vzpomínáme

Naučná stezka Mrákavy (původní verze)

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
3
Naučná stezka Mrákavy (původní verze)

původní verze stezky, v roce 2005 zrekonstruovaná do nové podoby

Tuto stezku (v nové podobě) je možné si projít v rámci návštěvy naučné stezky Povodí středního Kačáku – Drvotovy stezky. Stezka Mrákavy je víceméně její součástí („Mrákavy“ je jedna z jejích zastávek), a na místě je možné se rozhodnout, jestli si projít navíc malé lesní kolečko stezky Mrákavy, nebo pokračovat dál po trase Drvotovy stezky. Naučná stezka Mrákavy je něco přes kilometr dlouhá, nenáročná.

Tuto původní verzi stezky jsme navštívili dvakrát – na podzim 2002 a 2003, přičemž jsme ji vždy nalezli velmi poničenou. Mezi oběma návštěvami ale zřejmě došlo k dílčím opravám.

Jednotlivá zastavení tvořilo několik na kůlech přibitých nebo na stromech připevněných ohoblovaných prken s ručně psaným textem bílou barvou. Prkna silně podléhala vlivu nepříznivého počasí, navíc je ničili vandalové. Jen malá část panelů byla tehdy skutečně dobře čitelná. Na některé zastávce bylo třeba jedno prkno čitelné a druhé nečitelné, různě po lese u cesty jsme nacházeli zbytky stržených prken. Posléze zmizel i úvodní panel, společně s vraty, na nichž byl připevněn, a přes který lesní správa (před naší první návštěvou) zcela bez skrupulí přitloukla značku zákazu vjezdu, aniž ji zajímalo, že tím většina textu zmizela, odsouzena ke zničení.

Ve stoprocentním stavu měla stezka seznamovat s 18 druhy stromů; z dostupných informačních panelů (ať už v jakémkoli stavu) jsme jich vždy dokázali identifikovat jen 11 + jsme našli pár stržených prken s textem, který nebylo kam přiřadit.

Stezka byla v listopadu 2005 zrekonstruována do nové podoby, se zcela novými panely a informacemi. Novou podobu stezky vytvořil TOM Roháči Kladno.

Základní údaje

Okres:
Kladno
Začínala a končila:
MRÁKAVY, hájovna (součást naučné stezky „Povodí středního Kačáku – Drvotovy stezky“), u silnice z Kladna-Rozdělova do Kamenných Žehrovic
Délka:
cca 1 km
Zastávek:
snad 18
Značení trasy:
několik zelenobílých značek naučných stezek, přehledné ukazatele
Vznikla:
???
Tvůrce stezky:
oddíl Sokolíci
Naše návštěva:
říjen 2002, listopad 2003, květen 2009
Stav naučné stezky:
nahrazena novou verzí (listopad 2005)

Seznam zastávek

 1. Lípa velkolistá
 2. Jírovec maďal
 3. Modřín opadavý
 4. Jeřáb muk
 5. Habr obecný
 6. Smrk ztepilý
 7. Dub letní
 8. Borovice lesní
 9. Akát
 10. Javor horský (klen)
 11. Javor mléč

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 15. 03. 2003 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kladno, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 3)

 • Jana Bachurská hod.

  Jsem překvapena, když vidím naše dílo. Nenapadlo mě, že je zdokumentováno. Sokolíci na něm pracovali s nadšením. Škoda, že jsme se museli odstěhovat.

  Odpovědět
 • Jana Bachurská hod.

  Pokud se nemýlím, byl tam ještě Dub zimní, Smrk omorika a Krušina olšová. Stezka byla vytvořena kolem
  r. 1996.

  Odpovědět
 • Jana Bachurská hod.

  Opravuji – stezka byla zbudována v r. 1995. To už měl oddíl Sokolíci zlatou cenu Brontosaura a byla to jedna z posledních akcí. Kvůli stěhování vedoucích byla činnost ukončena.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář