Naučná stezka Počítáme s vodou

Hodnocení:
(počet hlasů: 4)
Komentáře:
3
Naučná stezka Počítáme s vodou

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Krátká naučná stezka vede podél Vltavy v úseku jižně od soutoku s Berounkou k Radotínskému mostu a do Zbraslavi. Seznamuje s významem Komořanských a Modřanských tůní, úlohou vody v krajině apod. V rámci projektu bylo pod Radotínským mostem pro demonstraci informační náplně naučné stezky vybudováno malé jezírko, napájené vodou z odvodňovací štoly dálničního Pražského okruhu.

Trasa naučné stezky je zcela nenáročná, vede většinou travnatou cestou či pěšinou po vltavském břehu. Je bez větších problémů sjízdná s kočárkem. Není nijak značená, s orientací není problém. Lokalita je ideálně dostupná vlakem (začít na zastávce Praha-Komořany a skončit v Praze-Zbraslavi).

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začíná:
PRAHA, ulice U Soutoku, tzv. Oddechová louka u Vltavy
Končí:
PRAHA-ZBRASLAV, u mostu Závodu míru
Délka:
cca 2,5 km
Zastávek:
2
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
září 2012
Tvůrce stezky:
Ekocentrum Koniklec, Městská část Praha 12
Naše návštěva:
listopad 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
jedna ze dvou zastávek zničená

Seznam zastávek

 • Komořanské a Modřanské tůně
 • ?????

Informační náplň

Zastávka (1): Komořanské a Modřanské tůně

 • proč vznikly
 • funkce a význam tůní
 • voda v krajině
 • ekosystém Komořanských a Modřanských tůní
 • kvíz – co je tepelný ostrov
Vyobrazení:
princip funkce tůně; historická mapa území; tůně; užovka obojková polykající ropuchu; motýlice lesklá; skokan zelený v porostu okřehku

Zastávka (2): ???

 • zničená

Popis trasy

Oddechová louka → podél Vltavy → Praha-Zbraslav

Návštěvu naučné stezky zahájíme na železniční zastávce Praha-Komořany. Po jejím peronu vyrazíme k severu, za zastávkou odbočíme vlevo, přejdeme kolej a jdeme ulicí U Soutoku. Po cca 100 metrech (za pravotočivou zatáčkou) odbočíme vlevo zpevněnou vozovou cestou, která nás po dalších asi 100 metrech dovede na rozlehlé travnaté prostranství s několika lavičkami, tzv. Oddechovou louku, na břehu Vltavy.

Přejdeme ji k Vltavě a pak pokračujeme vlevo cestou podél břehu. Po asi 400 metrech dorazíme k zastávce Komořanské a Modřanské tůně.

Dále jdeme stejnou cestou po břehu až k dálničnímu Radotínskému mostu, pod nímž nalezneme druhou zastávku (která byla v době naší návštěvy zničená). U zastávky nalezneme výše zmiňované jezírko.

Následně překročíme úzký výtok z odvodňovací štoly a pokračujeme dál stejnou cestou stále podél břehu až ke zbraslavskému mostu Závodu míru, který podejdeme po žluté značce a po 150 metrech dorazíme k železniční stanici Praha-Zbraslav.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 11. 11. 2012 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 3)

 • Zankl Karel hod.

  Při mé návštěvě dne 6.5. 2014 jsem nalezl tři zastavení:

  1. Na Oddechové louce – Laguna
  2. Asi v polovině trasy – Komořanské a Modřanské tůně
  3. U Radotínského mostu – Dešťová voda (pokreslená)

  Přidal bych i foto, ale nevím jak.

  Karel Zankl

  Odpovědět
 • Martina Zrostlíková hod.

  Dobrý den,
  celá stezka vypadá takto:
  Na křižovatce cyklostezky A2(Vltavské)a cesty na Oddechovou louku stojí úvodní tabule s mapou a vybranými zajímavostmi o vodě.

  Na Oddechové louce je tabule Laguna.

  Další, poněkud odloučená tabule, informující o funkcích lužního lesa, stojí u cyklostezky, akorát nad revitalizovanou lagunou s lavičkami, která je také součástí stezky.

  U Vltavy v blízkosti laguny je tabule komořanské a Modřanské tůně.

  Pod Radotínským mostem stojí tabule s tématem využití dešťové vody. Je pokrytá tzv. zelenou střechou a v její těsné blízkosti je vybudováno jezírko.

  Loni na stezce přibyla ještě jedna tabule, a to kousek od zbraslavského nádraží při cyklostezce, u občerstvení. Její obsah je obdobný jako u úvodní, jen zajímavosti o vodě jsou jiné.
  Mohu poskytnout fotky z poslední revize, ale rovněž nevím, jak na to.
  zdraví
  Martina Zrostlíková
  Ekocentrum Koniklec

  Odpovědět
 • Petr Uher hod.

  NS Počítáme s vodou má volitelný start, ale když začneme z Modřan, tak nedaleko ulice U Skladu je první zastavení s názvem „Věděli jste, že…“, hned jak dojdeme k Vltavě, tak je druhé zastavení „Laguna“, těsně před přiblížením turistické cesty k cyklostezce A2 jsou dva panely – ten třetí je u vody a má název „Komořanské a Modřanské tůně“ a ke čtvrtému se dáme pěšinou o 90° vlevo a je těsně u cyklostezky – „Nivní les“. Nyní je lepší se vrátit zpět na cestu podél Vltavy, protože bychom mohli přehlédnout páté zastavení, které je pod svahem cyklostezky těsně před Radotínským mostem a od vody je krásně vidět („Dešťová voda a její význam v krajině“). Cesta dále pokračuje střídavě po běžné pěšině a cyklostezce, a když se blížíme k prvnímu občerstvení (místní ho nazývají „Konec žízně“), je lépe se držet cyklostezky, protože poslední, tedy šestý panel je naproti zmíněnému občerstvení z našeho směru vpravo těsně vedle cyklostezky a jmenuje se stejně jako ten na startu, tedy „Věděli jste, že…“, ale má úplně jiný obsah textu, a domnívám se, že je ho možné brát jako zcela samostatné zastavení. Pro někoho může být startovní čára právě zde, i když Naučná stezka ještě pokračuje až na most Závodu Míru.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář