Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Praha-východ > Naučná stezka Vinoř – Jenštejn


Naučná stezka Vinoř – Jenštejn

hrad Jenštejn
Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 15)
Naše návštěva:
říjen 2010
Komentáře:
8

Naučná stezka spojuje městskou část Praha-Vinoř s obcí Jenštejn za východním okrajem Prahy, příjemnou a nenáročnou trasou údolím Vinořského potoka. Nejzajímavější na trase jsou romantické pískovcové lomy nad rybníkem Velká Obůrka ve Vinoři, a zřícenina gotického hradu Jenštejn s vysokou válcovou věží přímo uprostřed zástavby stejnojmenné obce.

Naučná stezka začíná i končí na zastávkách autobusu MHDPID. Ve Vinoři má stejné výchozí místo jako naučná stezka Vinořský park–Satalická bažantnice od stejných tvůrců. Je vedena po červené turistické značce, s několika krátkými slepými odbočkami označenými ukazateli. Na ně je třeba dávat velký pozor, protože jsou umístěné velmi vysoko na stromech a snadno je přehlédnete (vlastně jsme si jich všimli jen díky tomu, že jsme věděli předem, že tam nějaké odbočky mají být). Stezka je nenáročná, bez převýšení, vede převážně po lesních a vozových cestách, nebo ulicemi města. Jednotlivá zastavení jsou doplněna dalšími hravými úkoly a zajímavostmi. Na trase je momentálně (podzim 2010) umístěno pět zastávek, s tím, že se do budoucna počítá s vybudováním dalších.

Bohužel momentálně je největší atrakce této naučné stezky, tedy hrad Jenštejn, z technických důvodů uzavřena, a to až do konce března 2011.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Správní obvod:
Praha 19 / Praha-Vinoř, okres Praha-východ
Začíná:
PRAHA-VINOŘ, Mladoboleslavská ulice, zastávka autobusu MHD „Vinořský hřbitov“
Končí:
JENŠTEJN
Délka:
cca 3 km
Zastávek:
5
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede celou trasou po červené turistické značce
Vznikla:
září 2010
Tvůrce stezky:
ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“
Naše návštěva:
říjen 2010
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
100 %

Seznam zastávek

 1. Vinoř – Malá a Velká Obůrka
 2. V poustevně
 3. Na hrázi
 4. Nad Vinořským potokem
 5. U kapličky

Informační náplň

Zastávka 1: Vinoř – Malá a Velká Obůrka

Vyobrazení:
útvary vytesané ve skalách u rybníka U Kamenného stolu, alej vedoucí z Vinořského parku do Satalické bažantnice, pískovcové skály nad rybníkem Velká Obůrka, hrad Jenštejn, dům v areálu hradu; schematický plánek naučné stezky Vinořský park–Satalická bažantnice; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 2: V poustevně

 • geomorfologické podmínky Vinoře
 • geologické poměry
 • vznik pramenů
 • pseudokrasové jevy
 • historické využití pískovců
 • archeologická lokalita v Bělohříbkově pískovně + Ostrožna nad Obůrkami
 • lokalita V poustevně
 • ukázky čtyř hornin
Vyobrazení:
pískovcové skalní výstupy; typy pramenů v oblasti okrajů pískovcových plošin; skalní most; Bělohříbkova pískovna; kříž na skále za studánkou V Obůrkách; zaniklá restaurace v Podskalí; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 3: Na hrázi

 • voda v krajině
 • biotop prameniště
 • vinořské studánky
Vyobrazení:
oběh vody v krajině; tři snímky Litovicko-Šáreckého potoka (v původním korytě, zatrubněn, opět navrácen do původního koryta); studánka V Obůrkách, Dolní studánka, Gotická studánka, Vinořská studánka, studánka Pod Hradištěm, studánka Malá trhlina; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 4: Nad Vinořským potokem

 • brouci v lesích
 • broučí pohádka
 • zajímavosti okolí zastávky
Vyobrazení:
graf – podíl brouků v různých biotopech, graf – podíl brouků v různých biotopech v lese; biotopy a příklady brouků, kteří je osídlují; pestrokrovečník mravenčí, kozlíček mramorovaný, bázlivec olšový, zobonoska lísková; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Zastávka 5: U kapličky

 • kapličky Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi v katastru obce Vinoř
 • dvacátá osmá kaplička u této zastávky
 • vinořský cukrovar
 • mlýn na Vinořském potoce
Vyobrazení:
Palladium země české; kaplička č. 23 ve Kbelích; vyobrazení, které bývalo na kapličce u tohoto zastavení; kaplička č. 14 v Letňanech; vinořský cukrovar; cukrovar po řepné kampani v roce 1937; schematická mapka mlýnů na Vinořském potoce v minulosti; schematický plánek naučné stezky Vinoř–Jenštejn

Popis trasy

Praha-Vinoř → údolí Vinořského potoka → Jenštejn

Naučnou stezku zahájíme na zastávce autobusu MHD Vinořský hřbitov (kam se dostaneme autobusem ze stanice metra trasy C Letňany). Přímo u zastávky (ve směru od Prahy) je turistický rozcestník, odkud vyrážíme po červené značce, které se (až na krátké odbočky) budeme držet až do konce naučné stezky.

Od autobusové zastávky mírně klesáme ulicí se zámkovou dlažbou, která se stáčí vlevo; před první rohovou zahradou s bílou ohradní zdí odbočíme vpravo. Kamenitá vozová cesta nás dovede ke dvěma rybníkům – zahneme vpravo na dělicí hráz mezi nimi, přejdeme můstek a na konci hráze dorazíme k 1. zastávce (Vinoř – Malá a Velká Obůrka), která je společná jak pro naučnou stezku Vinoř–Jenštejn, tak pro naučnou stezku Vinořský park–Satalická bažantnice, a můžeme se zde tak na poslední chvíli rozhodnout, kterým směrem raději vyrazíme. Naučná stezka Vinořský park–Satalická bažantnice odbočuje vpravo po žluté značce, zatímco my vyrážíme vlevo, po červené, po břehu většího rybníka.

Po asi 200 metrech, v jeho rohu, v místě, kde červená odbočuje vlevo a v přímém směru stoupá pěšina ke skalám, jdeme rovně. V kotlince pod skalní stěnou nalezneme 2. zastávku (V poustevně).

Vrátíme se na břeh rybníka a pokračujeme podél něj až k výpusti, u níž se nachází 3. zastávka (Na hrázi).

Za ní se trasa vnoří do lesa, vede většinou po úzké cestě zařízlé ve svahu nad Vinořským potokem. Po asi 250 metrech za hrází nepřehlédneme slepou odbočku ke kříži vpravo ve svahu. Poté se vrátíme zpět na cestu, a po zhruba stejné vzdálenosti narazíme na odbočku vlevo ke studánce. Po dalších asi 150 metrech dospějeme ke 4. zastávce (Nad Vinořským potokem).

Za ní vede cesta ještě krátce lesem, než se napojí na úzkou dlážděnou silnici, po níž pokračuje vlevo rovně. Jdeme po ní jen ale asi 100 metrů, pak červená značka odbočuje na cestu vpravo do lesa. Úzká pěšina se vine většinou mlázím, mezi porostem nalevo rozeznáváme hladinu malého špinavého rybníka. Hned za ním je naprosto neviditelně umístěn ukazatel vlevo ke kapličce. Cesta k ní vede přes trochu chatrný most přes potok, s upozorněním na vstup na vlastní nebezpečí a možnost přejít potok po betonové lávce na hrázi rybníka, kolem něhož jsme předtím šli. Kaplička s hravým zastavením je hned za potokem. Od kapličky se vrátíme přes potok zpět na cestu s červenou značkou a pokračujeme vlevo, k nedaleké 5. zastávce (U kapličky).

Cesta vede stále lesem, ale postupně se přiblíží až k potoku a posléze vyjde na silnici. Po ní jdeme dále vpravo, mírně vzhůru, do obce Jenštejn. Mineme autobusovou zastávku (spojení zpět do Vinoře a do Letňan) a kousek za ní odbočujeme (stále po červené značce) vlevo dolů po schůdkách. Sestoupíme na louku a poté k rybníku, který zleva obcházíme.

Jdeme úzkou okrajovou ulicí obce, stále podél rybníka a navazujících rákosin. Pak už před sebou spatříme siluetu hradní věže. Jdeme jí vstříc, podél dalšího rybníka. Vstup do hradu je v postranní uličce vlevo. Bohužel, jak je řečeno v úvodu, hrad je do dubna 2011 uzavřen.

Úzkými uličkami se pak propleteme na širší prostranství uprostřed obce, kde nalezneme autobusovou zastávku, odkud se můžeme vrátit zpět do Prahy.


Komentáře

 • jitka
  26. 11. 2010, 22:58 hod.

  pěkné fotky Jenštejnu

  Odpovědět
  • Tom
   27. 11. 2010, 10:28 hod.

   Ahoj Jitko, díky, žes nás navštívila 🙂 Tom

   Odpovědět
 • David
  5. 2. 2011, 16:19 hod.

  Zdravím, jsem z Jenštejna a dnes jsme s přítelkyní vyrazili po stezce směr Vinoř. Dál pak přes oboru pod Vinořským zámkem do Satalic. Ty jsme prošli směrem k letišti pod naváděcími světly letadel až do Kbel a odtud do Mstětického zámku ( muzeum kočárů ). Pak dál kolem zámku Přezleticko-Vinořským lesem do Vinoře a do Jenštejna. Super procházka. Jediné co nás naštvalo jsou již poničené informační tabule u Vinořského rybníka. Jinak stezka super!!! PS: Super nápad nakreslit na sklíčko původní vyobrazení kapličky a pak se přes tento průzor na kapličku podívat:-)

  Odpovědět
 • Jan Škoda
  23. 4. 2012, 9:24 hod.

  Kolem Cukrovarského rybníčku (před zast. č. 5) jsou čerstvě vykácené stromy, patrně se bude odbahňovat.
  Otevírací doba hradu Jenštejn:
  1.4. – 30.9.
  Po – St: ZAVŘENO
  Čt – Pá: 10:00 – 12:00 13:00 – 16:30
  So – Ne: 10:00 – 12:00 13:00 – 17:00

  Odpovědět
  • Tom
   25. 4. 2012, 9:22 hod.

   Super, děkujeme za tip. Na Jenštejně jsme byli už dvakrát, jednou už skoro po zavíračce, takže jsme jenom stačili vyběhnout k věži a zpátky, a podruhé bylo neplánovaně zavřeno 🙂

   Odpovědět
 • Eva
  13. 5. 2013, 17:23 hod.

  Šli jsme 3.5.2013. Skvělá procházka pro malé děti (3-6 let, v pohodě zvládli) se spoustou drobných zajímavostí. Informace na panelech jsou opravdu zajímavé, je na nich spousta podrobností o histoii i přírodě, které by se asi jinak v takhle kompletní podobě těžko hledaly. Na okraj Prahy opravdu hezké místo, dobře dosažitelné MHD.

  Cukrovarský rybník je odbahněný, měl by se revitalizovat(„zpřírodnit“) kus Vinořského potoka pod ním.

  Jinak jsme měli jeden kočárek a na ten to není optimální, ale dá se, chce to dva dospělé na přenesení problematických míst.

  Eva

  Odpovědět
 • Kate Witten
  25. 7. 2016, 13:12 hod.

  Krátká ale super prcházka 🙂

  Odpovědět
  • Kate Witten
   25. 7. 2016, 13:12 hod.

   procházka..(tablet..)

   Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Hlavní navigace

Prosba – naučná stezka Okolím Okoře

Sháníme brožurku ke zrušené naučné stezce Okolím Okoře, která údajně vedla před více než deseti lety údolím Zákolanského potoka mezi obcemi Noutonice a Kováry na Kladensku.

Kontaktovali jsme mimo jiné obecní úřady v okolí, školy, turistické oddíly, knihovny, bohužel bez úspěchu. Vlastníte-li tuto publikaci, prosíme, kontaktujte nás. Rádi bychom o této naučné stezce publikovali článek, ale je k ní minimum informací. Děkujeme!

infopanely.cz

Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

 • Petr u článku Naučná stezka na Medníku: Info tabule vypadají překvapivě jako nové. Ale jinak trasa je velmi špatně značena v obou směrech. Nelze se bohužel spolehnout ani na vyšlapané stezky, zejména úseku dolů z Medníku a v traverzu kolem přístřešku se stezka ztrácí v hromadách listí, větví a...
 • Radek u článku Naučná stezka Říčansko: Cesta je výborně značena.pak tedy dělejte procházky po městě tam se neztratíte.nebo snad chodte podle navigace
 • Radek u článku Naučná stezka Votočnice: Pokud lidi věci soustavně ničí každého to otraví neustále opravovat.ani se nedivím že to u čsop vzdali.jednou se budete brouzdat měsíční krajinou.příroda je již tak narušená że pár biotopů už nic nezachránï.nechápu co lidi nutí pořád něco rozbíjet a ničit.
 • Belana u článku Lesní stezka Penčický okruh: Parada, je to fakt krasne, ale je potreba hlidat znacky.
 • Miloslav Klvač u článku Vyhlídková stezka Křivoklát: stav:říjen 2018 V místě je přeznačena,zřejmě kvůli nové rozhledně Velká Buková,červená trasa KČT.Je vedena od hradu Křivoklát vzdušnou čarou 0,5 km blíže k Velké Bukové(dobře vidět na mapy.cz).Naučná stezka není značena červenobíle,ale...
 • Tom u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Tak to mě mrzí, že jste bloudili. S možností, že vlak přijede mimořádně na druhou stranu, jsem nepočítal 🙂
 • Ludmila u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Dne 22.9.2018 jsme si naplánovali projít stezku. Přijeli jsme vlakem na klánovické nádraží a poslušně podle popisu podešli trať. Dál jsme si však začali připadat jako v Matrixu. Nic podle popisu nesedělo – i když hned blízko nádraží byl...
 • Zuzka u článku Stříbrná stezka – severní okruh: Moc děkuju za tyhle stránky.Jseme pravidelnými čtenáři, „jen“ jsme ještě nepodceňovali… Tyto informace nikde jinde na netu nenalezame, mockrát DĚKUJEME! Čechovi
 • Tonda u článku Cinibulkova naučná stezka (nová verze): Pracovní listy: http://kokorinsko.oc hranaprirody.cz/res/ archive/135/017930.p df?seek=1378738009
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Vážená paní, sice jsem tam nebyl v poslední době, ale na Častoboř jsme od r. 1981 do r. 2004 jezdívali často s oddílem i se třídami, na soustředění (opět děti a mládež) a na NS jsme chodili vždy. Je náročná, ale lze zvládnout, není...
 • Mlok u článku Naučná stezka Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem: Hezká odpočinková procházka, dětem se líbili sochy, zejména sovy. Kaple s pramenem je moc hezká a voda znamenitá.
 • Josef Čermák u článku Naučná stezka Dubeč – Uhříněves: Stezku jsem s kamarádkou prošel 2.7.2018. Celá cesta je vedena po modré. Všechny panely jsme našli. Našli jsme i panel č.3, který je v předešlých recenzích zmiňován (v předešlých recenzích je uvedeno, že není k nalezení). Procházka po naučné...
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Zdravím mladá paní, také vám to jako procházku s malými dětmi nedoporučuji, terén je opravdu dost drsný a uhlídat dva malé kluky je tam dost těžké.
 • jark u článku Naučná stezka Městská část Praha 9 – jihovýchodní stezka: Navštíveno 23.6.2018, příjemná procházka, ale špatné značení, několikrát jde člověk jen náhodně správně. Někdy chybí na tabulích bližší určení popisovaných objektů (Jiránkovu vilu jsme nenašli:-(). Jinak ale dobrý krok...
 • Myspule u článku Naučná stezka Vodní park Čabárna: Hruuuuuza a děs!!!! To je to jediné co můžu napsat po návštěvě v pátek 15.6.2018. Byla jsem tam s dětmi, v králičí kleci mrtvá holatka, asi zakousnuta samcem,který se pokoušel znovu obskocit ramlici, vsude puch,výkaly v kleci u lišky,nikde nikdo...

RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS