Naučná stezka Pohádkové Hrusice

Hodnocení:
(počet hlasů: 15)
Komentáře:
6
Naučná stezka Pohádkové Hrusice

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka, nebo spíše několik samostatných informačních panelů, nás seznámí s vybranými místy v obci Hrusice a jejím okolí. V Hrusicích se narodil a žil známý český malíř, ilustrátor a spisovatel Josef Lada, který sem rovněž zasadil i děj svých knih (o kocouru Mikešovi, Bubáci a hastrmani). V obci naleznete také Památník Josefa Lady s expozicí věnovanou jeho životu a dílu.

Každý informační panel obsahuje citaci z knih Josefa Lady, která se váže k danému místu, doplněnou Ladovými obrázky. Jednotlivé panely nepropojuje žádná trasa, jejich rozmístění je možné vyčíst pouze z plánku na výchozí informační tabuli. Hrusice jsou taktéž výchozím místem naučné stezky Cesta kocoura Mikeše, cca 20kilometrové trasy vedoucí přes Mnichovice, Myšlín, Struhařov, Klokočnou, Tehov a Světice do Říčan.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Praha-východ
Začíná a končí:
obec HRUSICE
Délka:
různá
Zastávek:
úvodní + 5
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2004
Tvůrce stezky:
Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj
Naše návštěva:
září 2009
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 1. Šmejkalka
 2. Hubačovský rybník
 3. Rodný dům Josefa Lady
 4. Obecní pastouška
 5. Jedličkova louže

Informační náplň

Zastávka: Úvodní – Pohádkové Hrusice (zároveň 1. zastávka naučné stezky Cesta kocoura Mikeše)

Vyobrazení:
mapka naučné stezky Cesta kocoura Mikeše, turistická mapa, mapka naučné stezky Pohádkové Hrusice, Hrusice na obraze Josefa Lady

Zastávka 1: Šmejkalka

 • místo, kde strašil Mulisák se synem Bubáčkem v knize Bubáci a hastrmani
 • citace z knihy
Vyobrazení:
ilustrace Josefa Lady, turistická mapa

Zastávka 2: Hubačovský rybník

 • bydliště mnoha vodníků, mj. vodníka Brčála
 • citace z knihy Bubáci a hastrmani
Vyobrazení:
ilustrace Josefa Lady, turistická mapa

Zastávka 3: Rodný dům Josefa Lady

 • vzpomínka Josefa Lady na rodný dům – citace z jeho knihy Vzpomínky z dětství
 • zvířecí obyvatelé chalupy
Vyobrazení:
ilustrace Josefa Lady, turistická mapa

Zastávka 4: Obecní pastouška

 • dům, kde žil u strýčka Malinovského kozel Bobeš
 • citace z knihy Josefa Lady Mikeš, o tom, jak se učil kozel Bobeš roznášet pivo
Vyobrazení:
ilustrace Josefa Lady, turistická mapa

Zastávka 5: Jedličkova louže

 • místo zimních radovánek hrusických dětí
 • citace z knihy Josefa Lady Mikeš
Vyobrazení:
ilustrace Josefa Lady, turistická mapa

Popis trasy

Hrusice → okolí Hrusic

Jak je řečeno v úvodu, spíše než o naučnou stezku se jedná o pět samostatných infopanelů, které nepropojuje žádná trasa, a některé z nich jsou relativně daleko od Hrusic, přičemž se od nich musíme vždy vrátit zpět do obce. Je tedy na každém, jaký postup zvolí, osobně doporučujeme obejít zastávky 3, 4 a 5 (Rodný dům Josefa Lady; Obecní pastouška; Jedličkova louže) přímo v obci, zastávku 1 (Šmejkalka) úplně vynechat (je daleko z centra uprostřed pole, kde není nic moc zajímavého), a úplně na konec si nechat 2. zastávku u Hubačovského rybníka – je také daleko od obce, ale pokud jsme se do Hrusic dopravili vlakem, můžeme pak od Hubačova pokračovat k blízké železniční zastávce Mirošovice u Prahy (jinak je nutno se opět vrátit do obce).

Před návštěvou doporučujeme vytisknout a vzít s sebou plánek naučné stezky (narozdíl od mapy výše je orientován opačně – od jihu k severu).

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 13. 03. 2011 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-východ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 6)

 • sonia hod.

  Po zhlédnutí internetových stránek Hrusice jsme se moc těšili na náš výlet. Jaké bylo naše rozčarování, když jsme dorazili na místo. Rozhodli jsme se nejdříve pro okružní procházku k rybníku. To jsme po 10 minutách vzdali, neboť se nám příliš nezamlouvala cesta doslova lemována skládkou odpadků. A to opravdu nepřeháním.
  Takže jsme se rozhodli následovat stezku Mikešova cesta. Po necelých 15 minutách jsme to také vzdali, protože jsme se domnívali, že tato stezka je určena převážně pro malé děti. Vede celá po rušné silnici špinavou vesnicí, kde není nic k vidění.
  Takže jsme se rozhodli vrátit a dát si alespoň něco k jídlu. Hospůdka vypadala zvenku krásně. Zářivě žlutá s obrázky od Lady. Na tabuli hlásili: stejky z lososa,týkala atd. atd. To nás nalákalo. Jaké bylo naše překvapení, když k nám přišla (velice unavená a bez zájmu) obsluha a beze slova nám podala jídelní lístek. Tam jsme se nejdříve dočetli, že si můžeme objednat pouze z vytištěného a vloženého papíru, neboť vše ostatní je k mání až od 15 h. Na papíře stálo tato jídla do 14 h. Objednali jsme si tedy stejky. Obsluha nás informovala, že stejky přece ne, že jenom hotovky (máme být přeci jasnovidci a vědět to, ne). A poté, co jsme si objednali jídla, na která jsme neměli v nejmenším chuť, a pro mé malinké dítě se zapřením smažený květák, mi přišli oznámit, že ani ten květák nemají… Takže jsme zrušili objednávku a odešli… Toto bylo ve 12h v neděli o víkendu, kdy bylo konečně krásně a Hrusice se začaly hemžit turisty. Nechápu přístup obce, co se čistoty okolí, převážně těch turistických stezek týče. Chápu, že vítr navane odpadky. Ale toto jsou veřejné skládky odpadků!! A potom co ten přístup v hostinci? Škoda ze si někdo dál obrovskou práci s internetovými stránkami a informačními tabulemi, a není tu nikdo, kdo by tu práci podpořil.

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Dobrý den, 100% souhlas. Jinak – stezka Pohádkové Hrusice zdaleka nevyužívá potenciál, který by mohla mít, jde jen o pár nahodile rozmístěných panelů bez propojující trasy, navíc dost daleko od sebe. A co se týče Mikešovy stezky (respektive Cesty kocoura Mikeše), navzdory názvu bohužel rozhodně není určena pro malé děti, ale jde o více než 20kilometrový nudný dálkový pochod, navíc z velké části po silnicích.

   Odpovědět
   • Kate Witten hod.

    Tak navštívili jsme s přáteli, věk od 19 (já) do 30,takže ne děti a byli jsme nadšení…
    Za restauraci se dá těžko ručit, na výlet je lepší mít něco s sebou…zvláště když někdo nesnáší maso jako já, to by mohl mít smůlu…

    Odpovědět
 • Ivana hod.

  Zdravím všechny cestovatele a i já se připojuji se svými poznatky z Hrusic – my jsme je navštívili spolu s vnučkou
  19.7.2012. Na počasí jsme měli štěstí, bylo krásně výletně, ale bohužel jsme se strefili do výměny obecní kanalizace a podle toho to v Hrusicích vypadalo. Hospodu jsem viděli, protože si však vozíme svoji kuchyň i ložnici s sebou (obytné auto), nejsme závislí na druhých. Tak nemohu posoudit, zda se zhoršili – třeba jsou o prázdninách vstřícnější?!? Obec se mi také nelíbila, možná jsem měla velká očekávání. Třeba příští návštěva (jestli někdy pojedeme kolem)dopadne lépe.

  Odpovědět
 • Pavla hod.

  Lide jste na vylete divejte se na krasu prirody svacinu si vemte s sebou jestli hledate luxus nemusite do Hrusc běžte do Bondy centra

  Odpovědět
 • Jana hod.

  Muj zetak koupil Hracích domek.Moje dcera jsi to nemůže vynachválit jak je to tady hesky.Pri

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář