Naučná stezka Čimický háj

Hodnocení:
(zatím nikdo nehodnotil)
Komentáře:
zatím žádný

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Stav naučné stezky z doby naší návštěvy, který zde popisujeme, se mohl v průběhu času výrazně změnit – stezka mohla být mezitím radikálně změněna, zrušena, nebo nahrazena jinou v odlišné trase apod. Následující informace proto už nemusí odpovídat skutečnosti. Pokud jste naučnou stezku navštívili a zjistili jakékoli odlišnosti, dejte to prosím vědět ostatním návštěvníkům prostřednictvím komentáře dole na této stránce. Děkujeme.

Naučná stezka seznamuje s přírodními zajímavostmi Čimického háje, lesoparku ležícího mezi pražskými čtvrtěmi Bohnice a Kobylisy. Nabízí i různé kvízy pro děti a na trase jsou dvě dětská hřiště.

Naučná stezka je nenáročná, s minimálním převýšením, vedoucí lesem cestami různého typu (od širší asfaltky až po úzkou pěšinu v keřích). Trasa ale není naprosto nijak značena – a postrádá i jakékoli jiné orientační prvky, kromě omšelého plánku na úvodním infopanelu. Přitom často mění směr, nedrží se ani stávající zelené turistické značky a některé zastávky jsou umístěné na zapadlých pěšinách vedoucích neprůhlednou vegetací. Po několikerém zabloudění jsme nakonec chtě nechtě museli použít navigaci v mobilu a neustále si ověřovat, že jdeme správně – nebýt jí, nebyli bychom vůbec schopni naučnou stezku celou projít a najít všechny zastávky. Dá se pochopit, že nebyla trasa vyznačena (z jakéhokoli důvodu), ale že v tom případě není na každém infopanelu plánek nebo stručný popis trasy k další zastávce, je nepochopitelné.

Informační panely obsahují optimální množství textu a obrázků a tematické kvízy. Každý je doplněn ještě panelem interaktivní hry.

Celkový stav naučné stezky je uspokojivý, několik zastávek je částečně posprejovaných. Záporně hodnotíme absenci orientačních prvků.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Městský obvod:
Praha 8
Začíná:
PRAHA 8-Bohnice, vstup do Čimického háje z Čimické ulice, nedaleko zastávky autobusu MHD „Čimický háj“
Končí:
PRAHA 8-Bohnice, na severním okraji Čimického háje
Délka:
2 km
Zastávek:
10
Značení trasy:
žádné
Vznikla:
říjen 2017
Tvůrce stezky:
Vědomý dotek z.s.
Naše návštěva:
červenec 2023
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
celkově dobrý, některé zastávky částečně počmárané

Seznam zastávek

 1. Historie
 2. Odpadky do lesa nepatří
 3. Skákej
 4. Stromy
 5. Ptactvo
 6. Pozor na lesní požár
 7. Obojživelníci a plazi
 8. Šiškovaná
 9. Lesní zvěř
 10. Rostliny / Keře a byliny

Informační náplň

Zastávka 1: Historie

 • historie a vývoj Čimického háje
 • části Čimického háje
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky – zajímavá místa Čimického háje; komiks – Příhody skřítka Čimíska; plánek naučné stezky

Zastávka 2: Odpadky do lesa nepatří

 • doba rozkladu různých druhů odpadků v lese
 • úklid Čimického háje
 • tematický kvíz – třídění odpadu
Vyobrazení:
ilustrační obrázky – odpadky; komiks

Zastávka 3: Skákej

 • délka skoku různých živočichů
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 4: Stromy

 • druhové složení Čimického háje
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 5: Ptactvo

 • ptactvo Čimického háje
 • tematický kvíz – poznávání pírek
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 6: Pozor na lesní požár

 • jak může v lese vzniknout požár
 • co dělat při lesním požáru
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 7: Obojživelníci a plazi

 • obojživelníci a plazi Čimického háje
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 8: Šiškovaná

 • jehličnaté stromy v Čimickém háji
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 9: Lesní zvěř

 • lesní zvěř Čimického háje
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Zastávka 10: Rostliny / Keře a byliny

 • nejběžnější keře a byliny Čimického háje
 • tematický kvíz
Vyobrazení:
ilustrační obrázky; komiks

Popis trasy

Naučnou stezku zahájíme v Čimické ulici poblíž zastávky autobusu MHD „Čimický háj“, v jihozápadním rohu Čimického háje, kde hned po vstupu do lesa asfaltovou cestou nalezneme 1. zastávku (Historie). Je to jediný infopanel, na kterém je plánek trasy naučné stezky – proto doporučujeme si ho vyfotit.

Naučná stezka dál vede asfaltovou cestou v přímém směru, zároveň po zelené turistické značce. Po cca 200 metrech dorazíme na rozcestí tvaru ypsilon, kde je umístěna 2. zastávka (Odpadky do lesa nepatří).

Dál pokračujeme směrem vpravo, stále po zelené značce, ale pozor – po asi 200 metrech, ještě před lesním dětským hřištěm, naučná stezka z nepochopitelných důvodů náhle opouští značenou hlavní cestu a odbočuje vlevo k téměř neviditelnému panelu 3. zastávky (Skákej) za dětským hřištěm. Za tímto infopanelem přitom trasa obejde dětské hřiště a znovu se vrátí zpět na asfaltovou cestu a zelenou značku (?).

Po dalších asi 200 metrech chůze po asfaltové cestě a zelené značce dorazíme k hájovně. Na křižovatce za ní pokračujeme v přímém směru (stále po asfaltce a zelené značce). Hned za křižovatkou je 4. zastávka (Stromy).

Po asi 250 metrech projdeme lesem téměř k okraji zástavby – po pravé straně vidíme skrze stromy parkoviště a domy. Zde se nachází 5. zastávka (Ptactvo).

Dále pozor – krátce za touto zastávkou opouští naučná stezka asfaltovou cestou (vedoucí ven z lesa) a pokračuje hliněnou pěšinou mírně vlevo, po zelené značce. Asi 50 metrů za rozdělením potkáváme 6. zastávku (Pozor na lesní požár).

Dál nás cesta vede světlým lesem až do lokality jezírka Dotek, v době naší návštěvy vyschlého. Zde potkáváme 7. zastávku (Obojživelníci a plazi). Pozor, k jezírku se později ještě vrátíme, NEODBOČUJEME tedy vlevo k jezírku, ale pokračujeme dál ROVNĚ, stále po zelené značce.

Tu ale na následující křižovatce lesních pěšin definitivně opustíme – zelená značka odbočuje vpravo, ale my jdeme rovně, úzkou zarostlou pěšinou neprůhlednou vegetací. Tato pěšina se postupně stáčí vlevo, až po asi 150 metrech dorazí k 8. zastávce (Šiškovaná).

Po dalších asi 100 metrech dorazíme opět k jezírku Dotek, jen z druhé strany. Přejdeme po dřevěném chodníčku nad zamokřenou plochou a pokračujeme v přímém směru, cestou nedaleko okraje lesa po pravé straně. Po asi 200 metrech potkáme 9. zastávku (Lesní zvěř), a po dalších asi 300 metrech 10. zastávku (Rostliny / Keře a byliny).

Tím naučná stezka končí, a nyní je na nás, jak se z Čimického háje dostat. Můžeme pokračovat v přímém směru po okraji lesa a dojít posléze do ulice U Čimického háje a poté na Čimickou ulici se zastávkou autobusu, nebo odbočit vlevo, dojít na křižovatku u hájovny a poté se vrátit zpět do výchozího místa.

Fotogalerie naučné stezky

Publikováno dne 22. 07. 2023 v  rubrikách Naučné stezky v Praze.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář