vzpomínáme

Naučná stezka Medník (původní verze, 1965)

Hodnocení:
(počet hlasů: 3)
Komentáře:
2
Naučná stezka Medník (původní verze, 1965)

první československá přírodní naučná stezka

První oficiální československá přírodní naučná stezka vedla údolím řeky Sázavy a zalesněnými svahy vrchu Medník. Seznamovala převážně s význačnou flórou a faunou státní přírodní rezervace Medník (dnes národní přírodní památka), ale informovala rovněž např. o řece Sázavě, geologické stavbě říčního kaňonu nebo o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku.

Stezka vedla převážně po pevných lesních cestách, v první části po trase tzv. Posázavské stezky. Následoval prudký výstup po úbočí Medníku a nakonec sestup zpět a návrat do výchozího místa.

Protože tato původní verze naučné stezky vznikla již před více než čtyřiceti lety, nezachovalo se po ní v terénu již nic (případné pozůstatky byly překryty rekonstruovanou verzí stezky v pozdějších letech). K dokreslení dojmu si proto dovolíme alespoň ocitovat z tehdy vydaného tištěného průvodce naučnou stezkou (autoři Jan Čeřovský a Miloš Homoláč, vydalo Středisko státní památkové péče a ochrany přírody v roce 1965), pasáže, které nás v souvislosti se stezkou zaujaly.

První československou přírodní naučnou stezku na Medníku připravila státní ochrana přírody k jarním „dnům ochrany přírody“ v roce 1965. Stezka je určena všem přátelům naší přírody, kteří se chtějí blíže seznámit s některými zajímavostmi státní přírodní rezervace „Medník“. Vybrali jsme toto území proto, že mednická rezervace s proslulým nalezištěm kandíku je snad nejpřitažlivějším a nejoblíbenějším cílem prvních jarních výletů do přírody v pražském okolí.

Následuje pasáž o poslání této naučné stezky:

Přírodní naučné stezky již po řadu let zřizují v některých evropských státech. Stezka na Medníku jako první tohoto druhu u nás je míněna, alespoň při svém zahájení, spíše jako určitý pokus. Zkušenosti, které při jejím založení i dalším provozu získáme, mají nám být poučením, jak tuto formu seznámení veřejnosti s přírodními hodnotami a krásami naší vlasti dále rozvíjet a zlepšovat, na Medníku, ale i v jiných územích.

Jako poslední uvádíme pro zajímavost odstaveček, z něhož vyplývá, že bylo pro tuto stezku použito nestandardního značení, které se již nepoužívá. Rekonstruovaná verze stezky, vytvořená o 15 let později v roce 1980, byla již značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek, tedy bílými čtverci se zeleným úhlopříčným pruhem.

Začátek přírodní naučné stezky označuje zelený kruh s bílým středem, u tématických zastávek jsou podobné kruhy s číslem zastávky ve středu. Na některých místech trasy (…) je označeno bílou šipkou se zeleným orámováním odbočení a průběh trasy podobným zelenobílým kruhem jako u výchozího bodu.

Je-li nám známo, stezka byla od doby svého vzniku rekonstruována pouze dvakrát, a to v roce 1980 (uváděno i 1979), a nejnověji v roce 2009 (základní organizací ČSOP 11/11 Zvoneček z Vraného nad Vltavou).

Za poskytnutí tištěných průvodců (rok vydání 1965 a 1980) děkujeme Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začínala i končila:
PIKOVICE
Délka:
cca 6 km
Zastávek:
16
Značení trasy:
zelenobílé kruhy s bílým středem
Vznikla:
1965
Tvůrce stezky:
Státní ochrana přírody, autoři průvodního textu Jan Čeřovský a Miloš Homoláč
Naše návštěva:
březen 2003 (rekonstruovaná verze)
Stav naučné stezky:
nahrazena novou verzí stezky

Seznam zastávek

 1. geologie území
 2. meandr řeky, ptáci u vody
 3. skalní kapradiny
 4. říční niva a její rostliny
 5. železniční trať, teplomilná společenstva
 6. chráněná dřevina tis červený
 7. rostlinstvo suchých skal
 8. porost suťového lesa
 9. lesní ptactvo
 10. lesní potůček, mlok skvrnitý
 11. jehličnaté porosty, datlovití ptáci
 12. habrové doubravy, dlask tlustozobý
 13. porost smrkové monokultury
 14. naleziště chráněné rostliny – kandíku psího zubu
 15. údolí Sázavy, chatová zástavba
 16. další rostliny skal

Publikováno dne 28. 02. 2010 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-západ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 2)

 • Ťava hod.

  Jen pro zajímavost, značení stezky – zelenobílé terčíky -bylo posléze nahrazeno klasickým značení naučných stezek. Blíže k tomuto v minirozhovoru s RNDr. Janem Čeřovským v Kráse našeho domova, jaro 2011 (http://www.csop.cz/docs/up/knd_2011_jaro.pdf)

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Zajímavý článek, děkujeme za upozornění! 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář