vzpomínáme

Naučná stezka Zvolská homole (původní, nejstarší verze z roku 1985)

Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 1)
Komentáře:
zatím žádný
starý informační panel naučné stezky Zvolská homole

původní verze naučné stezky, nahrazena novou verzí

Naučná stezka spojovala obec Zvole s územím Zvolské homole ležícím nedaleko za jižním okrajem Prahy. V době vzniku stezky bylo toto území navrženo na ochranu jako státní přírodní rezervace, dnes je chráněno jako přírodní rezervace. Zvolská homole zahrnuje skalnatý sráz spadající do údolí Vltavy a přilehlé lesní a nelesní plochy. Naučná stezka seznamovala s historií obce Zvole a okolí, ochranou životního prostředí a se zdejší faunou a flórou.

Zmíníme-li se o okolnostech vzniku naučné stezky, je zajímavé, že se původně uvažovalo o zcela jiné trase, a to nikoliv ze Zvole na Homoli, ale o propojení Zvolské homole s hradištěm Závist u Zbraslavi, které bylo v té době zpřístupněno několika naučnými okruhy – včetně Břežanského údolí, kde již tehdy existovala krátká zoologická a ornitologická naučná stezka (zookoutek). Tato stávající naučná stezka se měla propojit trasou až na Zvolskou homoli (pod označením naučná stezka Hradiště nad Závistí – Zvolská homole). Otevření nové naučné stezky se plánovalo u příležitosti VI. spartakiády v roce 1985 (a ke 40. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou), aby vhodně reprezentovala okres Praha-západ při spartakiádním srazu turistů. Varianta propojení obou lokalit se nakonec z neznámých důvodů neuskutečnila, a naučná stezka byla definitivně vybudována pouze mezi Zvolí a Zvolskou homolí. Jednou z variant bylo rovněž nezpřístupňovat do takové míry území rezervace, ale „uhnout“ s trasou po červené turistické značce do Jarova. Ani k tomu nakonec nedošlo, a naučná stezka tak končila až u hrany skalního srázu nad údolím Vltavy.

Naučná stezka byla v následujících letech nejen obnovována, ale také zrekonstruována s tím, že některým zastávkám byla při těchto úpravách přisouzena jiná informační náplň. Došlo k tomu pravděpodobně v devadesátých letech (po revoluci), kdy byla především aktualizována dobově poplatná náplň, případně došlo k jiným změnám.

Skok na: Seznam zastávek

Základní údaje

Okres:
Praha-západ
Začínala:
obec ZVOLE, u kostela sv. Markéty, naproti obecnímu úřadu
Končila:
Zvolská homole – skalní vyhlídka do údolí Vltavy
Délka:
cca 2 km
Zastávek:
16
Značení trasy:
bez vlastního značení (?)
Vznikla:
1985
Tvůrce stezky:
Český svaz ochránců přírody okresu Praha-západ
Naše návštěva:
listopad 2003, květen 2009
Stav naučné stezky:
stezka zrušena, nahrazena novou verzí

Seznam zastávek

 1. Obec Zvole; naučná stezka Zvolská homole; Český svaz ochránců přírody; okres Praha-západ
 2. Životní prostředí
 3. Zemědělství
 4. Negativní zásahy do přírody
 5. Lesní hospodářství
 6. Rekreace
 7. Chráníme přírodu
 8. Chráněná území na okrese Praha-západ
 9. Ptáci Zvolské homole
 10. Savci
 11. Obojživelníci a plazi
 12. Hmyzí zvířena
 13. Houby
 14. Mládež a ochrana přírody
 15. Archeologie
 16. Státní přírodní rezervace Zvolská homole; geologie; květena

Vložit komentář

Vážíme si toho, že chcete vložit komentář na náš web. Bohužel se může stát, že se váš komentář nezobrazí hned po odeslání, ale až s odstupem několika dní. Proč tomu tak je, se dočtete zde: Proč se můj komentář nezobrazuje? Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Vložit komentář