Naučná stezka Kněževes a okolí

Hodnocení naučné stezky:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný
Naučná stezka Kněževes a okolí

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka v obci Kněževes není naučnou stezkou v pravém slova smyslu, ale spíše nijak neznačenou doporučenou trasou, která nás provede po místních historických, stavebních i jiných památkách a zajímavostech.

Tvoří ji pouze jeden hlavní informační panel, který se nachází na několika různých místech v obci, se základními informacemi a plánkem obce s vyznačením trasy a všech bodů zájmu. Krom dodnes dochovaných místních historických staveb (baráčnické rychty, obecní pastoušky, rodného statku zakladatele Agrární strany Stanislava Kubra, kaple sv. Václava, pozdně barokního statku na místě bývalé tvrze a množství různých sousoší a fresek) nabízí stezka i klidný přírodní úsek kolem rybníčků nad bývalým Čermákovým mlýnem, prameniště Únětického potoka přímo uprostřed obce a také asi největší novodobé lákadlo – vyhlídkovou plošinu u hlavní přistávací a vzletové dráhy pražského mezinárodního letiště Ruzyně s dalšími informačními panely seznamujícími s typy letadel a budoucností letiště.

Protože trasa stezky v podstatě neexistuje, doporučujeme vzít s sebou popis trasy nebo ještě lépe si na infopanelu vyfotit plánek obce a jít pak podle něj. Stezka vede převážně ulicemi obce nebo zpevněnými pěšinami, je tedy bez větších problémů sjízdná i pro kočárek.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začíná a končí:
KNĚŽEVES, autobusová zastávka „Kněževes“ (křižovatka ulic Na Hlavní silnici a Nad Hřištěm), nebo kdekoli na trase okruhu
Délka:
cca 3,5 km
Zastávek:
jeden stejný infopanel na více místech
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
28. 9. 2013
Tvůrce stezky:
Obecní úřad Kněževes
Naše návštěva:
květen 2014
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

  • Naučná stezka Kněževes a okolí – hlavní informační panel

Informační náplň

Zastávka: Naučná stezka Kněževes a okolí – hlavní informační panel

  • představení naučné stezky a zajímavostí, které na trase potkáme
Vyobrazení:
plánek obce s vyznačením trasy a všech bodů zájmu; Lípa tisíciletí; sousoší Panny Marie s Ježíškem; obecní úřad; kněževeská pastouška; Ouvalka – pramen Únětického potoka; barokní socha lva; busta sedláka a politika Stanislava Kubra; základní škola a pomník padlým; bývalá hospoda U Tatíčků; socha sv. Jana Nepomuckého; kaple sv. Václava; zvonička u pozdně barokního statku; barokní brána Na Slovance; bývalý Čermákův mlýn; Nádržka – velký a malý rybník

Popis trasy

Kněževes (výchozí místo) → bývalý Čermákův mlýn → tvrz → letiště → Kněževes (výchozí místo)

Naučnou stezku zahájíme na autobusové zastávce „Kněževes“, poblíž které se na křižovatce ulic Na Hlavní silnici a Nad Hřištěm nachází infopanel. Odtud jdeme ulicí Na Hlavní silnici východním směrem. Zakrátko potkáme znovu tentýž infopanel.

Pokračujeme chodníkem ulicí Na Hlavní silnici až téměř na okraj obce, kde z hlavní silnice odbočuje šikmo vpravo ulice K Rybníku. Tam zahneme a jdeme asi 200 metrů až k rybníku, kde je další infopanel.

Jdeme rovně k bývalému mlýnu, odkud se vrátíme k infopanelu a zahneme vlevo a hned vpravo vozovou cestou po břehu rybníka.

Vozová cesta se dále změní v parkovou pěšinu, procházíme klidným přírodním úsekem podél menšího rybníčku. Nakonec se pěšina stočí vlevo podél plotu a pak vpravo na menší panelovou plochu, kterou přejdeme a pokračujeme navazující ulicí U Zbrojnice.

Na jejím konci se stáčíme vpravo do ulice U Ouvalky, kolem pramenu Únětického potoka (kde je o něco dále další infopanel) a poté navazující ulicí U Národního výboru.

Po prohlédnutí této části obce se vracíme ulicí U Národního výboru zpět a jdeme pak dál rovně ulicí U Ouvalky. Na křižovatce s ulicí U Školy odbočíme vlevo ke kapli sv. Václava a bývalé tvrzi.

Vrátíme se do ulice U Ouvalky a pokračujeme vlevo v původním směru, už jenom kousek, než se napojíme na ulici Na Staré silnici. Po ní jdeme vlevo cca 500 metrů, až na kraj obce a pak ještě dál přes kruhový objezd a stále rovně užší asfaltovou komunikací až k vyhlídkovému valu u letiště.

Odtud se pak vracíme stejnou cestou zpět do obce a rovně ulicí Na Staré silnici dorazíme k výchozímu místu naučné stezky v ulici Na Hlavní silnici.

Fotogalerie naučné stezky

Vložit komentář

Vložit komentář