Naučná stezka Kněževes a okolí

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný
Naučná stezka Kněževes a okolí

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka v obci Kněževes není naučnou stezkou v pravém slova smyslu, ale spíše nijak neznačenou doporučenou trasou, která nás provede po místních historických, stavebních i jiných památkách a zajímavostech.

Tvoří ji pouze jeden hlavní informační panel, který se nachází na několika různých místech v obci, se základními informacemi a plánkem obce s vyznačením trasy a všech bodů zájmu. Krom dodnes dochovaných místních historických staveb (baráčnické rychty, obecní pastoušky, rodného statku zakladatele Agrární strany Stanislava Kubra, kaple sv. Václava, pozdně barokního statku na místě bývalé tvrze a množství různých sousoší a fresek) nabízí stezka i klidný přírodní úsek kolem rybníčků nad bývalým Čermákovým mlýnem, prameniště Únětického potoka přímo uprostřed obce a také asi největší novodobé lákadlo – vyhlídkovou plošinu u hlavní přistávací a vzletové dráhy pražského mezinárodního letiště Ruzyně s dalšími informačními panely seznamujícími s typy letadel a budoucností letiště.

Protože trasa stezky v podstatě neexistuje, doporučujeme vzít s sebou popis trasy nebo ještě lépe si na infopanelu vyfotit plánek obce a jít pak podle něj. Stezka vede převážně ulicemi obce nebo zpevněnými pěšinami, je tedy bez větších problémů sjízdná i pro kočárek.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začíná a končí:
KNĚŽEVES, autobusová zastávka „Kněževes“ (křižovatka ulic Na Hlavní silnici a Nad Hřištěm), nebo kdekoli na trase okruhu
Délka:
cca 3,5 km
Zastávek:
jeden stejný infopanel na více místech
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
28. 9. 2013
Tvůrce stezky:
Obecní úřad Kněževes
Naše návštěva:
květen 2014
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

  • Naučná stezka Kněževes a okolí – hlavní informační panel

Informační náplň

Zastávka: Naučná stezka Kněževes a okolí – hlavní informační panel

  • představení naučné stezky a zajímavostí, které na trase potkáme
Vyobrazení:
plánek obce s vyznačením trasy a všech bodů zájmu; Lípa tisíciletí; sousoší Panny Marie s Ježíškem; obecní úřad; kněževeská pastouška; Ouvalka – pramen Únětického potoka; barokní socha lva; busta sedláka a politika Stanislava Kubra; základní škola a pomník padlým; bývalá hospoda U Tatíčků; socha sv. Jana Nepomuckého; kaple sv. Václava; zvonička u pozdně barokního statku; barokní brána Na Slovance; bývalý Čermákův mlýn; Nádržka – velký a malý rybník

Popis trasy

Kněževes (výchozí místo) → bývalý Čermákův mlýn → tvrz → letiště → Kněževes (výchozí místo)

Naučnou stezku zahájíme na autobusové zastávce „Kněževes“, poblíž které se na křižovatce ulic Na Hlavní silnici a Nad Hřištěm nachází infopanel. Odtud jdeme ulicí Na Hlavní silnici východním směrem. Zakrátko potkáme znovu tentýž infopanel.

Pokračujeme chodníkem ulicí Na Hlavní silnici až téměř na okraj obce, kde z hlavní silnice odbočuje šikmo vpravo ulice K Rybníku. Tam zahneme a jdeme asi 200 metrů až k rybníku, kde je další infopanel.

Jdeme rovně k bývalému mlýnu, odkud se vrátíme k infopanelu a zahneme vlevo a hned vpravo vozovou cestou po břehu rybníka.

Vozová cesta se dále změní v parkovou pěšinu, procházíme klidným přírodním úsekem podél menšího rybníčku. Nakonec se pěšina stočí vlevo podél plotu a pak vpravo na menší panelovou plochu, kterou přejdeme a pokračujeme navazující ulicí U Zbrojnice.

Na jejím konci se stáčíme vpravo do ulice U Ouvalky, kolem pramenu Únětického potoka (kde je o něco dále další infopanel) a poté navazující ulicí U Národního výboru.

Po prohlédnutí této části obce se vracíme ulicí U Národního výboru zpět a jdeme pak dál rovně ulicí U Ouvalky. Na křižovatce s ulicí U Školy odbočíme vlevo ke kapli sv. Václava a bývalé tvrzi.

Vrátíme se do ulice U Ouvalky a pokračujeme vlevo v původním směru, už jenom kousek, než se napojíme na ulici Na Staré silnici. Po ní jdeme vlevo cca 500 metrů, až na kraj obce a pak ještě dál přes kruhový objezd a stále rovně užší asfaltovou komunikací až k vyhlídkovému valu u letiště.

Odtud se pak vracíme stejnou cestou zpět do obce a rovně ulicí Na Staré silnici dorazíme k výchozímu místu naučné stezky v ulici Na Hlavní silnici.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 05. 01. 2019 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-západ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář