 1. Břetislav Pojar
 2. ???
 3. Zdeněk Miler
 4. Jiří Šalamoun
 5. Vladimír Jiránek
 6. Jan Pinkava
 7. Zdeněk Smetana
 8. ???
 9. Jiří Trnka

Informační náplň

Zastávka 1: Břetislav Pojar

 • život a dílo
Vyobrazení:
Břetislav Pojar; ukázky z tvorby

Zastávka 2: ???

 • nenašli jsme

Zastávka 3: Zdeněk Miler

 • život a dílo
Vyobrazení:
Zdeněk Miler; ukázky z tvorby

Zastávka 4: Jiří Šalamoun

 • život a dílo
Vyobrazení:
Jiří Šalamoun; ukázky z tvorby

Zastávka 5: Vladimír Jiránek

 • život a dílo
Vyobrazení:
Vladimír Jiránek; ukázky z tvorby

Zastávka 6: Jan Pinkava

 • život a dílo
Vyobrazení:
Jan Pinkava; ukázky z tvorby

Zastávka 7: Zdeněk Smetana

 • život a dílo
Vyobrazení:
Zdeněk Smetana; ukázky z tvorby

Zastávka 8: ???

 • nenašli jsme

Zastávka 9: Jiří Trnka

 • život a dílo
Vyobrazení:
Jiří Trnka; ukázky z tvorby

Popis trasy

Kolín (Památník Medvědům u Kolína) → železniční zastávka Kolín-zastávka → po zelené značce podél Labe → rozcestí Klavary → po žluté značce do Nové Vsi


Zvětšit mapu

Naučná stezka začíná v Kolíně-Zálabí v parčíku u křižovatky ulic Křičkova a Okružní, na okraji lesoparku Borky. Zde se uprostřed volné travnaté plochy nachází nenápadný památník Medvědům u Kolína. 1. zastávku naučné stezky (Břetislav Pojar) nalezneme u dětského hřiště, které se nachází směrem vlevo, pokud se k památníku postavíme zády. Informační tabule je umístěna z druhé strany reklamní cedule zhotovitele dětského hřiště. Informační tabule stezky je tedy z cesty alejí do lesoparku neviditelná.

Od úvodní zastávky jdeme alejí směrem k městu. Na konci aleje přejdeme ulici a pokračujeme rovně na lávku přes Labe. Přejdeme řeku a Kmochův ostrov k železniční zastávce, kde se dáme vlevo po pěší šroubovici nahoru na nadchod, přejdeme trať a sestoupíme do Sokolské ulice, kde se dáme vpravo do ulice Nad Zastávkou (směrem k žluté budově Domova důchodců), zároveň po zelené turistické značce. Na Kollárově náměstí, kam dorazíme posléze, pokračujeme vpravo ulicí Na Pustině, podél podpěrné zdi parkoviště OBI a poté podél tratě. Po asi 350 metrech dorazíme k železničnímu přejezdu, který přejdeme, zamíříme k řece a dáme se vlevo podél břehu. Po asi 400 metrech dorazíme k jakési budově, před níž je na stromě umístěna 3. zastávka (Zdeněk Miler). Druhou jsme tedy někde cestou minuli.

Jdeme stále pěšinou podél Labe, po zelené turistické značce. Po asi 700 metrech dorazíme k lávce v místě, kde se do Labe vlévá Pekelský potok. Před lávkou je na stromě umístěna 4. zastávka (Jiří Šalamoun).

Po dalším asi půl kilometru potkáváme 5. zastávku (Vladimír Jiránek), umístěnou z druhé strany na jakési ceduli zřejmě říční navigace.

Pokračujeme pěšinou podél řeky a po asi půl kilometru sejdeme na vozovou cestu. Zde v tomto místě se nachází 6. zastávka (Jan Pinkava), upevněná z boku na velkém panelu Vandrování Podlipanskem.

Jdeme dál vozovou cestou v původním směru až ke shluku několika budov, kde hned na začátku oplocení najdeme 7. zastávku (Zdeněk Smetana).

Projdeme kolem budov a pak po asi 100 metrech dorazíme k rozcestí zelené a žluté turistické značky, odkud jdeme krátce společně po zelené a žluté, ale na následujícím rozcestí zelenou značku opustíme a pokračujeme již jen po žluté. Po necelém kilometru polní cesty dorazíme k rybářské základně, kde je na stromě umístěna 9. zastávka (Jiří Trnka). Osmou jsme opět někde minuli.

Po asi 400 metrech dorazíme na křižovatku polních cest, kde se dáme vlevo k Nové Vsi, posléze přejdeme železniční trať a pokračujeme půl kilometru do středu obce, kde naučná stezka končí.


Komentáře

 • Petr
  10. 10. 2014, 13:02 hod.

  Prozradim Vam odpovedi na nektere dotazy:
  1. Autory byli/ jsou studenti primy – tzn. deti 10-11 let a je to jejich prvni pokus. Sbirame zkusenosti. Jsou to veci sesbirane z netu (tedy nikoli pouze z Wikipedie), ale to soucasna mlada generace bere za vlastni. Prispevek deti jsou vlastni postoje, shrnuti a otazky.
  2. Stezka je nesponzorovana, proto jsou tabule male – a tak to i zustane. S ohledem na namitky odboru zivotniho prostredi jsme se do vetdsich nepousteli. Pocitali jsme s tim, ze se budou nicit, zajimalo nas tempo. Atualizace/ oprava je pocitana na Duben-Kveten 2015
  3. To nepochopitelne kodovani/ cislovani slouzi k tomu, aby bylo z obou stran mozne pocitat poradi zastavek (kdyz clovek neco mine). Z jedne strany je rada ciselna, z druhe strany temuz ucelu slouzi pismenka. Tak se i resi délka, počet zastávek, nějaký plánek s jejich rozmístěním, popis trasy k další zastávce. Vsimnete si, prosim, spodni casti panelu. I ty barvy i ta pomistni jmena maji svuj smysl.
  4. Jde „nudnym terenem“ – ma slouzit jenom jako puldenni vychazka skolkam a prvnimu stupni skol.
  5. Pro dosavadni (primansky) rozsah stezky jsme proste nepovazovali za nutne nutit pesiho turistu hledet pulku cesty do tabletu/ telefonu. Ale – Stranky budou – pracuje se na nich; tri urovne hry i s vyuzitim Geocachingu a sifer.
  6. Diky i za dalsi pripominky, uvidme, co si z nich budeme schopni prebrat

  Odpovědět
 • Vojta
  11. 10. 2014, 19:47 hod.

  Plně souhlasím s Petrem.
  Jako autor jsem nevyužil „jen“ wikipedii ale i naučnou literaturu.
  I přesto že se považuji za aktivního turistu neznám žádnou bezbariérovou stezku.

  Odpovědět
 • Petr
  28. 1. 2015, 11:38 hod.

  Tak do toho pratele, vsechny poznamky bereme a zkusime je zakomponovat. Prosim o pripominkovani na strankach http://stezkagkolin.cz/
  Dik!
  P.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Hlavní navigace

Prosba – naučná stezka Okolím Okoře

Sháníme brožurku ke zrušené naučné stezce Okolím Okoře, která údajně vedla před více než deseti lety údolím Zákolanského potoka mezi obcemi Noutonice a Kováry na Kladensku.

Kontaktovali jsme mimo jiné obecní úřady v okolí, školy, turistické oddíly, knihovny, bohužel bez úspěchu. Vlastníte-li tuto publikaci, prosíme, kontaktujte nás. Rádi bychom o této naučné stezce publikovali článek, ale je k ní minimum informací. Děkujeme!

infopanely.cz

Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Související články

Rodinný fotoateliér v Kolíně


Nejnovější komentáře

 • Petr u článku Naučná stezka na Medníku: Info tabule vypadají překvapivě jako nové. Ale jinak trasa je velmi špatně značena v obou směrech. Nelze se bohužel spolehnout ani na vyšlapané stezky, zejména úseku dolů z Medníku a v traverzu kolem přístřešku se stezka ztrácí v hromadách listí, větví a...
 • Radek u článku Naučná stezka Říčansko: Cesta je výborně značena.pak tedy dělejte procházky po městě tam se neztratíte.nebo snad chodte podle navigace
 • Radek u článku Naučná stezka Votočnice: Pokud lidi věci soustavně ničí každého to otraví neustále opravovat.ani se nedivím že to u čsop vzdali.jednou se budete brouzdat měsíční krajinou.příroda je již tak narušená że pár biotopů už nic nezachránï.nechápu co lidi nutí pořád něco rozbíjet a ničit.
 • Belana u článku Lesní stezka Penčický okruh: Parada, je to fakt krasne, ale je potreba hlidat znacky.
 • Miloslav Klvač u článku Vyhlídková stezka Křivoklát: stav:říjen 2018 V místě je přeznačena,zřejmě kvůli nové rozhledně Velká Buková,červená trasa KČT.Je vedena od hradu Křivoklát vzdušnou čarou 0,5 km blíže k Velké Bukové(dobře vidět na mapy.cz).Naučná stezka není značena červenobíle,ale...
 • Tom u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Tak to mě mrzí, že jste bloudili. S možností, že vlak přijede mimořádně na druhou stranu, jsem nepočítal 🙂
 • Ludmila u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Dne 22.9.2018 jsme si naplánovali projít stezku. Přijeli jsme vlakem na klánovické nádraží a poslušně podle popisu podešli trať. Dál jsme si však začali připadat jako v Matrixu. Nic podle popisu nesedělo – i když hned blízko nádraží byl...
 • Zuzka u článku Stříbrná stezka – severní okruh: Moc děkuju za tyhle stránky.Jseme pravidelnými čtenáři, „jen“ jsme ještě nepodceňovali… Tyto informace nikde jinde na netu nenalezame, mockrát DĚKUJEME! Čechovi
 • Tonda u článku Cinibulkova naučná stezka (nová verze): Pracovní listy: http://kokorinsko.oc hranaprirody.cz/res/ archive/135/017930.p df?seek=1378738009
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Vážená paní, sice jsem tam nebyl v poslední době, ale na Častoboř jsme od r. 1981 do r. 2004 jezdívali často s oddílem i se třídami, na soustředění (opět děti a mládež) a na NS jsme chodili vždy. Je náročná, ale lze zvládnout, není...
 • Mlok u článku Naučná stezka Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem: Hezká odpočinková procházka, dětem se líbili sochy, zejména sovy. Kaple s pramenem je moc hezká a voda znamenitá.
 • Josef Čermák u článku Naučná stezka Dubeč – Uhříněves: Stezku jsem s kamarádkou prošel 2.7.2018. Celá cesta je vedena po modré. Všechny panely jsme našli. Našli jsme i panel č.3, který je v předešlých recenzích zmiňován (v předešlých recenzích je uvedeno, že není k nalezení). Procházka po naučné...
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Zdravím mladá paní, také vám to jako procházku s malými dětmi nedoporučuji, terén je opravdu dost drsný a uhlídat dva malé kluky je tam dost těžké.
 • jark u článku Naučná stezka Městská část Praha 9 – jihovýchodní stezka: Navštíveno 23.6.2018, příjemná procházka, ale špatné značení, několikrát jde člověk jen náhodně správně. Někdy chybí na tabulích bližší určení popisovaných objektů (Jiránkovu vilu jsme nenašli:-(). Jinak ale dobrý krok...
 • Myspule u článku Naučná stezka Vodní park Čabárna: Hruuuuuza a děs!!!! To je to jediné co můžu napsat po návštěvě v pátek 15.6.2018. Byla jsem tam s dětmi, v králičí kleci mrtvá holatka, asi zakousnuta samcem,který se pokoušel znovu obskocit ramlici, vsude puch,výkaly v kleci u lišky,nikde nikdo...

RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS