Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Kolín > Naučná stezka Polepy


Naučná stezka Polepy

panel naučné stezky Polepy
Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 4)
Naše návštěva:
listopad 2012
Komentáře:
3

Naučná stezka spojuje jihovýchodní okraj města Kolín s nedalekými obcemi Polepy a Pašinka. Vznikla jako součást projektu, v jehož rámci byla upravena a zpevněna cesta vedoucí údolím potoka Polepky, tak, aby mohla sloužit pěším i cyklistům. Naučná stezka seznamuje s flórou, faunou, a geologickými a přírodními poměry území.

Naučná stezka je nenáročná, téměř bez převýšení. Vede převážně po kvalitní zpevněné cestě, místy asfaltové. Není bezbariérová, ale je bez větších problémů sjízdná s kočárkem. Nemá svoje vlastní značení, vede po modré turistické značce (ale nikde na to není upozorněno). Na prvním panelu je plánek s vyznačením všech zastávek. V době naší návštěvy byla naučná stezka velmi poničena, dvě ze tří zastávek chyběly.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Kolín
Začíná:
KOLÍN, jihovýchodní okraj města, rozcestí Na Polepském potoce („Východní rozcestí“) žluté a modré turistické značky, mezi ulicemi Plynárenská a Nebovidská
Končí:
POLEPY, jihozápadní okraj obce
Délka:
cca 1,5 km
Zastávek:
3
Značení trasy:
bez vlastního značení, vede po modré turistické značce
Vznikla:
2008
Tvůrce stezky:
Polabské ekocentrum ČSOP; obec Polepy
Naše návštěva:
listopad 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
dvě ze tří tabulí zničeny

Seznam zastávek

 1. Údolí Polepky
 2. ???
 3. Krajové odrůdy

Informační náplň

Zastávka 1: Údolí Polepky

 • charakteristika údolí Polepky
 • geologie
 • flóra
 • fauna
 • pískovcová skála
 • údolní niva Polepky
Vyobrazení:
geologický profil; usazeniny v terénním profilu; geologická mapa okolí Polep; blatouch bahenní; dvouzobec černoplodý; vrbovka chlupatá; krabilice hlíznatá; netýkavka žláznatá; orobinec; žluva hajní; červenka obecná; puštík obecný; jantarka obecná; ondatra; pískovcová skála; schránka ústřice rodu Exogyra; ilustrační obrázek; plánek naučné stezky

Zastávka 2: ???

 • zničená

Zastávka 3: Krajové odrůdy

 • zničená

Popis trasy

Kolín → Polepy


Zvětšit mapu

Naučnou stezku zahájíme na jihovýchodním okraji Kolína, na turistické orientaci „Kolín – rozcestí na Polepském potoce“. Z centra Kolína se sem dostaneme buď po modré značce (z náměstí, 2,5 km) nebo po žluté (od hlavního nádraží, 1,5 km).

Od tohoto rozcestí vyrážíme po modré značce (směr Polepy, Pašinka, Ratboř) asfaltkou kolem menšího pole a pak podél chatové osady. Na konci osady skončí asfaltka a dále pokračuje širší zpevněná štěrková cesta, lemovaná zleva pískovcovou skálou a zprava zahloubeným potokem Polepkou. Obejdeme závoru a kousek za ní u skály nacházíme 1. zastávku (Údolí Polepky).

Dál pokračujeme stále cestou podél Polepky, podejdeme nový silniční most, a po asi půl kilometru dorazíme k menšímu vodopádu a lávce pod ním. Zde by měla být 2. zastávka, ale v době naší návštěvy byla zničená (zůstaly po ní jen železné patky v zemi, panel nikde). Přejdeme lávku a vystoupáme kamenitou cestou na okraj Polep. Pak jdeme vedlejší ulicí obce stále podél Polepky, mineme fotbalové hřiště, a po dalším půl kilometru dorazíme k hlavní silnici, kde zahneme vpravo. Na následující křižovatce odbočíme vlevo a mírně stoupáme ven z obce. Na okraji zástavby, v místě výhledu do údolí s chatami, by měla být poslední, 3. zastávka (Krajové odrůdy), která byla v době naší návštěvy taktéž zničená.

Tím naučná stezka v podstatě končí, a my se můžeme vrátit zpět do Polep, případně pokračovat dál asfaltovou cestou po modré značce do obce Pašinka.


Komentáře

 • Jirka Muller
  28. 12. 2012, 16:42 hod.

  dnes 27.12. jsme byli na prochazce po teto naucne stezce a opravdu, 2 ze 3 ceduli neexistuji, polovina cesty vede pres vesnici. Celkove nic moc, nebyt toho vodopadu, tak to nebude vlastne nic. Je to zklamani. Odkazat pouze na vodopad by bylo bohate stacilo. Udelat stezku odnikud nikam, jen proto, ze jsem na to sehnal penize, je trochu k nicemu.

  Odpovědět
  • Tom
   28. 12. 2012, 17:54 hod.

   Souhlas, ta stezka stojí za houby. I když věřím tomu, že někdy v létě za hezkého počasí je v údolí Polepky příjemně, je to opravdu spíš na rychlé projetí na kole než na pěší výlet.

   Odpovědět
   • Zbyněk Fořt
    18. 4. 2013, 9:29 hod.

    Tu stezku jsem dělal z Ratboře až do Kolína a nic moc, často zmatečné značení, někde chybí a nic moc k vidění a vodopád poměrně páchnul…..

    Tchusss Zbyněk

    Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Hlavní navigace

Prosba – naučná stezka Okolím Okoře

Sháníme brožurku ke zrušené naučné stezce Okolím Okoře, která údajně vedla před více než deseti lety údolím Zákolanského potoka mezi obcemi Noutonice a Kováry na Kladensku.

Kontaktovali jsme mimo jiné obecní úřady v okolí, školy, turistické oddíly, knihovny, bohužel bez úspěchu. Vlastníte-li tuto publikaci, prosíme, kontaktujte nás. Rádi bychom o této naučné stezce publikovali článek, ale je k ní minimum informací. Děkujeme!

infopanely.cz

Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Související články

Rodinný fotoateliér v Kolíně


Nejnovější komentáře


RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS