Naučná stezka Březinské studánky

Hodnocení:
(počet hlasů: 10)
Komentáře:
2
Naučná stezka Březinské studánky

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka vede lesy v okolí obce Březinka, nedaleko Bělé pod Bezdězem. Je okružní, seznamuje s historií Březinky, vodními zdroji v okolí, složením zdejších lesů a faunou a flórou. Na trase navštívíme dvě studánky, Březinskou a Rousovskou. Zajímavým zastavením je Bajtlova obora, kde můžeme přímo ze silnice spatřit stáda srnců, muflonů nebo daňků.

Naučná stezka je vedena po cestách různého typu, většinou lesních vozových, ale i pěšinách, místy křivolakých, nebo jen tak po travnaté louce nebo divokým neudržovaným lesem přes padlé kmeny. Není v žádném případě bezbariérová, a i když se nám ji podařilo absolvovat s kočárkem, rozhodně to nedoporučujeme. Trasa je (na některých křižovatkách) značena ukazateli s nápisem „Naučná stezka Březinské studánky“, a některé úseky jsou rovněž značeny namalovanými červenými čtverci. To, že jde o značení trasy naučné stezky, jsme nicméně pochopili až skoro na jejím konci, takže nemůžeme zpětně říci, kde všude se toto značení nachází, jestli podél celé trasy, nebo jen tam, kde by mohl být problém s orientací. Na úvodním panelu naleznete plánek trasy.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Mladá Boleslav
Začíná a končí:
ves BŘEZINKA (součást BĚLÉ POD BEZDĚZEM), na návsi u autobusové zastávky
Délka:
cca 9 km
Zastávek:
7
Značení trasy:
ukazatele s nápisem „Naučná stezka Březinské studánky“, úsekově namalované červené čtverce
Vznikla:
červen 2007
Tvůrce stezky:
Lesy Bělá pod Bezdězem, s. r. o.; Občanské sdružení Pejřavák Březinka
Naše návštěva:
září 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
jedna zastávka chyběla, část trasy zpustlá a neudržovaná

Seznam zastávek

zastávky ve skutečnosti nejsou číslované, zde jen pro přehlednost

 1. Naučná stezka Březinské studánky (úvodní)
 2. U vodárny
 3. Březinská studánka
 4. Lázek
 5. U Maršů
 6. Rousovská studánka
 7. Bajtlova obora

Informační náplň

Zastávka (1): Naučná stezka Březinské studánky

 • stručná historie obce Březinka
 • domy a stromy v obci
 • voda pro potřeby obce
 • obecní studna
 • obecní vodovod
 • informace o trase naučné stezky
Vyobrazení:
plánek naučné stezky

Zastávka (2): U vodárny

 • historická čerpací stanice
 • informace o místní studni
 • čerpání vody v současnosti

Zastávka (3): Březinská studánka

 • vznik Březinské studánky
 • pověsti, které se vážou k okolí studánky
 • složení lesů, flóra, fauna
 • prosba lesa

Zastávka (4): Lázek

 • chyběla

Zastávka (5): U Maršů

 • historie samoty U Maršů

Zastávka (6): Rousovská studánka

 • historie Rousovské studánky
 • zpustnutí po zavedení vodovodu
 • zrestaurování v 90. letech 20. století

Zastávka (7): Bajtlova obora

 • historie vzniku obory
 • současná podoba obory
 • vysoká zvěř chovaná v oboře

Popis trasy

Březinka → Březinská studánka → samota U Maršů → Bajtlova obora → Březinka

Naučnou stezku zahájíme v centru obce Březinka u autobusové zastávky, kde nalezneme úvodní informační panel Naučná stezka Březinské studánky.

Od něj vyrážíme ve směru ukazatele vlevo po hlavní ulici. Po asi 150 metrech u umělé vodní nádrže po levé straně odbočíme dle ukazatele vlevo, a pak míříme vlevo dolů vozovou cestou do lesnatého údolí. Cesta výrazně klesá, úplně dole, téměř na dně údolí, projde serpentinou a klesne k oplocenému domečku – objektu vodní čerpací stanice. U něj na plotě nacházíme zastávku U vodárny.

Zde naučná stezka odbočuje úzkou travnatou pěšinou vpravo, po žluté turistické značce. Přejdeme louku na dně údolí a vzápětí vstoupíme do lesa. Krátce vystoupáme lesní pěšinou, načež odbočujeme vlevo vzhůru. Dále příkřeji stoupáme do lesnatého svahu, nahoře se pak cesta víceméně vyrovná a vede v přímém směru. Po asi 500 metrech a několika kříženích s dalšími cestami začneme příkře klesat lesním úvozem až k altánu a posezení u studánky. Před altánem nalezneme zastávku Březinská studánka.

Za ní opustíme žlutou značku a pokračujeme vlevo po zelené. Pozor, za studánkou chybí značení, ale zelená vede v každém případě po dně údolí, zpočátku jakoby rozoranou, nevýraznou cestou, nikoliv kvalitnější cestou, která vede také vlevo, ale vzápětí začne stoupat do lesa.

Dál tedy jdeme po dně údolí, vozovou cestou, stále v přímém směru. Po asi kilometru k nám z pravého svahu klesne širší vozová cesta, kterou ale jen překřížíme a pokračujeme v přímém směru. Po dalších asi 200 metrech dorazíme ke zpevněné štěrkové cestě, kterou taktéž jen překřížíme, a k rozcestí V Lázku. Zde na tomto místě měla být zastávka Lázek, ale nenašli jsme ji.

Zde opustíme zelenou značku a od rozcestí pokračujeme po žluté, lesní vozovou cestou. Po asi kilometru dojdeme k rozcestí s odpočinkovým altánem, odkud pokračujeme zároveň po žluté a modré značce. Cesta vede zpočátku rovně, ale po asi 300 metrech začne klesat a stočí se vpravo. Posléze vyjde z lesa do otevřeného údolí s domy na samotě. My míříme po cestě k velkému stromu u křižovatky a rozcestí U Maršů. Na kmeni stromu je upevněna zastávka U Maršů.

Od ní jdeme vlevo vozovou cestou mezi domy, a poté mezi lukami. POZOR – aniž je na to jakkoliv upozorněno, odbočuje naučná stezka na konci louky na okraji lesa VLEVO, podél oplocení pozemku (v době naší návštěvy zde ještě nebylo pletivo, jen připravené tyče na ně). Následující asi 100metrový úsek je zcela zpustlý, pěšina okrajem lesa je zarostlá a nevýrazná. Jakmile ale skončí plot, můžeme již jít po okraji louky, podél lesa. Louka se táhne do dálky dnem údolí a postupně se zužuje a esovitě stáčí sem a tam. Posléze opět potkáme další ukazatel naučné stezky.

Pozor – po asi kilometru od samoty opouští naučná stezka louku a odbočuje vpravo do lesa. Toto místo je velmi těžké popsat, je třeba sledovat ukazatele (které mohou být ale zakryté vegetací).

Jakmile odbočíme, naučná stezka dál vede divokým lesem bez náznaku jakékoli cesty, trasa je zde ale velmi dobře značená červenými čtverečky na stromech, které je nutno velmi pečlivě sledovat, nechcete-li zabloudit. Posléze klesneme do mělké rokle, jíž jdeme dál. Po asi půl kilometru od spodní louky vystoupáme do úbočí rokle, a dále nepřehlédneme po levé straně pod sebou panel a posezení u zastávky Rousovská studánka (tu nalezneme hned vedle). Pozor, v době naší návštěvy byla pěšina k ní zcela zatarasena padlým stromem a málem jsme ji minuli.

Od ní pak příkře vystoupáme vpravo na okraj lesa a k poli. Zde se napojíme na polní vozovou cestu, po níž jdeme nejprve v přímém směru, a po 150 metrech vlevo. Po dalších 300 metrech podél pole a pak kolem oplocení dorazíme k silnici. U ní na rohu plotu je umístěna poslední zastávka, Bajtlova obora.

Dále pak jdeme vlevo po silnici, podél oplocení malé obory, kde můžeme obdivovat její obyvatele. Po 1,5 kilometru dorazíme zpátky do středu obce Březinka, kde naučná stezka končí.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 04. 11. 2012 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Mladá Boleslav, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 2)

 • Robert hod.

  Tak jsme si dnes prošli stezku Březinské studánky a Tomovi a Lucce patří velký díky za popis stezky, který dokonale seděl a zpříjemnil cestu.
  Všechny panely zastávek jsou na svých místech, pouze zastávka Lázek je stále bez panelu. Po zastávce U Maršů pletivo kolem pozemku stále není a kritické místo na louce, za domy na samotě, kde se odpočuje vpravo do lesa se při troše pozornosti nedá zabloudit, protože značení tam je jak na levé, tak i na pravé straně louky na stromech a je to u takové malé oplocené ohrady po pravé straně. Strom přes cestu u Rousovské studánky stále leží a tato zastávka se dá opravdu velmi lehce přehlédnout.
  Ke konci stezky je pěkné ukončení Bajtlova obora, kde daňci a mufloni jsou příjemný zpestřením na závěr.
  Moc přijemná procházka přírodou.

  Odpovědět
  • Tom hod.

   Dobrý den, děkujeme za aktuální informace a jsme rádi, že se vám stezka líbila 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář