Rádiová stezka

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
1

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka vedoucí revitalizovaným parkem Rádiovka v Praze-Satalicích seznamuje zejména s počátky rádiového vysílání v Československu a dalšími souvisejícími zajímavostmi.

Naučná stezka začíná i končí v parku Rádiovka v ulici Za Novákovou zahradou na jihovýchodním okraji Satalic. Procházka je krátká, nenáročná, bez převýšení, vedoucí po štěrkových parkových cestách. Trasa není značená, doporučujeme se na začátku stezky seznámit s plánkem trasy na úvodní infotabulce (vyfotit si ho). Ne že by se v parku dalo zabloudit, ale nebudeme pak váhat, jestli jdeme správně, nebo jestli jsme už na konci stezky.

Naučná stezka na sto procent splňuje úsloví „v jednoduchosti je krása“. Je velmi zajímavá, přitom stručná, jasná a k věci, a neslevující z kvality provedení. Je dílem studentů gymnázia, které dnes sídlí v budově sousedící s parkem, objektu bývalé radiostanice zajišťující v minulosti rozhlasové vysílání a provoz letiště Kbely.

Skok na: Seznam zastávek a informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 9
Začíná:
PRAHA-SATALICE, ulice Za Novákovou zahradou, vstup do parku Rádiovka
Končí:
PRAHA-SATALICE, uprostřed parku Rádiovka (téměř okruh)
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
8
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
září 2023
Tvůrce stezky:
studenti 1. IT gymnázia Oliver Š. , Albert J. a Emil J., MČ Praha-Satalice
Naše návštěva:
leden 2024
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek a informační náplň

(zastávky nejsou v terénu číslované, pouze v plánku)

Zastávka 1

 • počátky rádiového vysílání
 • objekt bývalé radiostanice v Satalicích
 • plánek naučné stezky

Zastávka 2

 • nejstarší historie bezdrátového vysílání

Zastávka 3

 • radiotelegrafní vysílací stanice v Poděbradech

Zastávka 4

 • využití vysílacích stanic v různých dobách 20. století

Zastávka 5

 • ovocnářství a jeho rozvoj

Zastávka 6

 • vynález počítače a jeho prvotní využívání

Zastávka 7

 • budova bývalé radiostanice Rádiovky

Zastávka 8

 • umělecké instalace v parku Rádiovka

Popis trasy

okruh parkem Rádiovka

Naučnou stezku zahájíme v ulici Za Novákovou zahradou poblíž křižovatky s ulicí Kauckého, u vstupu do parku Rádiovka. Hned na začátku parkové cesty nacházíme úvodní zastávku. Ta jediná má i plánek trasy, doporučujeme vyfotit.

Trasa stezky dále pokračuje parkovou cestou kolmou k ulici, a zastávky stezky jsou většinou na dohled od sebe. Tabulku 2. zastávky nalezneme hned v prvním pravotočivém oblouku stezky, 3. zastávku pak v následujícím levotočivém oblouku. Zde je umístěn i velmi povedený xylofon s krásným zvukem.

Zhruba po stejné vzdálenosti následuje 4. zastávka.

Pak vede cesta rovně celým parkem asi 200 metrů zcela bez zastávek, projde malým hájkem a dorazí na křižovatku tvaru T, kde odbočujeme vlevo.

Po necelých sto metrech potkáme 5. zastávku, a hned za ní odbočíme vlevo zpět do parku.

Dál jdeme opět stále rovně okrajem parku. U bikeparku (terénní dráhy pro kola) nalezneme 6. zastávku, dále pak u plotu pozemku s budovou bývalé radostanice 7. zastávku, a stezka končí 8. zastávkou uprostřed parku u dřevěné umělecké instalace Hnízda.

Odtud pokračujeme rovně k výchozímu místu v ulici Za Novákovou zahradou.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 14. 01. 2024 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 1)

 • Petr Uher hod.

  Jaro je sice ještě daleko, ale využil jsem jeden teplejší den k návštěvě nové naučné stezky v Satalicích – Rádiová. Je zde ještě všechno neporušené, čisté: Osm panelů s krátkými texty a možností načíst QR kódy (obrázky, test znalostí) a dokonce i jeden plně funkční interaktivní prvek. Rovina, délka přibližně 800 metrů, bez značení, ale s informativní mapkou.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář