Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Kladno > Naučná stezka Industriální cesta Vojtěšskou hutí


Naučná stezka Industriální cesta Vojtěšskou hutí

Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 7)
Naše návštěva:
březen 2011
Komentáře:
9

Naučná stezka potěší všechny milovníky industriálních památek. Nachází se v areálu bývalé Vojtěšské hutě (Koněv), v samém srdci Kladna. Klade si za cíl vzbudit zájem veřejnosti o zanikající průmyslový komplex, který patří k nejstarším ve středních Čechách a zásadně ovlivnil životy nejen mnoha Kladeňáků. Seznamuje s nejdůležitějšími provozy, které se podílely na výrobě oceli.

Areál bývalé Vojtěšské hutě je dnes oficiálně volně přístupný, protkaný veřejnými asfaltovými silnicemi. V areálu rovněž sídlí mnoho různých firem. Dovnitř je možné vstoupit na třech různých místech, jednak z Huťské ulice, z Dubské ulice, nebo ve směru od autobusového nádraží (konkrétně z Divadelní ulice). Doporučujeme vstoupit z Huťské (blíže viz popis trasy), protože zde krátce poté narazíme na úvodní informační panely, z nichž se dozvíme umístění ostatních zastávek. Infopanely mají podobu asi dva metry vysokých betonových desek, na nichž jsou přišroubovány plexisklové pláty s textem.

Stezka nemá žádnou značenou trasu, ani ukazatele, ideální je mít s sebou vytisknutý plánek areálu s vyznačením zastávek, nebo si ho zapamatovat (je naštěstí na každém panelu). Bohužel ne všechny veřejné cesty vyznačené v plánku jsou volně průchozí i dnes – mnohé z nich jsou zahrazené vraty či ploty nově usídlených firem. Nejhůře na to doplatila zastávka pod vápennými pecemi, která se v době naší návštěvy nacházela v oploceném areálu firmy bez možnosti vstupu.

Pokud jde o bezpečnost v areálu Vojtěšské hutě, je třeba počítat s tím, že se zde mohou pohybovat všemožná individua (sběrači kovů apod.), a vypravit se sem proto raději ve větších skupinách. Veškerý bližší průzkum zdevastovaných objektů ležících mimo veřejné komunikace je pak na vlastní nebezpečí.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kladno
Začíná:
KLADNO, areál bývalé hutě Koněv (Vojtěšské hutě), vstup nejlépe z Huťské ulice, nedaleko křižovatky s Dubskou a Průmyslovou (blíže viz popis trasy)
Končí:
KLADNO, areál bývalé hutě; výstup nejlépe do Divadelní ulice
Délka:
cca 2,5 km (doporučená trasa)
Zastávek:
úvodní + 5
Značení trasy:
bez značení
Vznikla:
2009
Tvůrce stezky:
občanské sdružení Kladno-Koněv
Naše návštěva:
březen 2011
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
jedna zastávka nepřístupná (v oploceném a střeženém areálu firmy)

Seznam zastávek

 • Industriální cesta Vojtěšskou hutí; Vojtěšská huť
 • Vysoké pece
 • Ředitelská vila
 • Rudné zásobníky
 • Koksovny
 • Vápenné pece (???)

Informační náplň

Zastávka: Industriální cesta Vojtěšskou hutí; Vojtěšská huť

 • informace o naučné stezce – tvůrci, provedení stezky, informační náplň
 • poselství projektu naučné stezky
 • Vojtěšská huť – základní údaje
 • historie hutě
 • popis technologie
Vyobrazení:
plánek zastavení naučné stezky

Zastávka: Vysoké pece

 • základní údaje
 • historie objektu
 • fotografie objektu
 • popis technologie
Vyobrazení:
první generace pecí (1854); druhá generace pecí (1860); pohled na vysokopecní provoz od jihozápadu; Cowperovy ohřívače poslední generace pecí; plánek zastavení naučné stezky

Zastávka: Ředitelská vila

 • základní údaje
 • historie objektu
 • fotografie objektu
Vyobrazení:
ředitelská vila s pozadím válcoven (1869); vila v zimě (2006); současný stav ředitelské vily (2004); detaily atiky zakryty břízolitovou omítkou (2004); plánek zastavení naučné stezky

Zastávka: Rudné zásobníky

 • základní údaje
 • historie objektu
 • fotografie objektu
 • popis technologie
Vyobrazení:
stavba rudných zásobníků (cca 1948); příhradová konstrukce dopravníků rudy (1977); pohled na rudné zásobníky z železniční estakády (2004); průhled dřívějším kolejištěm nad zásobníky (2008); plánek zastavení naučné stezky

Zastávka: Koksovny

 • základní údaje
 • historie objektu
 • fotografie objektu
 • popis technologie
Vyobrazení:
noční pohled na provoz koksoven (1980); pohled na torza amoniačky a zavážecí věže (2008); plánek zastavení naučné stezky

Zastávka: Vápenné pece (???)

 • nepřístupná, nachází se dnes na území oploceného areálu firmy

Popis trasy

areál bývalé Vojtěšské hutě

Do areálu bývalé Vojtěšské hutě doporučujeme vstoupit vjezdem z Huťské ulice. Tento vjezd se nachází nedaleko autobusové zastávky Poldi. Pěšky se k němu dostaneme nejlépe od autobusového nádraží ulicí Dukelských hrdinů směrem k severu, pak zahneme vpravo do Huťské. Tou mírně klesáme, pak se ulice stočí vlevo (po levé straně míjíme Sládečkovo vlastivědné muzeum) a dorazí na křižovatku tvaru T, kde odbočujeme vpravo. Dále jdeme ještě necelý půlkilometr podél zdi, mineme první vjezd do logistického areálu, a za pravotočivou zatáčkou, na počátku následující levotočivé, konečně dorazíme na místo – odbočíme z ulice vpravo do areálu. (Další možností je přijet do Vojtěšské hutě autem, přímo v areálu jde bez problémů zaparkovat.)

Vstoupíme do areálu a jdeme v přímém směru mezi budovami až na menší prostranství, kde nalezneme již z dálky viditelné úvodní panely naučné stezky (stojací betonové desky s textem na plexiskle). Uprostřed stojí úvodní zastávka (Industriální cesta Vojtěšskou hutí), po levé straně pak zastávka Vysoké pece, a po pravé straně panel zdánlivě prázdný, ale pozor – má text umístěn na zadní straně; jde o zastávku Ředitelská vila.

Odtud jdeme dál v původním přímém směru, projdeme podchodem pod betonovým tělesem rudných zásobníků, a za ním odbočujeme vlevo podél nich, směrem k útlému železničnímu mostu, který sloužil k navážení železné rudy do zásobníků, a mohutné chladicí věži. Na konci tohoto úseku, v místě, kde se železniční estakáda stáčí vpravo obloukem od zásobníků, si po levé straně přímo pod estakádou povšimneme zastávky Rudné zásobníky.

Podejdeme estakádu a na křižovatce silnic za chladicí věží odbočujeme vlevo. Jdeme zpočátku rovně, pak esíčkem vlevo pod potrubím a opět rovně. Krátce poté přijdeme k nevýraznému přejezdu železniční vlečky (před sebou také vidíme další vjezd do areálu). Přímo zde na koleji odbočíme vpravo a jdeme mezi budovou a pletivovým oplocením rovně k asi 100 metrů vzdálené výrazné stavbě bývalých koksoven – asi 40 metrů vysoké betonové krychli na muřích nohách. Když cesta skončí, přelezeme val nahrnuté zeminy, a před námi se již otevře holá plocha. Jdeme směrem ke krychlové stavbě. Asi 100 metrů před ní je umístěna zastávka Koksovny – jejich prohlídka je pak na vlastní nebezpečí.

Od koksoven se vrátíme zpět stejnou cestou na přejezd vlečky a pak vlevo a esíčkem ke křižovatce u chladicí věže.

Bohužel, navzdory původnímu plánku již nemůžeme pokračovat rovně, protože bychom narazili na nově oplocené firemní areály, proto zde musíme odbočit vpravo, a opět podcházíme železniční estakádu a pak jdeme silnicí podél dlouhé betonové stavby rudných zásobníků. Nyní ale již neodbočujeme podchodem k úvodním panelům naučné stezky, ale jdeme rovně. Zde nedaleko bývala původně ještě jedna zastávka (pod trojicí vápenných pecí), ale při naší návštěvě jsme zjistili, že se bohužel nově nachází na oploceném území nějaké firmy se zákazem vstupu. Nezbývá nám tedy než tuto zastávku vynechat a pokračovat stále rovně k již viditelnému panoramatu města Kladna, kolem dalších polorozpadlých baráků a rozsáhlé skládky všeho možného. Na konci volné plochy pak přejdeme koleje vlečky utopené v odpadcích a spolu s asfaltkou se stočíme vpravo a krátce poté v serpentině vlevo. Asfaltka nás pak v přímém směru dovede k zrezavělému nadchodu přes další vlečkové kolejiště. Po podejití nadchodu zatáčíme vpravo v jeho ose a kolem zřejmě bývalé vrátnice vyjdeme z areálu Vojtěšské hutě do Divadelní ulice. Ta nás rovně dovede do ulice Generála Klapálka, po níž se směrem vpravo dostaneme zpět k autobusovému nádraží.


Komentáře

 • Petra
  28. 7. 2011, 22:29 hod.

  Dobrý večer,
  moc hezky ucelený popis. Ačkoliv nejsem z Kladna, tak jsem se dnes podle něj bez problémů orientovala. Návštěva areálu je určitě zjímavá. Co je ale o dost smutnější, když jsem na vlastní oči viděla menšinové spoluobčany, jak ze zbytků baráků „trhají“ zpevňující kovové nosníky a na rozvrzané kárce to odvážejí k prodeji do kovošrotu (uvnitř areálu).
  Petra

  Odpovědět
 • Honza
  11. 4. 2012, 10:15 hod.

  Pokud se chcete dostat přímo k Vápenným pecím, tak uprostřed rudných zásobníků jsou schody, po kterých se dostanete nahoru do tzv. chrámu a poté se dá po semeringu dojít přímo k Vápenkám

  Odpovědět
  • Tom
   15. 4. 2012, 9:16 hod.

   Děkujeme za tip. Doporučujeme ale spíše cestu z druhé strany, ve směru od bývalé vrátnice v Divadelní ulici a pak podél kolejí, kudy jsme se k pecím dostali my.

   Odpovědět
 • Artinka
  4. 11. 2013, 19:06 hod.

  Dobrý večer,
  promiňte, že ruším, ale chci se zeptat, jestli Vojtěšská huť patří do památek UNESCO. Protože se mě bratr ptal.

  Odpovědět
 • kladenak
  5. 3. 2014, 0:29 hod.

  Dobrej den zajimalo by me jak je to se vstupem do staré poldovky tak je take z casti opustena dik za odpoved

  Odpovědět
 • Petra
  20. 5. 2014, 14:47 hod.

  Dobrý den,

  jsem členem občanského sdružení Hasiči – rescue a specializujeme se na záchranu z výšek a hloubek, práce a pátrání v nedostupném terénu i za zhoršených světelných a povětrnostních podmínek. Stále sháníme nové prostory pro náš výcvik. Bylo by možné využít těchto prostor? Pokud ano, s kým by jsme se měli domluvit?
  Děkuji za odpověď.
  S přáním pěkného dne,

  Petra H.

  Odpovědět
 • Vladimír
  3. 5. 2015, 5:10 hod.

  Jsem jen zvoník, ale takto zničit Poldovku – to ukazuje na infantilní debilitu českého národa. Kupujte si teď čínské výrobky a ,,kvalitní“ nářadí z ,,hlíny“ za drahý peníze a radujte se, že je to v akci v naškrobených supermarketech. Ani pořádný kování ke zvonům se nedá sehnat. Samý bláto a křehká hlína…

  Odpovědět
 • mike
  2. 5. 2018, 11:51 hod.

  Dobrý den, bohužel má stezka asi tak trochu své nejlepší za sebou. Chtělo se mi napsat, že je mrtvá, ale i tak je to poutavé místo. Jinak poničené panely, když už jsou přístupné. Některé jsme nedohledali. Škoda. určitě bych se sem rád vrátil pokud bude trochu jistota, že se stezka zrekonstruuje. Respektive když pojedu okolo zkusím se dostat k místům, které nejsou tak jednoduše dosažitelná jak jsme si mysleli.
  Mike

  Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Související články


Nejnovější komentáře

 • Rickr u článku Naučná stezka Prahy 14: Zastávka 5 je uprostřed hráze retenční nádrže a věnuje se její výstavbě v 70.letech a revitalizaci v nedávné době. Pozor, má trochu odlišný design od „starších̶ 0; tabulí. Odtud je třeba v rozporu se staršími plánky přejít hráz na vzdálenější...
 • pid u článku Naučná stezka Povodím Botiče: I v Zimě je stezka zajímavá
 • Petr u článku Naučná stezka na Medníku: Info tabule vypadají překvapivě jako nové. Ale jinak trasa je velmi špatně značena v obou směrech. Nelze se bohužel spolehnout ani na vyšlapané stezky, zejména úseku dolů z Medníku a v traverzu kolem přístřešku se stezka ztrácí v hromadách listí, větví a...
 • Radek u článku Naučná stezka Říčansko: Cesta je výborně značena.pak tedy dělejte procházky po městě tam se neztratíte.nebo snad chodte podle navigace
 • Radek u článku Naučná stezka Votočnice: Pokud lidi věci soustavně ničí každého to otraví neustále opravovat.ani se nedivím že to u čsop vzdali.jednou se budete brouzdat měsíční krajinou.příroda je již tak narušená że pár biotopů už nic nezachránï.nechápu co lidi nutí pořád něco rozbíjet a ničit.
 • Belana u článku Lesní stezka Penčický okruh: Parada, je to fakt krasne, ale je potreba hlidat znacky.
 • Miloslav Klvač u článku Vyhlídková stezka Křivoklát: stav:říjen 2018 V místě je přeznačena,zřejmě kvůli nové rozhledně Velká Buková,červená trasa KČT.Je vedena od hradu Křivoklát vzdušnou čarou 0,5 km blíže k Velké Bukové(dobře vidět na mapy.cz).Naučná stezka není značena červenobíle,ale...
 • Tom u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Tak to mě mrzí, že jste bloudili. S možností, že vlak přijede mimořádně na druhou stranu, jsem nepočítal 🙂
 • Ludmila u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Dne 22.9.2018 jsme si naplánovali projít stezku. Přijeli jsme vlakem na klánovické nádraží a poslušně podle popisu podešli trať. Dál jsme si však začali připadat jako v Matrixu. Nic podle popisu nesedělo – i když hned blízko nádraží byl...
 • Zuzka u článku Stříbrná stezka – severní okruh: Moc děkuju za tyhle stránky.Jseme pravidelnými čtenáři, „jen“ jsme ještě nepodceňovali… Tyto informace nikde jinde na netu nenalezame, mockrát DĚKUJEME! Čechovi
 • Tonda u článku Cinibulkova naučná stezka (nová verze): Pracovní listy: http://kokorinsko.oc hranaprirody.cz/res/ archive/135/017930.p df?seek=1378738009
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Vážená paní, sice jsem tam nebyl v poslední době, ale na Častoboř jsme od r. 1981 do r. 2004 jezdívali často s oddílem i se třídami, na soustředění (opět děti a mládež) a na NS jsme chodili vždy. Je náročná, ale lze zvládnout, není...
 • Mlok u článku Naučná stezka Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem: Hezká odpočinková procházka, dětem se líbili sochy, zejména sovy. Kaple s pramenem je moc hezká a voda znamenitá.
 • Josef Čermák u článku Naučná stezka Dubeč – Uhříněves: Stezku jsem s kamarádkou prošel 2.7.2018. Celá cesta je vedena po modré. Všechny panely jsme našli. Našli jsme i panel č.3, který je v předešlých recenzích zmiňován (v předešlých recenzích je uvedeno, že není k nalezení). Procházka po naučné...
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Zdravím mladá paní, také vám to jako procházku s malými dětmi nedoporučuji, terén je opravdu dost drsný a uhlídat dva malé kluky je tam dost těžké.

RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS