Stezka rytíře Rubína

Hodnocení:
(počet hlasů: 1)
Komentáře:
zatím žádný
Stezka rytíře Rubína

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka seznamuje s historií a se zajímavostmi v okolí obce Semtěš, ležící nedaleko u Čáslavi na úbočí Železných hor zvedajících se zde náhle jako hradba z polabské roviny.

Úsporně vybudovaná místní naučná stezka neomračuje pohlednými informačními panely, jde vlastně jen o obyčejné dřevěné desky s nalepeným zalaminovaným textem, o nějakém designu nebo typografii nemůže být řeč. Tato naučná stezka však názorně ukazuje, že kde je vůle, tam je cesta, a že k vybudování naučné stezky nejsou potřeba statisíce Kč z evropských dotací, ale prosté zapálení pro místní historii a touha povzbudit zde aspoň trochu turistický ruch a předat zajímavé informace o obci a jejím okolí návštěvníkům ať už jakoukoli formou.

Trasa naučné stezky není nijak značena, před průchodem stezkou je nutné mít s sebou popis trasy (v době naší návštěvy byl k dispozici i v místním infocentru). Pro děti zde byly k dostání i pracovní listy ke stezce. Stezka na několika místech nabízí pěkné výhledy do krajiny, nejvíc se nám líbil sestup z osady Vápenka úzkým údolím zpět do Semtěše.

Mezi další lákadla Semtěše patří veřejnosti přístupná hranolová věž gotické tvrze přímo v centru obce a také místní evangelický kostel. Jinak nepříliš známá obec určitě stojí za návštěvu.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kutná Hora
Začíná i končí:
obec SEMTĚŠ, střed obce
Délka:
cca 4 km
Zastávek:
5
Značení trasy:
žádné
Vznikla:
???
Tvůrce stezky:
Mgr. Renata Brtníková
Naše návštěva:
červenec 2014
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 • Neolitické sídliště
 • Husinec
 • Husité
 • Vápenka
 • Hradiště

Informační náplň

Zastávka: Neolitické sídliště

 • popis pravěkého osídlení
 • pozůstatky sídliště
 • úkol č. 1 v pracovním listu
Vyobrazení:
typický příbytek nejstarších zemědělců, tzv. dlouhý dům

Zastávka: Husinec

 • historie místní části Husinec
 • výhled do kraje
 • místní houby
 • úkol č. 2 v pracovním listu
Vyobrazení:
hřib žlutomasý, bedla, liška obecná

Zastávka: Husité

 • stoupenci učení Jana Husa ve zdejším kraji
 • úkol č. 3 v pracovním listu
Vyobrazení:
cestující rodina z 1. poloviny 15. století

Zastávka: Vápenka

 • původ názvu osady
 • místní těžba vápence a pálení vápna
 • úkol č. 4 v pracovním listu
Vyobrazení:
nákres vápenné pece

Zastávka: Hradiště

 • historie a podoba hradiště
 • úkol č. 5 v pracovním listu
Vyobrazení:
nákres historické podoby hradiště

Popis trasy

Semtěš → Husinec → Vápenka → Semtěš

Naučnou stezku zahájíme na autobusové zastávce v centru Semtěše, odkud vyrážíme vzhůru obcí po žluté turistické značce. Asi 100 metrů nad zastávkou nalezneme v odbočce vlevo turistické infocentrum (Semtěš 40).

Pokračujeme vzhůru asfaltovou silnicí po žluté turistické značce ven z obce, výše pak projdeme levotočivou serpentinou a o něco dále pravotočivou. Na křižovatce za serpentinou jdeme nejprve slepou odbočkou naučné stezky vpravo stále po žluté značce. Po asi 150 metrech na kraji pole se nachází zastávka Neolitické sídliště.

Od ní se vrátíme stejnou cestou zpět na předchozí křižovatku za serpentinou (na okraji místní části Husinec) a jdeme dále vpravo, neznačenou štěrkovou vozovou cestou mezi poli. Brzy potkáváme zastávku Husinec.

Jdeme dál vozovou cestou, vlevo je les, vpravo sady a pak pole. Necelý kilometr od křižovatky skončí po levé straně les a začne pole – právě zde odbočíme vlevo zarostlou travnatou vozovou cestou podél okraje lesa.

Po asi 200 metrech vstoupíme do lesa a napojíme se na lesní vozovou cestu, po níž dále pokračujeme vlevo lesem, a to až do osady Vápenka. Cestou potkáváme zastávku Husité, a těsně před vstupem do osady zastávku Vápenka.

Krátce poté se vozová cesta dělí, my zde odbočíme vlevo do centra osady, po pravé ruce míjíme transformátor. Jdeme podél plotu a po asi 100 metrech, v místě, kde se vozová cesta stáčí doleva, odbočujeme hned za plotem vpravo travnatou vozovou cestou, která nás podél zahrady a poté krátce lesem a přes louku dovede k většímu domu na kraji pole. Zde se kolmo napojíme na jinou zarostlou vozovou cestu, po níž pokračujeme vlevo dolů podél domu a dál po okraji pole. Vozová cesta stále klesá, je čím dál zarostlejší a užší a stáčí se vpravo k lesu. Lesem pak pokračuje jen jako širší pěšina. V lese potkáváme zastávku Hradiště.

Cesta postupně klesne lesem až ke kamenným pozůstatkům nějakého stavení a poté projde úzkým údolíčkem mezi domky a poté už širší zástavbou obce až na hlavní silnici.

Po ní se dáme vlevo a po asi 200 metrech dorazíme k tvrzi a do centra obce, kde naučná stezka končí.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 05. 10. 2014 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Kutná Hora, Naučné stezky ve středních Čechách.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář