vzpomínáme

Naučná stezka Rokytka

Hodnocení:
(počet hlasů: 2)
Komentáře:
4
Naučná stezka Rokytka

zrušená stezka

O této naučné stezce bohužel mnoho nevíme, známe jen část trasy, kudy prokazatelně vedla.

Procházela východním okolím města Říčany, od koupaliště Jureček údolím Rokytky, a podchodem pod Černokosteleckou silnicí do lesa nad dětskou léčebnou Olivovna (případně byla vedena v opačném směru). V tomto úseku alespoň můžeme doložit její původní značení, dnes však již zamalované.

V její trase dnes vede naučná stezka Říčansko – při jejím budování v roce 2003 byly tedy veškeré zbytky NS Rokytka (byly-li nějaké) z terénu odstraněny.

Obracíme se na Vás, kteří jste tuto stránku navštívili a můžete nám pomoci. Zajímá nás vše, nač si v souvislosti s naučnou stezkou Rokytka vzpomenete:

 • kde přesně začínala a končila,
 • jestli vedla jen ve výše popsaném úseku, nebo i jinde,
 • jaké bylo její tématické zaměření,

případně další podrobnosti. Pokud nám můžete pomoci, kontaktujte nás. DĚKUJEME.

Základní údaje

Okres:
Praha-východ
Začínala:
pravděpodobně ŘÍČANY, koupaliště Na Jurečku
Končila:
pravděpodobně ŘÍČANY, v lese na trase zelené turistické značky cca 1 km nad Olivovnou
Délka:
v této trase asi 4 km
Zastávek:
???
Značení trasy:
zelenobílé značky naučných stezek, nyní zamalované
Vznikla:
???
Tvůrce stezky:
???
Naše návštěva:
srpen 2004
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
z terénu zcela odstraněna, zbylo původní zamalované značení

Publikováno dne 04. 08. 2004 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-východ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 4)

 • Tom hod.

  Dobrý den, při procházení vašeho webu jsem narazil,že sháníte info o zrušené naučné stezce, která vedla poblíž Rokytky směrem k Olivovně.Pokud si dobře vzpomínám, stezku vytvořili žáci osmé třídy ZŠ v Říčanech v Bezručově ulici cca v roce 1992???ale to si už nevzpomínám přesně, měla myslím 14 zástavek, cedule vždy na dvou zelených sloupcích,zbylo tak max.1 místo v současné době.Jedna ze zastávek byla určitě kousek od fotbalového hřiště na místě původní osady Přestavlky.Start byl u koupaliště Jureček.Víc si již nevzpomínám. Hezký den

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Dobrý den, velice děkujeme za zprávu, už jsme ani nevěřili, že se nám o této stezce podaří sehnat ještě nějaké další informace, přestože jsme v minulosti už kontaktovali i městský úřad a muzeum v Říčanech, a získali tehdy i kontakt na údajného autora stezky – který ale na naše dopisy nereagoval.

   Až se nám podaří se dostat do Říčan, pokusíme se po tom zbylém panelu podívat. Panely v údolí Rokytky i další stopy po stezce bohužel zanikly po vybudování NS Říčansko, a nad Olivovnou jsme už nenašli ani pokračování značení.

   Odpovědět
  • Pavla hod.

   Jé, na tuhle stezku si pamatuju. Vznikla těsně po revoluci, mám pocit, že už v roce 1990. Se školou jsme ji procházeli při cvičení v přírodě. Kolik bylo zastavení, si už nepamatuju, jen že vedla od Jurečku kolem tenisových kurtů, starých koupadel, fotbalového hřiště, pod mostem silnice 2/101 podcházela tuto hlavní silnici na Kutnou Horu a dál pokračovala po cestě k dětské léčebně, kde v lese končila. Pamatuju si, že byla na tmavě zelených tabulích se žlutým písmem a nádherně ručně malovanými obrázky. Jedno zastavení si pamatuju před mostem na silnici na Kutnou Horu. Poslední bylo na konci stezky před dětskou léčebnou. Cedule zastavení byla věnována např. rybám, savcům, ptákům, obojživelníkům, … Byla moc krásná, bezva jako procházka s dětmi. Škoda že zanikla.

   Odpovědět
   • Tom hod.

    Dobrý den, děkujeme za super vzpomínku a doplnění. 🙂 Poprvé jsme tuto stezku náhodně částečně procházeli v době před mnoha lety, kdy jsme se bohužel ještě o naučné stezky nezajímali, takže nás nenapadlo ji vyfotit ani ji podrobněji prozkoumat, a napodruhé už byla odstraněna a nahrazena NS Říčansko. 🙁

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář