vzpomínáme

Naučná stezka Zvolská homole (původní, nejstarší verze z roku 1985)

Hodnocení:
(počet hlasů: 1)
Komentáře:
zatím žádný
starý informační panel naučné stezky Zvolská homole

původní verze naučné stezky, nahrazena novou verzí

Naučná stezka spojovala obec Zvole s územím Zvolské homole ležícím nedaleko za jižním okrajem Prahy. V době vzniku stezky bylo toto území navrženo na ochranu jako státní přírodní rezervace, dnes je chráněno jako přírodní rezervace. Zvolská homole zahrnuje skalnatý sráz spadající do údolí Vltavy a přilehlé lesní a nelesní plochy. Naučná stezka seznamovala s historií obce Zvole a okolí, ochranou životního prostředí a se zdejší faunou a flórou.

Zmíníme-li se o okolnostech vzniku naučné stezky, je zajímavé, že se původně uvažovalo o zcela jiné trase, a to nikoliv ze Zvole na Homoli, ale o propojení Zvolské homole s hradištěm Závist u Zbraslavi, které bylo v té době zpřístupněno několika naučnými okruhy – včetně Břežanského údolí, kde již tehdy existovala krátká zoologická a ornitologická naučná stezka (zookoutek). Tato stávající naučná stezka se měla propojit trasou až na Zvolskou homoli (pod označením naučná stezka Hradiště nad Závistí – Zvolská homole). Otevření nové naučné stezky se plánovalo u příležitosti VI. spartakiády v roce 1985 (a ke 40. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou), aby vhodně reprezentovala okres Praha-západ při spartakiádním srazu turistů. Varianta propojení obou lokalit se nakonec z neznámých důvodů neuskutečnila, a naučná stezka byla definitivně vybudována pouze mezi Zvolí a Zvolskou homolí. Jednou z variant bylo rovněž nezpřístupňovat do takové míry území rezervace, ale „uhnout“ s trasou po červené turistické značce do Jarova. Ani k tomu nakonec nedošlo, a naučná stezka tak končila až u hrany skalního srázu nad údolím Vltavy.

Naučná stezka byla v následujících letech nejen obnovována, ale také zrekonstruována s tím, že některým zastávkám byla při těchto úpravách přisouzena jiná informační náplň. Došlo k tomu pravděpodobně v devadesátých letech (po revoluci), kdy byla především aktualizována dobově poplatná náplň, případně došlo k jiným změnám.

Skok na: Seznam zastávek

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začínala:
obec ZVOLE, u kostela sv. Markéty, naproti obecnímu úřadu
Končila:
Zvolská homole – skalní vyhlídka do údolí Vltavy
Délka:
cca 2 km
Zastávek:
16
Značení trasy:
bez vlastního značení (?)
Vznikla:
1985
Tvůrce stezky:
Český svaz ochránců přírody okresu Praha-západ
Naše návštěva:
listopad 2003, květen 2009
Stav naučné stezky:
stezka zrušena, nahrazena novou verzí

Seznam zastávek

 1. Obec Zvole; naučná stezka Zvolská homole; Český svaz ochránců přírody; okres Praha-západ
 2. Životní prostředí
 3. Zemědělství
 4. Negativní zásahy do přírody
 5. Lesní hospodářství
 6. Rekreace
 7. Chráníme přírodu
 8. Chráněná území na okrese Praha-západ
 9. Ptáci Zvolské homole
 10. Savci
 11. Obojživelníci a plazi
 12. Hmyzí zvířena
 13. Houby
 14. Mládež a ochrana přírody
 15. Archeologie
 16. Státní přírodní rezervace Zvolská homole; geologie; květena

Publikováno dne 06. 01. 2013 v  rubrikách Naučné stezky v okrese Praha-západ, Naučné stezky ve středních Čechách.

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář