Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Nefunkční a zrušené naučné stezky > Nefunkční a zrušené naučné stezky ve středních Čechách > Nefunkční a zrušené naučné stezky v okrese Nymburk > Naučná stezka Pustý rybník u Dymokur (původní verze)


Naučná stezka Pustý rybník u Dymokur (původní verze)

Hodnocení naučné stezky:
(zatím nikdo nehodnotil)
Naše návštěva:
červenec 2003, prosinec 2010
Komentáře:
zatím žádný

asi nejstarší verze této naučné stezky, nahrazena novější verzí

Naučná stezka státní ochrany přírody vedla lesem podél břehu Pustého rybníka, patřícího k dymokurské rybniční soustavě na Štítarském potoce. Nachází se nedaleko obce Dymokury, ležící severovýchodně od Nymburka. Stezka seznamovala se zajímavou flórou a faunou na vybraných stanovištích podél trasy. Končila na hrázi Jakubského rybníka, dalšího rybníka v soustavě.

Trasa stezky byla nenáročná, bez převýšení. Vedla lesní cestou nebo pěšinou. Značena byla kovovými zelenobílými značkami naučných stezek připevněnými na stromech a zároveň modrou turistickou značkou.

Stezku jsme poprvé navštívili v červenci 2003. Už tehdy nám bylo divné číslování informačních panelů na zastávkách, protože neodpovídalo informacím o stezce, které jsme měli k dispozici. Teprve při opakované návštěvě v prosinci 2010 jsme si všimli zachovaného označení původní 4. zastávky (na úplně jiném místě, než je současná 4. zastávka), a uvědomili jsme si, že „současné“ velmi poničené panely na zastávkách byly zřejmě doplněny až dodatečně – původní podoba naučné stezky byla zřejmě zcela jiná, s odlišným rozmístěním zastávek. To (alespoň v případě zmíněné 4. zastávky, protože jiné se nám už nalézt nepodařilo) odpovídá podobě popsané v tištěném průvodci „Naučná stezka státní ochrany přírody u Pustého rybníka“ (2. vydání, 1983). Kdy byly „současné“ panely na stezku doplněny, a zda měla stezka původně panely, nebo se veškeré informace čerpaly z brožurky a v terénu byla pouze čísla zastávek, netušíme.

Skok na: Seznam zastávek | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Nymburk
Začínala:
hráz PUSTÉHO RYBNÍKA u Dymokur (silnice č. 32 Poděbrady–Jičín)
Končila:
hráz JAKUBSKÉHO RYBNÍKA
Délka:
2 km
Zastávek:
6
Značení trasy:
zelenobílé značky naučných stezek
Vznikla:
1982
Tvůrce stezky:
dobrovolní pracovníci státní ochrany přírody při odboru kultury ONV Nymburk
Naše návštěva:
červenec 2003, prosinec 2010
Stav naučné stezky:
nahrazena novější verzí stezky

Seznam zastávek a jejich informační náplň

 1. stráň s teplomilnou květenou (běžné i chráněné druhy), křoviny, vrbový porost
 2. listnatý les – flóra
 3. místo s řidším porostem – flóra; ptactvo na hladině rybníka; plazi; plži
 4. mokrá prohlubeň poblíž břehu rybníka – flóra
 5. mýtina s novou výsadbou smrku – flóra; motýli
 6. hráz Jakubského rybníka; dymokurská rybniční soustava, Jakubský mlýn

Popis trasy

Pustý rybník (hráz) → Jakubský rybník (hráz)

Naučná stezka začínala na hrázi Pustého rybníka. Odtud pak vedla po zelenobílých značkách naučných stezek a zároveň modré turistické značce, lesní cestou nedaleko břehu. Jak byly původně rozmístěny zastávky, bohužel netušíme. Podařilo se nám najít pouze 4. zastávku, která se nachází asi 100 metrů za současnou pátou, v místě, kde cesta prochází mělkou zamokřenou prohlubní a za ní začne stoupat mladším smrkovým lesem. Tabulka se značkou naučné stezky a číslem 4 je připevněna na stromě po levé straně.

Naučná stezka končila u hráze Jakubského rybníka. Tištěný průvodce zmiňoval možnost pokračovat k nedaleké železniční zastávce Činěves (směrem vpravo po hrázi).


Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Hlavní navigace

Prosba – naučná stezka Okolím Okoře

Sháníme brožurku ke zrušené naučné stezce Okolím Okoře, která údajně vedla před více než deseti lety údolím Zákolanského potoka mezi obcemi Noutonice a Kováry na Kladensku.

Kontaktovali jsme mimo jiné obecní úřady v okolí, školy, turistické oddíly, knihovny, bohužel bez úspěchu. Vlastníte-li tuto publikaci, prosíme, kontaktujte nás. Rádi bychom o této naučné stezce publikovali článek, ale je k ní minimum informací. Děkujeme!

infopanely.cz

Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Rodinný fotoateliér v Kolíně


Nejnovější komentáře


RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS