Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky a Vojty
Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Praha-východ > Stezka historií Louňovic
Naučná stezka prochází obcí Louňovice na Černokostelecku, ležící na samém okraji Voděradských bučin (národní přírodní rezervace) a počátku kaskády jevanských rybníků. Stezka seznamuje nejen se selskou a kamenickou historií obce, ale i její moderní současností, dále např. s lomem Kaménka ve Voděradských bučinách, odkud pochází základní kámen Národního divadla, nebo prvorepublikovou vilovou čtvrtí.
Naučná stezka vede zhruba zpoloviny vedlejšími ulicemi obce, zpoloviny po kvalitní štěrkové lesní cestě Voděradskými bučinami. Na každém panelu je podrobný plánek naučné stezky, ale trasa samotná není značena, což místy komplikuje orientaci (zejména v její druhé polovině, kde nejsou zastávky tak nahusto a trasa není tak přímá – doporučujeme vytisknout si s sebou plánek stezky). V Louňovicích je na trase stezky volně přístupný kamenický skanzen. U zastávky č. 5 (Šestákova rokle) se napojujeme na naučnou stezku Voděradské bučiny, po níž můžeme pokračovat lesem do Jevan nebo Vyžlovky.
Stezka historií Louňovic je dle našeho názoru velmi povedená – přináší netušené zajímavosti o obci, kterou možná mnozí jen lhostejně míjejí autem po nedaleké hlavní silnici.
Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy
Naučná stezka začíná v centru Louňovic, v Obecní ulici, u minimarketu, na původní dolní návsi obce. Je tu sice autobusová zastávka, ale momentálně zřejmě nevyužívaná, pro dopravu sem (z Prahy) tedy musíme využít autobusovou zastávku na hlavní silnici Praha–Kutná Hora (Louňovice, Na hrázi I.), odkud je to do Louňovic k výchozímu místu asi 1 km po silnici. Stezka pak končí v místní části Louňovičky u zmiňované hlavní silnice, velmi blízko autobusové zastávce „Louňovice, Na hrázi II“.
Nedaleko minimarketu nalézáme velké úvodní panely naučné stezky a další informační cedule. Od nich vyrážíme ulicí k nedaleké 1. zastávce (Dolní náves). Za ní pokračujeme ke křižovatce u pomníku a zvoničky, kde zahneme vpravo do kopce. Dlážděnou ulicí vystoupáme na původní tzv. horní náves, kde se po pravé straně nachází volně přístupný kamenický skanzen. Naproti němu je umístěna 2. zastávka (Horní náves).
Pokračujeme dál ulicí stále v přímém směru. Po asi 100 metrech, naproti fotbalovému hřišti, potkáme 3. zastávku (U hřiště).
Jdeme dál podél hřiště, na následující křižovatce je umístěna 4. zastávka (U hájovny). Odtud pokračujeme stále rovně, mineme hájovnu po pravé straně a krátce poté přijdeme na křižovatku. (VSUVKA: Odtud vede stezka rovně do lesa, k asi kilometr vzdálené 5. zastávce, od níž se vrací stejnou cestou zpět na toto místo a zahne do boční ulice mezi novou výstavbu – z našeho momentálního pohledu směrem vlevo. Pokud se chceme ochudit o lesní procházku Voděradskými bučinami, je možné celý úsek odsud k 5. zastávce a zpět vynechat a rovnou zde zahnout. Naučná stezka se tak zkrátí asi o 2 km.)
Pokračujeme rovně, vstříc lesu a pak lesem. Cesta je v celém tomto lesním úseku naučné stezky vozová, zpevněná štěrkem. Po asi kilometru, za křižovatkou s dalšími vozovými cestami, se napojíme na trasu naučné stezky Voděradské bučiny, a přijdeme ke společnému informačnímu panelu obou naučných stezek – 5. zastávce (Šestákova rokle). Odtud můžeme vystoupat po modré významové značce k základům kovárny lomu Kaménka. Samotný lůmek je ještě o něco výše, dostaneme se tam neznačenou cestou vlevo od kovárny, vystoupáme na horní vozovou cestu, a pak jdeme kousek vlevo a lom je napravo stranou cesty (mělká skalní kotlinka ale není nijak označena). Odtud se vrátíme zpět k 5. zastávce, a pak se vracíme stejnou vozovou lesní cestou do Louňovic (případně můžeme pokračovat po trase naučné stezky Voděradské bučiny do Vyžlovky nebo Jevan).
Po cca kilometru přijdeme zpět na okraj Louňovic na výše zmiňovanou křižovatku, kde zahneme vpravo, novou moderní čtvrtí. Jdeme ulicí stále rovně, i za jejím zalomením, až na křižovatku tvaru T, kde zahneme vlevo směrem k malé křižovatce s lípou v kamenné lavici uprostřed. Na této křižovatce nalezneme 6. zastávku (Na Horáku).
Dále pak zahneme do ulice vpravo, pokračujeme středem vilové čtvrti a pak sklesneme na malé prostranství u rybníka. U plotu na okraji zástavby nacházíme 7. zastávku (Louňovický rybník).
Pokračujeme rovně po silnici po jeho hrázi, za ní pak vystoupáme k hlavní silnici Praha–Kutná Hora. Po nedalekém přechodu u autobusové zastávky (pozor, velký provoz) ji přejdeme a jdeme rovně protilehlou ulicí k blízkému místnímu kruhovému objezdu, za nímž po levé straně nacházíme poslední 8. zastávku (Louňovičky). Zde naučná stezka končí, a my se odtud můžeme vrátit k autobusové zastávce na hlavní, případně zpět do centra Louňovic (stejnou cestou zpět k Louňovickému rybníku a za ním silnicí vpravo).
Textový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.
Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting BlueBoard.cz
Nejnovější komentáře