vzpomínáme

Stezka poznání Klínec

Hodnocení:
(počet hlasů: 1)
Komentáře:
1
Stezka poznání Klínec

zrušená stezka

Dnes již zničená a zaniklá naučná stezka vedla blízkým i vzdálenějším okolím obce Klínec ležící nedaleko za jihozápadním okrajem Prahy, při rychlostní silnici R4 směr Strakonice.

Stezka poznání byla okružní, začínala i končila na křižovatce u základní školy v Klínci (naproti fotbalovému hřišti). Od ní vedla ke golfovému areálu nedaleko obce Líšnice, poté zpět do Klínce, dále romantickým lesnatým údolím Klíneckého potoka k železniční zastávce Klínec (v údolí Bojovského potoka, trať Praha – Dobříš), a poté vzhůru do stráně lesem a chatovými osadami zpět do Klínce.

V době naší návštěvy byla stezka již prakticky zničena, našli jsme pouze zbytky několika informačních panelů. Jediná zastávka se zachovala včetně textu. Přesný počet zastávek nám znám není, my jsme jich objevili osm.

Dle získaných informací se stezka tématicky věnovala ochraně přírody, flóře a fauně (mokřad a mokřadní rostliny, výskyt koniklece a netřesku, lokalita tisu, doupata jezevce, výskyt jelence, zdomácnělé stádo muflona, mokřad s výskytem mloka, výskyt ocúnu, geologický podklad obce Klínec a okolí, neekologické skládky), a historii kutání zlata v dané lokalitě (Pinkousy).

Naučná stezka zřejmě nebyla značená, což po letech ztěžuje, respektive vylučuje její průzkum. Na několika místech na trase jsme sice potkali jakési bílé šipky, ale nevíme, jestli byly součástí značení. Pokud ano, je jich příliš málo na to, aby se podle nich dala trasa bez problémů sledovat. Nejvíce pozůstatků naučné stezky jsme nalezli v údolí Klíneckého potoka.

Pamatujete-li si na tuto stezku v provozu a můžete-li přispět dalšími informacemi o ní, které zde nejsou uvedeny, budeme velice rádi, když nám napíšete. Děkujeme.

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začínala a končila:
KLÍNEC, křižovatka u základní školy, naproti fotbalovému hřišti
Délka:
???
Zastávek:
???
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
po roce 1990
Tvůrce stezky:
dvě učitelky Základní školy v Klínci za finanční podpory Obecního úřadu v Klínci ke 40. výročí otevření školy
Naše návštěva:
leden 2005
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
zničena

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 13. 04. 2008 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-západ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Komentáře (celkem: 1)

  • Jan Doubrava hod.

    Dobrý den, naučnou stezku jsme vytvářeli kdysi, když jsem chodil do základní školy v Klínci. Bohužel si nepamatuji, kam přesně byly všechny tabule umístěny. Celkově bylo tuším okolo dvanácti až patnácti tabulí. Pamatuji si jich jen několik. Jedna je u školy, další na Pinkousech, další je, když jdete od Velkého rybníka směrem na východ, až dorazíte na křižovatku, odkud vede cesta k vlakovému nádraží. Další je na západ od hřiště, po cestě na Líšnici, druhá odbočka vlevo, po 20 metrech. Od hřiště na východ, po polní cestě na Trnovou, po cca jednom kilometru je další u posedu. Nevím, zdali tam ještě je, ale dával jsem ji tam já osobně. Na této cestě, pokud půjdete cca 100 metrů od posedu směrem na Trnovou, je odbočka napravo. Po 200 metrech další cedule. Více si bohužel nepamatuji, je to již 12 let.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář