Průvodce po naučných stezkách a lokalitách v Praze a středních Čechách od Toma, Lucky, Vojty a Báry


RSS


Úvod > Naučné stezky > Naučné stezky ve středních Čechách > Naučné stezky v okrese Mladá Boleslav > Naučná stezka Březinské studánky


Naučná stezka Březinské studánky

panel naučné stezky Březinské studánky
Hodnocení naučné stezky:
(počet hlasů: 8)
Naše návštěva:
září 2012
Komentáře:
2

Naučná stezka vede lesy v okolí obce Březinka, nedaleko Bělé pod Bezdězem. Je okružní, seznamuje s historií Březinky, vodními zdroji v okolí, složením zdejších lesů a faunou a flórou. Na trase navštívíme dvě studánky, Březinskou a Rousovskou. Zajímavým zastavením je Bajtlova obora, kde můžeme přímo ze silnice spatřit stáda srnců, muflonů nebo daňků.

Naučná stezka je vedena po cestách různého typu, většinou lesních vozových, ale i pěšinách, místy křivolakých, nebo jen tak po travnaté louce nebo divokým neudržovaným lesem přes padlé kmeny. Není v žádném případě bezbariérová, a i když se nám ji podařilo absolvovat s kočárkem, rozhodně to nedoporučujeme. Trasa je (na některých křižovatkách) značena ukazateli s nápisem „Naučná stezka Březinské studánky“, a některé úseky jsou rovněž značeny namalovanými červenými čtverci. To, že jde o značení trasy naučné stezky, jsme nicméně pochopili až skoro na jejím konci, takže nemůžeme zpětně říci, kde všude se toto značení nachází, jestli podél celé trasy, nebo jen tam, kde by mohl být problém s orientací. Na úvodním panelu naleznete plánek trasy.

Skok na: Seznam zastávek | Informační náplň | Popis trasy

Základní údaje

Okres:
Mladá Boleslav
Začíná a končí:
ves BŘEZINKA (součást BĚLÉ POD BEZDĚZEM), na návsi u autobusové zastávky
Délka:
cca 9 km
Zastávek:
7
Značení trasy:
ukazatele s nápisem „Naučná stezka Březinské studánky“, úsekově namalované červené čtverce
Vznikla:
červen 2007
Tvůrce stezky:
Lesy Bělá pod Bezdězem, s. r. o.; Občanské sdružení Pejřavák Březinka
Naše návštěva:
září 2012
Stav naučné stezky v době naší návštěvy:
jedna zastávka chyběla, část trasy zpustlá a neudržovaná

Seznam zastávek

zastávky ve skutečnosti nejsou číslované, zde jen pro přehlednost

 1. Naučná stezka Březinské studánky (úvodní)
 2. U vodárny
 3. Březinská studánka
 4. Lázek
 5. U Maršů
 6. Rousovská studánka
 7. Bajtlova obora

Informační náplň

Zastávka (1): Naučná stezka Březinské studánky

 • stručná historie obce Březinka
 • domy a stromy v obci
 • voda pro potřeby obce
 • obecní studna
 • obecní vodovod
 • informace o trase naučné stezky
Vyobrazení:
plánek naučné stezky

Zastávka (2): U vodárny

 • historická čerpací stanice
 • informace o místní studni
 • čerpání vody v současnosti

Zastávka (3): Březinská studánka

 • vznik Březinské studánky
 • pověsti, které se vážou k okolí studánky
 • složení lesů, flóra, fauna
 • prosba lesa

Zastávka (4): Lázek

 • chyběla

Zastávka (5): U Maršů

 • historie samoty U Maršů

Zastávka (6): Rousovská studánka

 • historie Rousovské studánky
 • zpustnutí po zavedení vodovodu
 • zrestaurování v 90. letech 20. století

Zastávka (7): Bajtlova obora

 • historie vzniku obory
 • současná podoba obory
 • vysoká zvěř chovaná v oboře

Popis trasy

Březinka → Březinská studánka → samota U Maršů → Bajtlova obora → Březinka


Zvětšit mapu

Naučnou stezku zahájíme v centru obce Březinka u autobusové zastávky, kde nalezneme úvodní informační panel Naučná stezka Březinské studánky.

Od něj vyrážíme ve směru ukazatele vlevo po hlavní ulici. Po asi 150 metrech u umělé vodní nádrže po levé straně odbočíme dle ukazatele vlevo, a pak míříme vlevo dolů vozovou cestou do lesnatého údolí. Cesta výrazně klesá, úplně dole, téměř na dně údolí, projde serpentinou a klesne k oplocenému domečku – objektu vodní čerpací stanice. U něj na plotě nacházíme zastávku U vodárny.

Zde naučná stezka odbočuje úzkou travnatou pěšinou vpravo, po žluté turistické značce. Přejdeme louku na dně údolí a vzápětí vstoupíme do lesa. Krátce vystoupáme lesní pěšinou, načež odbočujeme vlevo vzhůru. Dále příkřeji stoupáme do lesnatého svahu, nahoře se pak cesta víceméně vyrovná a vede v přímém směru. Po asi 500 metrech a několika kříženích s dalšími cestami začneme příkře klesat lesním úvozem až k altánu a posezení u studánky. Před altánem nalezneme zastávku Březinská studánka.

Za ní opustíme žlutou značku a pokračujeme vlevo po zelené. Pozor, za studánkou chybí značení, ale zelená vede v každém případě po dně údolí, zpočátku jakoby rozoranou, nevýraznou cestou, nikoliv kvalitnější cestou, která vede také vlevo, ale vzápětí začne stoupat do lesa.

Dál tedy jdeme po dně údolí, vozovou cestou, stále v přímém směru. Po asi kilometru k nám z pravého svahu klesne širší vozová cesta, kterou ale jen překřížíme a pokračujeme v přímém směru. Po dalších asi 200 metrech dorazíme ke zpevněné štěrkové cestě, kterou taktéž jen překřížíme, a k rozcestí V Lázku. Zde na tomto místě měla být zastávka Lázek, ale nenašli jsme ji.

Zde opustíme zelenou značku a od rozcestí pokračujeme po žluté, lesní vozovou cestou. Po asi kilometru dojdeme k rozcestí s odpočinkovým altánem, odkud pokračujeme zároveň po žluté a modré značce. Cesta vede zpočátku rovně, ale po asi 300 metrech začne klesat a stočí se vpravo. Posléze vyjde z lesa do otevřeného údolí s domy na samotě. My míříme po cestě k velkému stromu u křižovatky a rozcestí U Maršů. Na kmeni stromu je upevněna zastávka U Maršů.

Od ní jdeme vlevo vozovou cestou mezi domy, a poté mezi lukami. POZOR – aniž je na to jakkoliv upozorněno, odbočuje naučná stezka na konci louky na okraji lesa VLEVO, podél oplocení pozemku (v době naší návštěvy zde ještě nebylo pletivo, jen připravené tyče na ně). Následující asi 100metrový úsek je zcela zpustlý, pěšina okrajem lesa je zarostlá a nevýrazná. Jakmile ale skončí plot, můžeme již jít po okraji louky, podél lesa. Louka se táhne do dálky dnem údolí a postupně se zužuje a esovitě stáčí sem a tam. Posléze opět potkáme další ukazatel naučné stezky.

Pozor – po asi kilometru od samoty opouští naučná stezka louku a odbočuje vpravo do lesa. Toto místo je velmi těžké popsat, je třeba sledovat ukazatele (které mohou být ale zakryté vegetací).

Jakmile odbočíme, naučná stezka dál vede divokým lesem bez náznaku jakékoli cesty, trasa je zde ale velmi dobře značená červenými čtverečky na stromech, které je nutno velmi pečlivě sledovat, nechcete-li zabloudit. Posléze klesneme do mělké rokle, jíž jdeme dál. Po asi půl kilometru od spodní louky vystoupáme do úbočí rokle, a dále nepřehlédneme po levé straně pod sebou panel a posezení u zastávky Rousovská studánka (tu nalezneme hned vedle). Pozor, v době naší návštěvy byla pěšina k ní zcela zatarasena padlým stromem a málem jsme ji minuli.

Od ní pak příkře vystoupáme vpravo na okraj lesa a k poli. Zde se napojíme na polní vozovou cestu, po níž jdeme nejprve v přímém směru, a po 150 metrech vlevo. Po dalších 300 metrech podél pole a pak kolem oplocení dorazíme k silnici. U ní na rohu plotu je umístěna poslední zastávka, Bajtlova obora.

Dále pak jdeme vlevo po silnici, podél oplocení malé obory, kde můžeme obdivovat její obyvatele. Po 1,5 kilometru dorazíme zpátky do středu obce Březinka, kde naučná stezka končí.


Komentáře

 • Robert
  14. 4. 2013, 17:44 hod.

  Tak jsme si dnes prošli stezku Březinské studánky a Tomovi a Lucce patří velký díky za popis stezky, který dokonale seděl a zpříjemnil cestu.
  Všechny panely zastávek jsou na svých místech, pouze zastávka Lázek je stále bez panelu. Po zastávce U Maršů pletivo kolem pozemku stále není a kritické místo na louce, za domy na samotě, kde se odpočuje vpravo do lesa se při troše pozornosti nedá zabloudit, protože značení tam je jak na levé, tak i na pravé straně louky na stromech a je to u takové malé oplocené ohrady po pravé straně. Strom přes cestu u Rousovské studánky stále leží a tato zastávka se dá opravdu velmi lehce přehlédnout.
  Ke konci stezky je pěkné ukončení Bajtlova obora, kde daňci a mufloni jsou příjemný zpestřením na závěr.
  Moc přijemná procházka přírodou.

  Odpovědět
  • Tom
   14. 4. 2013, 19:51 hod.

   Dobrý den, děkujeme za aktuální informace a jsme rádi, že se vám stezka líbila 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vložit komentářKam dál?


Na začátek stránky ↑Na začátek stránky ↑


Vyhledávání

Vyhledávání

Související články


Nejnovější komentáře

 • Rickr u článku Naučná stezka Prahy 14: Zastávka 5 je uprostřed hráze retenční nádrže a věnuje se její výstavbě v 70.letech a revitalizaci v nedávné době. Pozor, má trochu odlišný design od „starších̶ 0; tabulí. Odtud je třeba v rozporu se staršími plánky přejít hráz na vzdálenější...
 • pid u článku Naučná stezka Povodím Botiče: I v Zimě je stezka zajímavá
 • Petr u článku Naučná stezka na Medníku: Info tabule vypadají překvapivě jako nové. Ale jinak trasa je velmi špatně značena v obou směrech. Nelze se bohužel spolehnout ani na vyšlapané stezky, zejména úseku dolů z Medníku a v traverzu kolem přístřešku se stezka ztrácí v hromadách listí, větví a...
 • Radek u článku Naučná stezka Říčansko: Cesta je výborně značena.pak tedy dělejte procházky po městě tam se neztratíte.nebo snad chodte podle navigace
 • Radek u článku Naučná stezka Votočnice: Pokud lidi věci soustavně ničí každého to otraví neustále opravovat.ani se nedivím že to u čsop vzdali.jednou se budete brouzdat měsíční krajinou.příroda je již tak narušená że pár biotopů už nic nezachránï.nechápu co lidi nutí pořád něco rozbíjet a ničit.
 • Belana u článku Lesní stezka Penčický okruh: Parada, je to fakt krasne, ale je potreba hlidat znacky.
 • Miloslav Klvač u článku Vyhlídková stezka Křivoklát: stav:říjen 2018 V místě je přeznačena,zřejmě kvůli nové rozhledně Velká Buková,červená trasa KČT.Je vedena od hradu Křivoklát vzdušnou čarou 0,5 km blíže k Velké Bukové(dobře vidět na mapy.cz).Naučná stezka není značena červenobíle,ale...
 • Tom u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Tak to mě mrzí, že jste bloudili. S možností, že vlak přijede mimořádně na druhou stranu, jsem nepočítal 🙂
 • Ludmila u článku Naučná stezka Klánovickým lesem: Dne 22.9.2018 jsme si naplánovali projít stezku. Přijeli jsme vlakem na klánovické nádraží a poslušně podle popisu podešli trať. Dál jsme si však začali připadat jako v Matrixu. Nic podle popisu nesedělo – i když hned blízko nádraží byl...
 • Zuzka u článku Stříbrná stezka – severní okruh: Moc děkuju za tyhle stránky.Jseme pravidelnými čtenáři, „jen“ jsme ještě nepodceňovali… Tyto informace nikde jinde na netu nenalezame, mockrát DĚKUJEME! Čechovi
 • Tonda u článku Cinibulkova naučná stezka (nová verze): Pracovní listy: http://kokorinsko.oc hranaprirody.cz/res/ archive/135/017930.p df?seek=1378738009
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Vážená paní, sice jsem tam nebyl v poslední době, ale na Častoboř jsme od r. 1981 do r. 2004 jezdívali často s oddílem i se třídami, na soustředění (opět děti a mládež) a na NS jsme chodili vždy. Je náročná, ale lze zvládnout, není...
 • Mlok u článku Naučná stezka Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem: Hezká odpočinková procházka, dětem se líbili sochy, zejména sovy. Kaple s pramenem je moc hezká a voda znamenitá.
 • Josef Čermák u článku Naučná stezka Dubeč – Uhříněves: Stezku jsem s kamarádkou prošel 2.7.2018. Celá cesta je vedena po modré. Všechny panely jsme našli. Našli jsme i panel č.3, který je v předešlých recenzích zmiňován (v předešlých recenzích je uvedeno, že není k nalezení). Procházka po naučné...
 • Honza u článku Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály: Zdravím mladá paní, také vám to jako procházku s malými dětmi nedoporučuji, terén je opravdu dost drsný a uhlídat dva malé kluky je tam dost těžké.

RSS Co se píše jinde: Naučnou stezkou.cz

 • Naučná stezka Údolím Šembery u Českého Brodu byla slavnostně otevřena
  V sobotu 10. září 2011 jsme se zúčastnili oficiálního otevření naučné stezky Údolím Šembery v Českém Brodě. Tato akce byla doplněna bohatým celodenním programem pro děti i dospělé v okolí hradu Šember, kde naučná stezka končí. Zdroj
 • Pozvánka na otevření naučné stezky Údolím Šembery u Českého Brodu
  V sobotu 10. září 2011 v 9 hodin se u městského pivovaru v Českém Brodě uskuteční slavnostní otevření nové naučné stezky Údolím Šembery. Více informací vám nabízíme v krátkém článku. Zdroj
 • V pražském Milíčovském lese můžete navštívit netradiční naučnou stezku
  Netradiční naučná stezka „Milíčovský les“, která je v provozu od začátku června tohoto roku, chce zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovává informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Milíčovského lesa. Od září 2011 budou tyto informace dostupné nejen v českém, ale i anglickém a německém jazyce. Zdroj
 • V pražských lesích vzniknou netradiční naučné stezky
  Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., zahájil v lednu 2011 projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“, jehož cílem je zvýšit informovanost pražské veřejnosti, zejména pak mladých lidí o důležitosti a významu přírodních, kulturních a rekreačních hodnotách vybraných pražských lesů, ale také o problémech, které jsou způsobeny jejich rekreačním využíváním, a to prostřednictvím netradičních interaktivních (beetaggových) naučných stezek. Zdroj
 • Naučná stezka Hradešín
  Krátká naučná stezka seznamující s historií a současností obce Hradešín u Českého Brodu, rozkládající se na svazích stejnojmenného vrchu Hradešín. Nejpozoruhodnějším místem na trase je kostelík sv. Jiří na vrcholu Hradešína, zajímavý slepenec několika historických stavebních slohů. Zdroj

Naučnou stezkou.cz

Certifikát WebArchivu

tomas-vanek.cz

Licence Creative CommonsTextový a obrazový obsah webu Stezky.info, jehož autory jsou Tom & Lucka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Neužívejte komerčně 3.0 Česko. Přejete-li si tento obsah převzít a použít pro své účely, ale nevyhovují vám podmínky licence, kontaktujte nás.

Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | RSS | Kontakt | Reklama
Používáme WordPress a Hosting WEDOS