Naučná stezka Zastavení s malou vílou Mimi

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka obchází vrch Horka v Praze-Kyjích – nejprve vede podél suchého polderu na Rokytce a mokřadů, a poté vystoupá na vrchol Horky, kde stojí nebvyklá rozhledna Doubravka. Odtud se vrací do výchozího místa.

Naučná stezka nemá prakticky žádnou informační náplň, jednotlivé infotabule obsahují úryvky textu z dětské knihy s tematikou správného chování v přírodě. Trasa není příliš náročná, jediné převýšení je nutné překonat výstupem od Rokytky na vrch Horka. Vede převážně po hliněných cestách a pěšinách.

Trasa není nijak značena, v terénu ani na infotabulích nejsou jakékoli jiné orientační prvky – žádný popis trasy k další zastávce, jednoduchý plánek, nic. Nemít mobil, nevíme vůbec kudy jít. Celkový stav stezky není nic moc, pět panelů z osmi je počmáraných. Informační „náplň“ ponecháváme bez komentáře.

Skok na: Seznam zastávek | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 9
Začíná:
PRAHA-KYJE – ulice Za Rokytkou, u mostu přes Rokytku
Končí:
tamtéž (okruh)
Délka:
3 km
Zastávek:
8
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
???
Tvůrce stezky:
MČ Praha 14, Lesy Hl. m. Prahy
Naše návštěva:
červenec 2023
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
5 zastávek počmáraných

Seznam zastávek

Informační panely

  1. Vždy po sobě pěkně uklidíme
  2. Neplýtváme vodou
  3. Neděláme zbytečný hluk
  4. Nečmáráme po kouzelných tabulích
  5. Vážíme si přírody okolo sebe
  6. Hasíme oheň!
  7. Pomáháme si navzájem
  8. Rozhledna Doubravka XIV.

Popis trasy

Naučnou stezku zahájíme v Kyjích, u mostu přes Rokytku, na křižovatce ulic Hodějovská a Za Rokytkou. Hned za mostem po pravé straně se nachází 1. zastávka.

Pokračujeme asfaltkou podél Rokytky a plotů zahrad, pak po pravé straně mineme hráz suchého polderu a krátce poté potkáme 2. zastávku.

Dále vede stezka okrajem lesa podél jednoho z ramen Rokytky. U dřevěného mostu, který odbočuje vlevo na podmáčené území, potkáváme 3. zastávku.

Pokračujeme rovně po okraji lesa, dále už spíše pěšinou mezi křovinami. Cestou potkáváme 4. zastávku, a poté, už téměř na konci lesa, 5. zastávku.

Za ní opustíme přímý směr, odbočíme pěšinou vlevo a začneme stoupat podél lesa k sídlišti. Už ale po asi 150 metrech dorazíme na triangl cest, kde hned odbočíme vlevo. Dále vede cesta prakticky pořád rovně, postupně potkáme 6. a 7. zastávku.

Za nimi již pomalu přicházíme k rozhledně Doubravka. Pozor, 8. zastávka je umístěna u hlavní cesty u dřevěné boudy, zhruba na úrovni rozhledny, a je téměř neviditelná. Pokud odbočíme k rozhledně, mineme ji.

Od rozhledny se vrátíme na cestu a začneme klesat mezi keři, níže se cesta stočí šikmo vpravo a vede nás lesem. Posléze klesne k okrajovým domům Kyjí, mezi nimiž dorazíme k výchozímu místu u mostu přes Rokytku.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 27. 04. 2024 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář