Naučná stezka Počítáme s vodou

Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 4)
Komentáře:
2
Naučná stezka Počítáme s vodou

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Krátká naučná stezka vede podél Vltavy v úseku jižně od soutoku s Berounkou k Radotínskému mostu a do Zbraslavi. Seznamuje s významem Komořanských a Modřanských tůní, úlohou vody v krajině apod. V rámci projektu bylo pod Radotínským mostem pro demonstraci informační náplně naučné stezky vybudováno malé jezírko, napájené vodou z odvodňovací štoly dálničního Pražského okruhu.

Trasa naučné stezky je zcela nenáročná, vede většinou travnatou cestou či pěšinou po vltavském břehu. Je bez větších problémů sjízdná s kočárkem. Není nijak značená, s orientací není problém. Lokalita je ideálně dostupná vlakem (začít na zastávce Praha-Komořany a skončit v Praze-Zbraslavi).

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 4
Začíná:
PRAHA, ulice U Soutoku, tzv. Oddechová louka u Vltavy
Končí:
PRAHA-ZBRASLAV, u mostu Závodu míru
Délka:
cca 2,5 km
Zastávek:
2
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
září 2012
Tvůrce stezky:
Ekocentrum Koniklec, Městská část Praha 12
Naše návštěva:
listopad 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
jedna ze dvou zastávek zničená

Seznam zastávek

 • Komořanské a Modřanské tůně
 • ?????

Informační náplň

Zastávka (1): Komořanské a Modřanské tůně

 • proč vznikly
 • funkce a význam tůní
 • voda v krajině
 • ekosystém Komořanských a Modřanských tůní
 • kvíz – co je tepelný ostrov
Vyobrazení:
princip funkce tůně; historická mapa území; tůně; užovka obojková polykající ropuchu; motýlice lesklá; skokan zelený v porostu okřehku

Zastávka (2): ???

 • zničená

Popis trasy

Oddechová louka → podél Vltavy → Praha-Zbraslav

Návštěvu naučné stezky zahájíme na železniční zastávce Praha-Komořany. Po jejím peronu vyrazíme k severu, za zastávkou odbočíme vlevo, přejdeme kolej a jdeme ulicí U Soutoku. Po cca 100 metrech (za pravotočivou zatáčkou) odbočíme vlevo zpevněnou vozovou cestou, která nás po dalších asi 100 metrech dovede na rozlehlé travnaté prostranství s několika lavičkami, tzv. Oddechovou louku, na břehu Vltavy.

Přejdeme ji k Vltavě a pak pokračujeme vlevo cestou podél břehu. Po asi 400 metrech dorazíme k zastávce Komořanské a Modřanské tůně.

Dále jdeme stejnou cestou po břehu až k dálničnímu Radotínskému mostu, pod nímž nalezneme druhou zastávku (která byla v době naší návštěvy zničená). U zastávky nalezneme výše zmiňované jezírko.

Následně překročíme úzký výtok z odvodňovací štoly a pokračujeme dál stejnou cestou stále podél břehu až ke zbraslavskému mostu Závodu míru, který podejdeme po žluté značce a po 150 metrech dorazíme k železniční stanici Praha-Zbraslav.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 11. 11. 2012 v rubrikách Naučné stezky v Praze.

Komentáře (celkem: 2)

 • Zankl Karel

  Publikováno hod.

  Při mé návštěvě dne 6.5. 2014 jsem nalezl tři zastavení:

  1. Na Oddechové louce – Laguna
  2. Asi v polovině trasy – Komořanské a Modřanské tůně
  3. U Radotínského mostu – Dešťová voda (pokreslená)

  Přidal bych i foto, ale nevím jak.

  Karel Zankl

  Odpovědět
 • Martina Zrostlíková

  Publikováno hod.

  Dobrý den,
  celá stezka vypadá takto:
  Na křižovatce cyklostezky A2(Vltavské)a cesty na Oddechovou louku stojí úvodní tabule s mapou a vybranými zajímavostmi o vodě.

  Na Oddechové louce je tabule Laguna.

  Další, poněkud odloučená tabule, informující o funkcích lužního lesa, stojí u cyklostezky, akorát nad revitalizovanou lagunou s lavičkami, která je také součástí stezky.

  U Vltavy v blízkosti laguny je tabule komořanské a Modřanské tůně.

  Pod Radotínským mostem stojí tabule s tématem využití dešťové vody. Je pokrytá tzv. zelenou střechou a v její těsné blízkosti je vybudováno jezírko.

  Loni na stezce přibyla ještě jedna tabule, a to kousek od zbraslavského nádraží při cyklostezce, u občerstvení. Její obsah je obdobný jako u úvodní, jen zajímavosti o vodě jsou jiné.
  Mohu poskytnout fotky z poslední revize, ale rovněž nevím, jak na to.
  zdraví
  Martina Zrostlíková
  Ekocentrum Koniklec

  Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentář